Przejdź do treści

Czym jest kolostomia i jak wygląda życie po zabiegu? Wskazania do wykonania kolostomii

Badanie mające sprawdzić czy chory potrzebuje kolostomii
Fot. kei907 / Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Stomia może być wyłoniona na każdej wysokości przewodu pokarmowego i przyjmuje nazwę zależnie od miejsca wyłonienia. Kolostomia polega na operacyjnym wyprowadzeniu jelita grubego na powierzchnię brzucha. Powstały w ten sposób sztuczny odbyt jest ratunkiem dla pacjentów, u których zaszła konieczność wycięcia fragmentu jelita grubego lub odbytnicy. Najczęstszym powodem kolostomii jest choroba nowotworowa lub zapalenie jelita.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Sztuczny odbyt najczęściej zostaje wyprowadzony po lewej stronie brzucha, a jelito grube wystaje 0,5–1,5 cm ponad powłoki brzuszne. Co ważne, ów fragment przewodu pokarmowego nie jest unerwiony czuciowo, dlatego dotykanie go nie przysparza pacjentom żadnego bólu. Kolostomia umożliwia wydalanie treści jelitowej do specjalnych worków kolostomijnych.

Kolostomia czasowa czy stała?

Wyróżnia się dwa rodzaje kolostomii: czasową i stałą. Sztuczny odbyt jest wytwarzany na stałe wtedy, gdy zachodzi potrzeba usunięcia odbytnicy i odbytu u pacjenta. Kolostomię czasową można po pewnym czasie zlikwidować, przywracając tym samym ciągłość przewodu pokarmowego. W tym wypadku stworzenie sztucznego odbytu jest jednym z etapów leczenia lub przygotowaniem pacjenta do kolejnej operacji.

Kolostomia – wskazania do zabiegu

Wskazaniem do kolostomii, czyli sztucznego odbytu, jest konieczność wycięcia fragmentu jelita grubego w sytuacjach takich, jak:

  • nowotwór odbytu,
  • nowotwór jelita grubego,
  • wady wrodzone jelita grubego,
  • uszkodzenie jelita w wyniku wypadku bądź urazu,
  • urazy miednicy małej,
  • urazy odbytu,
  • powikłania radioterapii,
  • zapalenie jelit,
  • choroba uchyłkowa jelita.

Kolostomia dwulufowa i jednolufowa

Czym różnią się stomia jednolufowa i dwulufowa? Stomia dwulufowa polega na wyprowadzeniu na powierzchnię brzuszną dwóch przekrojów jelita, zarówno odcinka odprowadzającego treść, jak i fragmentu jelita od strony odbytu. Stomia jednolufowa oznacza wyłonienie całego przekroju jelita na powierzchnię brzucha

Zobacz także

Worek kolostomijny po zabiegu

Przy założeniu kolostomii pacjenci tracą świadomą kontrolę nad wydalaniem treści jelitowej -w konsekwencji substancje wydostają się swobodnie na zewnątrz ciała. Rozwiązaniem tej kwestii jest stosowanie specjalistycznego sprzętu medycznego, złożonego z systemu specjalnie zaprojektowanych worków przymocowanych do skóry brzucha pacjenta.

Worki kolostomijne są obowiązkowym wyposażeniem każdego pacjenta po kolostomii. Wykonane są one z przyjaznych skórze, ale wytrzymałych materiałów, zazwyczaj w kolorze cielistym, tak aby były jak najmniej widoczne pod ubraniem.

Na rynku dostępne są różne systemy stomijne, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i sposobu życia pacjenta. Worek kolostomijny jest bardzo dyskretny, wystaje zaledwie 0,5–1,5 cm od skóry – nie ma potrzeby noszenia specjalnych, luźniejszych ubrań, ponieważ nie jest on widoczny. Co ważne, sprzęt stomijny jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Po zabiegu pielęgniarka stomijna ma obowiązek poinformować pacjenta o tym, jak używać worków, jak o nie dbać i kiedy należy je wymieniać. Warto pamiętać o regularnym myciu skóry wokół stomii wodą z mydłem. Ważna jest również systematyczna kontrola elastycznej płytki, do której przytwierdza się woreczek stomijny.

Kolostomia: dieta

Przewód pokarmowy po operacji kolostomii jest krótszy, jednak działa jak dawniej, więc nadal można jeść normalne posiłki. Warto jednak wprowadzić zasady zdrowego żywienia i ograniczyć spożywanie niektórych składników:

  1. żeby usprawnić proces trawienia, staraj się jeść powoli i przed połknięciem dokładnie przeżuwaj każdy kęs;
  2. wprowadź do diety małe, ale regularne posiłki (najlepiej 5 dziennie);
  3. dodaj do menu fermentowane produkty mleczne (kefiry, maślanki);
  4. postaraj się, by twoje posiłki były urozmaicone;
  5. zadbaj o to, by w twoim menu znalazło się bardzo dużo błonnika, który usprawnia procesy trawienia;
  6. ogranicz potrawy, które powodują wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu lub gazów. Są to: ryby, alkohol, cebula, kapusta, czosnek, szparagi, warzywa strączkowe, por czy kukurydza, jajka, przyprawy takie jak curry, kmin rzymski czy chili;
  7. unikaj też napojów gazowanych;
  8. pij co najmniej 2 litry wody dziennie (woda wchłania się w jelicie grubym, a gdy po kolostomii jego część zostaje usunięta, cały proces jest zachwiany);
  9. niektóre osoby z kolostomią nie tolerują produktów wysokotłuszczowych – uważaj więc na takie produkty, jak: tłuste sery, kremy czy czekolada i w razie potrzeby wybieraj ich wersje odtłuszczone.

Pomimo poczucia pewnego dyskomfortu zaraz po zabiegu posiadanie kolostomii nie powinno ograniczać pacjenta. Większość osób po zabiegu żyje normalnie, uprawia aktywność fizyczną i cieszy się pełnią życia.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.