Przejdź do treści

Czy w ciąży można wykonywać cytologię i USG piersi? Położna Kasia wyjaśnia

Kobieta w ciąży / senivpetro/Freepik
Kobieta w ciąży / senivpetro/Freepik
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Ciąża nie zwalnia z dbania o siebie i swoje zdrowie. Czy w ciąży możemy jednak wykonywać badania profilaktyczne? Tak! – Dlatego pamiętaj, by wykonać cytologię. Zazwyczaj wykonuje się ją w I trymestrze i III trymestrze. Jeśli jeszcze jej nie, zrobiłaś zrób ją – zaleca Katarzyna Płaza-Piekarzewska, czyli „Położna Kasia”. 

Położna Kasia

Kim jest Położna Kasia? To Katarzyna Płaza-Piekarzewska, położna prowadząca konto „Położna Kasia” na Instagramie. Jak sama o sobie pisze: „Z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze „świeżo upieczonymi” rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali.”

Specjalistka prowadzi bloga, na którym podejmuje wiele tematów związanych z ciążą, porodem i macierzyństwem. Od niedawna na jej kanałach w mediach społecznościowych można śledzić tzw. „wyzwania wiedzowe”. Czym są? To posty z ciekawostkami merytorycznymi, związanymi z okresem ciąży, porodu i połoguTak jest i tym razem.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Mama
Naturell Folian Forte, 30 tabletek
14,25 zł
Mama
Estabiom Mama, Suplement diety, 20 kapsułek
28,39 zł

Cytologia w ciąży

– Myślę, że w mediach ciąża przedstawiana jest bardzo cukierkowo. Łatwo w nią zajść, z narodzinami jest już pewien szum informacyjny powodujący zakłócenia w przyszłej mamie i wątpliwość jak urodzić. Dlatego pragnę przypomnieć – CIĄŻA nie zwalnia o dbanie o siebie, swoje zdrowie. NIE TYLKO w kontekście dziecka, ale kobiety.

Dlatego pamiętaj, by wykonać cytologię. Zazwyczaj wykonuje się ją w I trymestrze i III trymestrze. Jeśli jeszcze jej nie zrobiłaś, zrób ją. Warto pamiętać, że jeśli np. stosuje się globulki dopochwowe to powinno minąć 4 dni bez ich stosowania. Dopiero wtedy udać się na pobranie. Jeśli było wykonane badanie dopochwowe lub USG dopochwowe to powinien minąć co najmniej 1 dzień… – pisze Położna Kasia.

Specjalistka dodaje, że NFZ refunduje cytologię raz na 3 lata u kobiet w przedziale wiekowym między 25 a 59 lat. To jednak za mało. Cytologię powinno się wykonywać raz na rok, również w ciąży! 

– Fakt jest taki, że życie potrafi zaskakiwać. Dlatego, gdy pojawia się dziwna wydzielina, plamienie może warto zrobić cytologię raz jeszcze bądź w ogóle ją zrobić? W podjęciu tej decyzji pomoże Ci położna lub lekarz – dodaje specjalistka.

Dr Małgorzata Andrzejewska

Ciąża – badania profilaktyczne

Kolejnym badaniem profilaktycznym, które warto wykonywać w każdym wieku jest USG piersi.

– Jak jesteśmy przy raku szyjki macicy i cytologii, to warto wspomnieć o USG piersi. Tak USG również można zrobić w ciąży, a później jak będziesz karmić piersią TEŻ!!! Jeśli lekarz Ci odmówi, poszukaj innego. Pocztą pantoflową na pewno znajdziesz specjalistę, który badanie ultrasonograficzne piersi wykonuje u kobiet w ciąży i mam karmiących.

Jak ogarnąć temat badań profilaktycznych? Najlepiej ustalić sama ze sobą termin, w którym wykonuje się badanie cytologiczne. W Polsce ponad 3000 kobiet rocznie słyszy diagnozę rak szyjki macicy „RSM”  Pamiętajcie, że nowotwór często nie daje o sobie znać! NIE POJAWIA SIĘ ŻADEN OBJAW – pisze położna.

Specjalistka zwraca także uwagę na szczepionkę przeciw wirusom brodawczaka ludzkiego HPV typu wysokoonkogennego. Jak dodaje położna, najlepsze efekty szczepienia obserwuje się u młodych dziewczyn bądź kobiet, które nie rozpoczęły współżycia.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

? Myśle, że w mediach ciąża przedstawiana jest bardzo cukierkowo. Łatwo w nią zajść, z narodzinami jest już pewien szum informacyjny powodujący zakłócenia w przyszłej mamie i wątpliwość jak urodzić. Dlatego pragnę przypomnieć CIĄŻA nie zwalnia o dbanie o siebie, swoje zdrowie. NIE TYLKO w kontekście dziecka, ale kobiety. ? Dlatego pamiętaj by wykonać cytologię. Zazwyczaj wykonuje się ją w I trymestrze i III trymestrze. Jeśli jeszcze jej nie zrobiłaś zrób ją. ❗️Warto pamiętać, że jeśli np. stosuje się globulki dopochwowe to powinno minąć 4 dni bez ich stosowania. Dopiero wtedy udać się na pobranie. Jeśli było wykonane badanie dopochwowe lub USG dopochwowe to powinien minąć conajmniej 1 dzień. ❗️ ? Zaraz, zaraz krzykniesz! NFZ refunduje cytologię 1 na 3 lata u kobiet w przedziale wiekowym między 25 a 59 lat… i tu jest coś nie halo z naszym systemem zdrowotnym. ? Powinno się robić ją raz na rok. (Choć i tutaj ktoś mogłyby się uprzeć są zalecenia, które mówią o wykonywaniu badania co 5 lat!). Hmmm myślę, że w kontekście zdrowia warto przyjąć rozsądny odstęp czasu. Szczególnie jak się rozpocznie współżycie. Natomiast fakt jest taki, że życie potrafi zaskakiwać. Dlatego gdy pojawia się dziwna wydzielina, plamienie może warto zrobić cytologię raz jeszcze bądź wogole ją zrobić? W podjęciu tej decyzji pomoże Ci położna lub lekarz. ❗️Pamiętaj i wykonuj badania profilaktyczne ❗️ Jak jesteśmy przy raku szyjki macicy i cytologii, to warto wspomnieć o USG piersi. Tak USG również można zrobić w ciąży, a później jak będziesz karmić piersią TEŻ!!! Jeśli lekarz Ci odmówi poszukaj innego. Pocztą pantoflową na pewno znajdziesz specjalistę, który badanie ultrasonograficzne piersi wykonuje u kobiet w ciąży i mam karmiących. Jak ogarnąć temat badań profilaktycznych? Najlepiej ustalić sama ze sobą termin, w którym wykonuje się badanie cytologiczne. U mnie takim miesiącem jest marzec, a u Ciebie? Na USG piersi Przyznam powinnam się zapisać. A Ty? Jak to jest u Ciebie? P.S. W Polsce ponad 3000 kobiet rocznie słyszy diagnozę rak szyjki macicy „RSM” ? Pamiętajcie, że nowotwór często nie daje o sobie znać! NIE POJAWIA SIĘ ŻADEN OBJAW ?

Post udostępniony przez Katarzyna Płaza-Piekarzewska (@polozna_kasia)

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej

Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej

Doktor Paweł Kabata wziął pod lupę mammografię oraz USG piersi. Które z tych badań jest lepsze?

Samobadanie piersi pod prysznicem? Aga Szuścik tłumaczy, dlaczego nie jest to najlepszy wybór / istock

Samobadanie piersi pod prysznicem? Aga Szuścik tłumaczy, dlaczego nie jest to najlepszy wybór

Dobre nawyki dla zdrowia piersi / Fot. Pexels

6 dobrych nawyków dla zdrowia piersi

Warszawska Syrenka ma wolne

Warszawska Syrenka zniknęła z Bulwarów Wiślanych. Wzięła wolne w bardzo słusznej sprawie

Jest nowa metoda diagnozowania raka piersi. Może być nawet o 37 proc. bardziej skuteczna od tradycyjnych sposobów

Jest nowa metoda wykrywania raka piersi. Może podnieść skuteczność diagnozy nawet o 37 proc.

Choroby piersi – rak sutka, zapalenie, brodawczak i mastopatia

Brodawczak piersi – objawy, diagnostyka, leczenie

lekarz wykonuje usg piersi pacjentki

USG piersi – kiedy i jak często robić? Jak wygląda USG piersi?

kobieta w ciąży

Ciąża nie chroni przed rakiem piersi! Dr Strus apeluje o USG piersi w ciąży. „Nawet wieloródki tego nie robią”

Rak piersi – które zmiany w piersi powinny zaniepokoić?

Jak się przygotować do USG piersi

Jak przygotować się do USG piersi?

Jennifer Garner zachęca do mammografii. Aktorka pokazała relację z własnej wizyty

Mołek, Rozenek, Młynarska i Jabłczyńska znikają z Instagrama. Znane Polki biorą "Dzień na U"

Mołek, Rozenek, Młynarska i Jabłczyńska znikają z Instagrama. Znane Polki biorą „Dzień na U”, ty też weź!

Dr Małgorzata Andrzejewska

„A ty kiedy ostatni raz byłaś u ginekologa? Przy ostatniej ciąży?” Lekarze w sieci przypominają o badaniach profilaktycznych

Powiedz „piersi” – ratuj życie. Kto się wstydzi tego słowa?

Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll

USG piersi – jak powinien wyglądać prawidłowy opis badania?

Mammografia a USG piersi. Chirurg Paweł wyjaśnia, które badanie wybrać

Joanna Górska o lekarzach: Potrafią powiedzieć „jest pani za młoda na raka”. ABSURD!

Angelika Domańska

Angelika Domańska odebrała syna. Sąd uchylił decyzję o umieszczeniu chłopca w domu dziecka

Ciężarna leży na badaniu u lekarki

Najnowocześniejsze nieinwazyjne testy prenatalne nowej generacji będą dostępne w warszawskim Szpitalu Południowym

„Mama w formie” Marty Stoberskiej pod matronatem Hello Zdrowie. Lektura obowiązkowa dla wszystkich przyszłych i młodych mam

Bliźnięta

Lekarze nie dawali im szans na przeżycie. Najwcześniej urodzone bliźnięta wpisano do Księgi Guinnessa

×