4 min.
Czy torbiele w piersiach są groźne? Dlaczego powstają i jak wygląda ich leczenie?

Fot. Jacek Chabraszewski/AdobeStock
12.08.2022
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
12.08.2022
5 razy TAK dla wakacyjnego seksu
12.08.2022
„Treść, która ma trafić do polskich szkół, krzywdzi, szkaluje i poniża”. Małgorzata Rozenek-Majdan o nowym podręczniku HiT
12.08.2022
Łódzcy lekarze uratowali bliźniaki z syndromem podkradania. Ich matka uciekła przed wojną
11.08.2022
Ziewasz, swędzi cię skóra, masz zimne dłonie? To mogą być objawy zaburzeń lękowych
Torbiele w piersiach są inaczej nazywane cystami. Przyczyną ich powstania jest działanie kilku hormonów na tkankę gruczołu sutkowego. Pojawiają się nagle i szybko się rozrastają, jednak w większości przypadków nie powodują żadnych dolegliwości. Mogą występować pojedynczo lub w większych skupiskach.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Wszelkiego rodzaju zmiany umiejscowione w obrębie gruczołów sutkowych są zwykle wykrywane przypadkowo podczas samobadania piersi lub przez partnera kobiety. Najczęściej wzbudzają niepokój, dlatego powinny być zawsze skonsultowane z lekarzem i poddane dalszej diagnostyce w celu ustalenia ich typu i charakteru. Nie wszystkie z wyczuwalnych guzków oznaczają raka. Jednymi z łagodnych zmian są torbiele w piersiach.
Co to są torbiele w piersiach?
Torbiele w piersiach są inaczej nazywane cystami. To łagodne zmiany rozrostowe tkanki włóknistej, która zamyka światło przewodów mlecznych. Mają postać guzka wypełnionego płynem, który jest łatwo wyczuwalny podczas dotyku. Są gładkie, niezbyt twarde i można je łatwo przesuwać względem podłoża. Ich wielkość wynosi zwykle od 1 do 5 centymetrów. Ich rozmiar często zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego. Duże mogą powodować dolegliwości bólowe promieniujące do dołu pachowego. Jest to spowodowane uciskiem na sąsiadujące struktury. Torbiele w piersiach mogą być zlokalizowane w każdej części gruczołu sutkowego, niekiedy są obecne w obu piersiach jednocześnie. Występują pojedynczo lub tworzą większe skupiska (liczne torbiele w piersiach).
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Skąd się biorą torbiele w piersiach?
Przyczyny powstawania torbieli w piersiach nie zostały do końca poznane. Uważa się, że na ich rozwój mają wpływ zaburzenia gospodarki hormonalnej, głównie zmiany poziomów estrogenu, progesteronu, prolaktyny, insuliny oraz hormonów tarczycy. Działają one na tkankę gruczołu sutkowego i powodują jej rozrost, co blokuje odpływ wydzieliny (płynu surowiczego) ze zrazików. Ważna kwestia to torbiele w piersiach a antykoncepcja. Uważa się, że długotrwałe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może wpłynąć na powstanie łagodnych zmian w tkance gruczołu sutkowego. Dzieje się tak z powodu wyższego stężenia estrogenów w stosunku do progesteronu. Do czynników ryzyka pojawienia się torbieli w piersiach należą:
- brak ciąży i porodów,
- pierwszy poród po 35. roku życia,
- długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
- hormonalna terapia zastępcza,
- stosowanie używek.
Czy torbiele w piersiach są groźne?
Zmiany w piersiach w postaci torbieli są łagodne i bardzo rzadko rozwijają się w nowotwór (niewielkie ryzyko istnieje w przypadku torbieli o grubych ścianach). Jednak zawsze wymagają potwierdzenia histopatologicznego, obserwacji oraz regularnego wykonywania badań kontrolnych: samobadania piersi, USG lub/i mammografii. Torbiele w piersiach od złośliwych guzów odróżnia przede wszystkim wygląd i konsystencja – są gładkie, miękkie, przesuwają się i mają regularny kształt, natomiast podejrzane zmiany są twarde, zbite i nieprzesuwalne. Wielkość cysty w żaden sposób nie wpływa na rokowanie.
Zobacz także
Diagnostyka torbieli w piersiach
W przypadku wykrycia jakiejkolwiek zmiany w obrębie piersi podczas samobadania lub badania obrazowego zawsze wymagana jest rozszerzona diagnostyka. Torbiele w piersiach wymagają wykonania biopsji pod kontrolą USG. Można także dokonać aspiracji znajdującego się w niej płynu i poddać go szczegółowej analizie cytologicznej pod kątem obecności komórek nowotworowych. Niekiedy lekarz zleca badanie krwi w celu oznaczenia stężenia hormonów.
Czy torbiele w piersiach mogą zniknąć?
Leczenie torbieli w piersiach w przypadku małych zmian zwykle nie jest konieczne. Pozostawia się je do obserwacji i zaleca regularne wykonywanie badań kontrolnych oraz samobadania piersi w 3. dniu po ustąpieniu krwawienia miesiączkowego. Duże i bolące torbiele w piersiach można usunąć poprzez nakłucie i odessanie płynu, który je wypełnia. Zabieg wykonuje się podczas biopsji cienkoigłowej. Zdarza się jednak, że zmiana ponownie się wypełnia i nawraca.bNiekiedy zalecane jest chirurgiczne usunięcie torbieli w piersiach. Ma to miejsce w przypadku stwierdzenia torbieli o grubych ścianach, ponieważ istnieje niewielkie ryzyko przeobrażenia się zmiany w nowotwór. Operację wykonuje się także, kiedy pobrany do badania płyn jest zabarwiony krwią, cysta ma charakter nawrotowy, a także u kobiet, l z grupy ryzyka raka piersi. Lekarz może zadecydować także o leczeniu hormonalnym torbieli w piersiach, jeżeli stwierdzi zaburzenia endokrynologiczne na podstawie wyniku badania poziomu hormonów. Bardzo rzadko zdarza się, że torbiele wchłaniają się samoistnie. Zazwyczaj zmniejszają się w trakcie cyklu menstruacyjnego, dlatego przestają być wyczuwalne w badaniu palpacyjnym.
Najnowsze w naszym serwisie

09.08.2022
Ćwiczenia na pelikany – 8 ćwiczeń na ramiona, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie i pozbędziesz się obwisłych ramion

09.08.2022
Jak zagęścić brwi? Profesjonalne zabiegi, naturalne sposoby, makijażowe triki

09.08.2022
Odparzenia pod piersiami. Maść, krem – co stosować, kiedy boli, swędzi i piecze?

06.08.2022
Depilacja wąsika – plastry do depilacji, pasta cukrowa czy wosk?
Udsotępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

12.08.2022
Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

11.08.2022
„Jeśli kobieta opowiada koleżankom, że jej partner dochodzi wyłącznie, kiedy się masturbuje, zwykle nie kojarzy tego z przemocą. A powinna” – mówi Anna Jastrzębska

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022