5 min.
Czy w ciąży można wykonywać cytologię i USG piersi? Położna Kasia wyjaśnia

Kobieta w ciąży / senivpetro/Freepik
Ciąża nie zwalnia z dbania o siebie i swoje zdrowie. Czy w ciąży możemy jednak wykonywać badania profilaktyczne? Tak! – Dlatego pamiętaj, by wykonać cytologię. Zazwyczaj wykonuje się ją w I trymestrze i III trymestrze. Jeśli jeszcze jej nie, zrobiłaś zrób ją – zaleca Katarzyna Płaza-Piekarzewska, czyli „Położna Kasia”.
Położna Kasia
Kim jest Położna Kasia? To Katarzyna Płaza-Piekarzewska, położna prowadząca konto „Położna Kasia” na Instagramie. Jak sama o sobie pisze: „Z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze „świeżo upieczonymi” rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali.”
Specjalistka prowadzi bloga, na którym podejmuje wiele tematów związanych z ciążą, porodem i macierzyństwem. Od niedawna na jej kanałach w mediach społecznościowych można śledzić tzw. „wyzwania wiedzowe”. Czym są? To posty z ciekawostkami merytorycznymi, związanymi z okresem ciąży, porodu i połogu. Tak jest i tym razem.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Cytologia w ciąży
– Myślę, że w mediach ciąża przedstawiana jest bardzo cukierkowo. Łatwo w nią zajść, z narodzinami jest już pewien szum informacyjny powodujący zakłócenia w przyszłej mamie i wątpliwość jak urodzić. Dlatego pragnę przypomnieć – CIĄŻA nie zwalnia o dbanie o siebie, swoje zdrowie. NIE TYLKO w kontekście dziecka, ale kobiety.
Dlatego pamiętaj, by wykonać cytologię. Zazwyczaj wykonuje się ją w I trymestrze i III trymestrze. Jeśli jeszcze jej nie zrobiłaś, zrób ją. Warto pamiętać, że jeśli np. stosuje się globulki dopochwowe to powinno minąć 4 dni bez ich stosowania. Dopiero wtedy udać się na pobranie. Jeśli było wykonane badanie dopochwowe lub USG dopochwowe to powinien minąć co najmniej 1 dzień… – pisze Położna Kasia.
Specjalistka dodaje, że NFZ refunduje cytologię raz na 3 lata u kobiet w przedziale wiekowym między 25 a 59 lat. To jednak za mało. Cytologię powinno się wykonywać raz na rok, również w ciąży!
– Fakt jest taki, że życie potrafi zaskakiwać. Dlatego, gdy pojawia się dziwna wydzielina, plamienie może warto zrobić cytologię raz jeszcze bądź w ogóle ją zrobić? W podjęciu tej decyzji pomoże Ci położna lub lekarz – dodaje specjalistka.
Ciąża – badania profilaktyczne
Kolejnym badaniem profilaktycznym, które warto wykonywać w każdym wieku jest USG piersi.
– Jak jesteśmy przy raku szyjki macicy i cytologii, to warto wspomnieć o USG piersi. Tak USG również można zrobić w ciąży, a później jak będziesz karmić piersią TEŻ!!! Jeśli lekarz Ci odmówi, poszukaj innego. Pocztą pantoflową na pewno znajdziesz specjalistę, który badanie ultrasonograficzne piersi wykonuje u kobiet w ciąży i mam karmiących.
Jak ogarnąć temat badań profilaktycznych? Najlepiej ustalić sama ze sobą termin, w którym wykonuje się badanie cytologiczne. W Polsce ponad 3000 kobiet rocznie słyszy diagnozę rak szyjki macicy „RSM” Pamiętajcie, że nowotwór często nie daje o sobie znać! NIE POJAWIA SIĘ ŻADEN OBJAW – pisze położna.
Specjalistka zwraca także uwagę na szczepionkę przeciw wirusom brodawczaka ludzkiego HPV typu wysokoonkogennego. Jak dodaje położna, najlepsze efekty szczepienia obserwuje się u młodych dziewczyn bądź kobiet, które nie rozpoczęły współżycia.
Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023