Przejdź do treści

Rtęć w szczepionkach – po co? Szkodliwość szczepionek z rtęcią

Czy rtęć w szczepionkach jest szkodliwa?
Czy rtęć w szczepionkach jest szkodliwa? Źródło: Facebook.com/Mama i stetoskop
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Rtęć w szczepionkach to temat, który budzi duże emocje. Obecność rtęci – metalu ciężkiego kojarzonego z groźnymi zatruciami niepokoi rodziców dzieci, które powinny zostać poddane szczepieniom. Kontrowersje powodują, że zaczynają kwestionować bezpieczeństwo szczepionek. Czy jednak rtęć w szczepionkach faktycznie może szkodzić? Które szczepionki w Polsce zawierają rtęć?

Co to jest rtęć?

Rtęć jest metalem ciężkim, który może wpływać toksycznie na wiele narządów i tkanek w organizmie, w tym na:

  • układ nerwowy,
  • układ pokarmowy,
  • układ odpornościowy,
  • płuca,
  • nerki,
  • skórę,
  • oczy.

Jak można zatruć się rtęcią? Do zatrucia rtęcią może dochodzić np. przy przewlekłej ekspozycji na relatywnie niewielkie dawki rtęci (np. bardzo częste spożywanie ryb zawierających rtęć) lub w przypadku wypadków, takich jak rozbicie termometru z rtęcią.

Objawy zatrucia rtęcią obejmują:

Tiomersal w szczepionkach z rtęcią

W tym miejscu należy zaznaczyć, że rtęć występuje w różnych formach i nie każda z nich wywołuje negatywne skutki zdrowotne. W szczepionkach rtęć ma postać tiomersalu – odmiany etylowej rtęci, która w organizmie bardzo szybko się rozkłada i nie powoduje opisanych wyżej efektów. Z tego względu szczepionki z rtęcią są uważane za bezpieczne.

Kasia Woźniak prowadzi na Instagramie profil Mama i stetoskop, który śledzi ponad 50 tys. internautów. Działa także na Facebooku. Ostatnio napisała o domniemanej szkodliwości rtęci zawartej w szczepionkach. „Słyszeliście kiedyś mit o tym, że w szczepionkach są trucizny, a konkretnie rtęć?” – pisze na swoim  profilu. Studentka medycyny wyjaśniła, dlaczego rtęć w szczepionkach nie jest szkodliwa dla organizmu.

Szkodliwość rtęci w szczepionkach

Mama i stetoskop, czyli Kasia Woźniak, na pytanie czy rtęć w szczepionkach jest szkodliwa odpowiedziała „nie”. Lekarka podkreśliła, że rtęć występuje w dwóch postaciach, które odmiennie wpływają na organizm.

„Jedna (metylortęć) jest toksyczna i kumuluje się w organizmie, natomiast druga (etylortęć) jest usuwana z organizmu” – napisała, dodając, że w szczepionkach występuje tiomersal, czyli związek zawierający tę drugą odmianę rtęci.

„Tiomersal stosowany w ściśle określonych dawkach jest bezpieczny. Tiomersal jest środkiem konserwującym stosowanym tylko w niektórych szczepionkach” – uspokoiła lekarka.

Słyszeliście kiedyś mit o tym, że w szczepionkach są trucizny, a konkretnie rtęć? ? Czy rtęć w szczepionkach jest…

Gepostet von Mama i stetoskop am Montag, 5. November 2018

Które szczepionki zawierają rtęć?

Lista szczepionek z rtęcią w Polsce jest bardzo krótka – obejmuje jedynie szczepionki skojarzone DTP (przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi) oraz ich odpowiednika bez komponentu krztuścowego. Zdecydowana większość szczepionek w naszym kraju to szczepionki bez rtęci.

Po co rtęć dodawana jest do szczepionek?

Rtęć w postaci tiomersalu ma właściowości antyseptyczne i przeciwgrzybicze, co wykorzystywane jest do zwiększenia trwałości szczepionek. Rtęć w szczepionkach wykorzystuje się także do inaktywowania niektórych antygenów.

Szczepionki z rtęcią a adiuwanty

Poza rtęcią do szczepionek dodawane są także inne substancje pomocnicze, np. adiuwanty. Używa się ich po to, by wzmocnić i wydłużyć odpowiedź układu immunologicznego po szczepionce. Dzięki wykorzystaniu adiuwanta, dawka antygenu i liczba podawanych dawek może zostać zmniejszona bez negatywnego wpływu na stopień uodpornienia.

Najczęściej w szczepionkach stosowane są w tym celu związki glinu. W standardowo stosowanych ilościach uważa się je za całkowicie bezpieczne, nie istnieją dowody naukowe na jakiekolwiek negatywne skutki zdrowotne związane z podawaniem szczepionek z adiuwantami glinowymi. Zawartość glinu w szczepionkach jest bardzo nieznaczna, gdy porównamy ją z ilością, która w fizjologicznych warunkach obecna jest w krwiobiegu człowieka.

Do jakich szczepionek najczęściej dodawane są adiuwanty? Zwykle do tych, które zawierają antygeny w formie inaktywowanej. Lista szczepionek ze związkami glinu obejmuje m.in. te na wzw A i B oraz szczepionki z rtęcią (szczepionki skojarzone przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz błonicy i tężcowi).

Kasia Woźniak przyznała, że jedynym sposobem na walkę z nieprawdziwymi informacjami jest dzielenie się faktami. Redakcja Hello Zdrowie podpisuje się pod tym stwierdzeniem. Codziennie przeczesujemy Internet w poszukiwaniu rzetelnych źródeł informacji i ekspertów, którzy dzieląc się w sieci wiedzą medyczną, zmniejszają dystans między lekarzem a pacjentem.


Kasia Woźniak jest studentką szóstego roku na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Mama i stetoskop na swoim blogu i w mediach społecznościowych dzieli się wiedzą medyczną. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 50 tys. internautów, na Facebooku prawie 24 tys.

Bibliografia:

  1. World Health Organization (2017) Mercury and Health.
  2. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (2020) Co to jest tiomersal i w jakim celu stosowany jest w szczepionkach?.
  3. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (2020) Jakie substancje pomocnicze wchodzą w skład szczepionek?.

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci. Alarmujące dane

Wieczysta kulka była przekazywana z pokolenia na pokolenie, miała podrażnić jelita i pomóc w zaparciach. Jak kiedyś leczono rtęcią

Tradycyjne zastrzyki pójdą w zapomnienie? Naukowcy sięgnęli po innowacyjną metodę

Ropę z pęcherzy ospy prawdziwej wprowadzano do nacięć na skórze tureckich niewolnic sprzedawanych do haremu. Jak kiedyś leczono szczepionkami

Pacjent dostawał co najmniej pięć dawek whisky i czternaście dawek rycyny – jak kiedyś leczono grypę

Szczepienie

Jest decyzja odnośnie do darmowych szczepień na HPV w Polsce. Otrzymają je dziewczęta i chłopcy z dwóch roczników

Szczepionka używana w odczulaniu została wycofana przez GIF. "Zagrożenie życia i zdrowia pacjentów"

Szczepionka używana w odczulaniu została wycofana przez GIF. „Zagrożenie życia i zdrowia pacjentów”

Szczepienie dziecka

Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca życia. „Zamówiliśmy pół miliona dawek” – zapewnia Adam Niedzielski

Kobieta z termometrem w ręce

Każda kolejna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko śmierci. Eksperci alarmują

Nieoczekiwany skutek szczepionki przeciwko grypie. Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną czterech milionów pacjentów / istock

Nieoczekiwany skutek szczepionki przeciwko grypie. Naukowcy przeanalizowali dokumentację medyczną czterech milionów pacjentów

Szczepionka

Trwają przygotowania do kolejnej pandemii. Nowe szczepionki mają powstawać w 100 dni

Nie ma leku i szczepionek na małpią ospę

W szpitalach nie ma leku dla chorych na małpią ospę, brakuje też szczepionek dla lekarzy. Rzecznik Praw Lekarza apeluje do ministra

Szczepienie

Adam Niedzielski: „Wprowadzamy szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą”

Dziecko dostaje szczepionkę

Kto może zaszczepić się czwartą dawką szczepionki na COVID-19? Jest decyzja EMA

Szczepienie

Warto czekać na szczepionkę przeciw Omikronowi, czy lepiej szczepić się wcześniej?

Będzie dostępna szczepionka na boreliozę? Niedługo kluczowy etap badań / istock

Będzie dostępna szczepionka na boreliozę? Niedługo kluczowy etap badań

Próbki w laboratorium

Szczepionka komórkowa na raka coraz bliżej? Pracują nad nią polscy naukowcy

Małpia ospa jest już globalnym zagrożeniem / istock

Małpia ospa jest globalnym zagrożeniem. WHO wprowadziła najwyższy stopień zagrożenia epidemicznego

Jest decyzja Ministerstwa Zdrowia w sprawie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Wyjaśniamy, kto będzie mógł ją przyjąć

Jest decyzja MZ w sprawie czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Wyjaśniamy, kto będzie mógł ją przyjąć

Szczepienie

W tym kraju ruszyły szczepienia na małpią ospę. Zainteresowani mogą umawiać się na wizytę anonimowo

Choroba zabrała jej cztery narządy / istock

Choroba zabrała jej cztery narządy. „Każdy może złapać meningokoki. Jesteśmy narażeni na nie w każdym wieku”

Dziewczynka zbierała rtęć do słoika / istock

Dobę szukano dziewczynki, która zbierała rtęć do słoika. Strażnicy wyjaśniają, dlaczego to takie niebezpieczne

Liczba zachorowań na odrę wzrosła o 80 proc. - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia

Liczba zachorowań na odrę wzrosła o 80 proc. – alarmują WHO i agencja ONZ

Kleszcz

Depresja, problemy ze snem, przewlekłe zmęczenie – to mogą być powikłania KZM. Czym różni się od boreliozy i jak się przed nim chronić?