Przejdź do treści

Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej

Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej
Naukowcy ostrzegają: taka budowa piersi nawet czterokrotnie zwiększa ryzyko raka. Jeśli ją masz, powinnaś badać się częściej/ Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kobiety, które mają większą gęstość piersi, powinny częściej się badać – alarmują naukowcy z USA, którzy przeprowadzili badanie na ten temat. Czym jest gęstość piersi i dlaczego to tak ważne, żeby zwrócić uwagę na tę cechę?

Gęstość piersi utrudnia badanie?

Gęstość piersi to cecha, o której mało kto słyszał, jednak jest szalenie istotna dla prawidłowej diagnostyki raka piersi. Może też zwiększać ryzyko zachorowania na tą chorobę. O tego rodzaju piersiach mówimy wtedy, kiedy występuje w nich dużo tkanki gruczołowej. Zazwyczaj tzw. gęste piersi występują u młodych, szczupłych kobiet oraz tych, które są w ciąży, karmią lub są w trakcie terapii hormonalnej.

Świadomości pacjentek na temat tej cechy oraz zagrożeń, które za sobą niesie, przyjrzeli się naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute w USA. Przebadali oni prawie 2 tys. kobiet w wieku od 40 do 76 lat. U każdej z nich została przeprowadzona mammografia oraz wywiad sprawdzający, czy w najbliższej rodzinie występował rak piersi.

Jak się okazało, tylko 61 badanych kobiet znało gęstość swoich piersi, a zaledwie sześć wiedziało, że cecha ta może zaburzać odczyt mammografii. Uczestniczki miały również wskazać, co według nich najbardziej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Do wyboru między innymi miały takie czynniki, jak: obciążenie genetyczne, nadwaga, gęstość piersi, picie alkoholu, brak dzieci. Znaczna większość pacjentek, bo aż 93 proc., wskazała, że najważniejszym czynnikiem ryzyka jest występowanie raka piersi w najbliższej rodzinie. Jednak, jak podkreślają naukowcy, podczas gdy obciążenie genetyczne wiąże się z dwukrotnie wyższym ryzykiem rozwoju choroby, to w przypadku gęstych piersi wzrasta ono nawet czterokrotnie.

Jak podkreśla dr Harold Burstein, specjalista ds. onkolog z Dana-Farber Cancer Institute, może wynikać to z tego, że kobiety, które mają gęstszą tkankę piersi, mają również wyższy poziom estrogenu. Hormon ten ma wpływ zarówno na gęstość piersi, jak i ryzyko zachorowania na raka.

Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży / Facebook lindsey.d.parr

Badaj piersi!

Samodzielnie badanie piersi należy zacząć wykonywać już od 20. roku życia, raz w miesiącu, najlepiej około tygodnia po zakończeniu miesiączki. Jeśli coś nas zaniepokoi oraz raz w roku należy wykonać badanie USG piersi lub mammografię (po 50. r.ż.).

Objawy sugerujące możliwość rozwoju raka sutka obejmują:

  • punktowe uwypuklenie lub wgłębienie skóry piersi,
  • wielopunktowe wgłębienie skóry ujawniające się przy uniesieniu rąk do góry,
  • zaczerwienienie i wielomiejscowe wgłębienie skóry przypominające skórkę pomarańczy,
  • wyciek z brodawki i jej wciągnięcie,
  • zgrubienia pod pachą,
  • obrzęk zapalny całej piersi.

Niekiedy można zauważyć zmianę kształtu całej piersi, asymetrię, może pojawić się świąd skóry.

Szczepionka na raka piersi przeszła pomyślnie pierwszą fazę badań klinicznych! "Jest nadzieja dla chorych na najbardziej złośliwą odmianę raka piersi" - podkreśla Dawid Polak

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat raka piersi jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.

Czas tworzenia Instrukcji dla naszej redakcji Hello Zdrowie bardzo szczególny. Od pisania artykułów o doświadczeniach kobiet odnośnie raka piersi, przeszliśmy do działania. Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliłyśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

 

Źródło: Beidler LB, Kressin NR, Wormwood JB, Battaglia TA, Slanetz PJ, Gunn CM. Perceptions of Breast Cancer Risks Among Women Receiving Mammograph Screening. JAMA Netw Open. 2023;6(1):e2252209. doi:10.1001/jamanetworkopen.2022.52209

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.