Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej
Kobiety, które mają większą gęstość piersi, powinny częściej się badać – alarmują naukowcy z USA, którzy przeprowadzili badanie na ten temat. Czym jest gęstość piersi i dlaczego to tak ważne, żeby zwrócić uwagę na tę cechę?
Gęstość piersi utrudnia badanie?
Gęstość piersi to cecha, o której mało kto słyszał, jednak jest szalenie istotna dla prawidłowej diagnostyki raka piersi. Może też zwiększać ryzyko zachorowania na tą chorobę. O tego rodzaju piersiach mówimy wtedy, kiedy występuje w nich dużo tkanki gruczołowej. Zazwyczaj tzw. gęste piersi występują u młodych, szczupłych kobiet oraz tych, które są w ciąży, karmią lub są w trakcie terapii hormonalnej.
Świadomości pacjentek na temat tej cechy oraz zagrożeń, które za sobą niesie, przyjrzeli się naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute w USA. Przebadali oni prawie 2 tys. kobiet w wieku od 40 do 76 lat. U każdej z nich została przeprowadzona mammografia oraz wywiad sprawdzający, czy w najbliższej rodzinie występował rak piersi.
Jak się okazało, tylko 61 badanych kobiet znało gęstość swoich piersi, a zaledwie sześć wiedziało, że cecha ta może zaburzać odczyt mammografii. Uczestniczki miały również wskazać, co według nich najbardziej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Do wyboru między innymi miały takie czynniki, jak: obciążenie genetyczne, nadwaga, gęstość piersi, picie alkoholu, brak dzieci. Znaczna większość pacjentek, bo aż 93 proc., wskazała, że najważniejszym czynnikiem ryzyka jest występowanie raka piersi w najbliższej rodzinie. Jednak, jak podkreślają naukowcy, podczas gdy obciążenie genetyczne wiąże się z dwukrotnie wyższym ryzykiem rozwoju choroby, to w przypadku gęstych piersi wzrasta ono nawet czterokrotnie.
Jak podkreśla dr Harold Burstein, specjalista ds. onkolog z Dana-Farber Cancer Institute, może wynikać to z tego, że kobiety, które mają gęstszą tkankę piersi, mają również wyższy poziom estrogenu. Hormon ten ma wpływ zarówno na gęstość piersi, jak i ryzyko zachorowania na raka.
Badaj piersi!
Samodzielnie badanie piersi należy zacząć wykonywać już od 20. roku życia, raz w miesiącu, najlepiej około tygodnia po zakończeniu miesiączki. Jeśli coś nas zaniepokoi oraz raz w roku należy wykonać badanie USG piersi lub mammografię (po 50. r.ż.).
Objawy sugerujące możliwość rozwoju raka sutka obejmują:
- punktowe uwypuklenie lub wgłębienie skóry piersi,
- wielopunktowe wgłębienie skóry ujawniające się przy uniesieniu rąk do góry,
- zaczerwienienie i wielomiejscowe wgłębienie skóry przypominające skórkę pomarańczy,
- wyciek z brodawki i jej wciągnięcie,
- zgrubienia pod pachą,
- obrzęk zapalny całej piersi.
Niekiedy można zauważyć zmianę kształtu całej piersi, asymetrię, może pojawić się świąd skóry.
KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi
Temat raka piersi jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.
Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.
Źródło: Beidler LB, Kressin NR, Wormwood JB, Battaglia TA, Slanetz PJ, Gunn CM. Perceptions of Breast Cancer Risks Among Women Receiving Mammograph Screening. JAMA Netw Open. 2023;6(1):e2252209. doi:10.1001/jamanetworkopen.2022.52209
Zobacz także
„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem
Rachel Zegler o profilaktyce raka piersi: „Dwa lata temu znalazłam guzek w piersi i przeżyłam najstraszniejszy tydzień mojego życia”
„A ty kiedy ostatni raz byłaś u ginekologa? Przy ostatniej ciąży?” Lekarze w sieci przypominają o badaniach profilaktycznych
Polecamy
Bardzo mała blizna i zachowana pierś pacjentki. Łódzcy lekarze przeprowadzili pierwszą taką operację w Polsce
Monika Olejnik o powrocie do zdrowia: „Jeszcze nie mogę wykonywać większości ćwiczeń, ale na szczęście już biegam”
Polska mistrzyni choruje na raka piersi. Gdy wyczuła guz, lekarka nie chciała wystawić jej skierowania na badanie
Zuzanna Szelestowska o raku piersi: „Każdy wlew, każda chemia to dla mnie zdrowienie. Mam jeden cel: dobić tego gnoja”
się ten artykuł?