Przejdź do treści

Czym jest poliglobulia? Przyczyny, objawy i leczenie choroby

czerwone krwinki 3D
Fot. pinkeyes / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„Zapisałem panu tabletki, które sprawią, że penis będzie mniej bolał. Proszę wrócić, jak będzie pan się chciał starać o dziecko”. Ekspertka o podwójnych standardach
3 mokre ręczniki – tego potrzebujesz przy przegrzaniu organizmu. Gdzie je przyłożyć, wyjaśnia ratownik medyczny
Zakładasz nogę na nogę? To jeden z wielu nawyków, których nie lubi dno miednicy. Mówi o tym fizjoterapeutka uroginekologiczna Monika Grzegorzewicz
Meghan Markle o normalizacji poronienia i o aborcji. „To, co dzieje się w naszych ciałach, jest głęboko osobiste”
Lek na nadciśnienie zniknął z aptek. Kolejne dostawy nie są planowane

Poliglobulia, czyli zwiększenie ilości czerwonych krwinek we krwi, może mieć rozmaite przyczyny. Najczęściej dotyczy osób z przewlekłymi chorobami płuc oraz serca. Przejawia się przede wszystkim zaburzeniami w krążeniu krwi, daje objawy, takie jak zawroty głowy czy problemy z widzeniem.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Ewelina Stefanowicz
lekarz

Kluczowe znaczenie w diagnostyce poliglobulii ma kontrola morfologii krwi, a dokładniej parametrów związanych z czerwonymi krwinkami. Leczenie poliglobulii polega głównie na eliminacji czynników ją wywołujących oraz wykonywaniu upustów krwi.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Co to jest poliglobulia?

Poliglobulia, inaczej nazywana nadkrwistością lub czerwienicą, to stan, w którym dochodzi w organizmie do zwiększenia ilości krwinek czerwonych, czyli erytrocytów. Są one odpowiedzialne za dostarczanie tlenu z płuc poprzez krew do wszystkich komórek w ciele. Odbywa się to dzięki obecności w erytrocytach hemoglobiny, czerwonego barwnika, który zdolny jest do nietrwałego wiązania tlenu. Krwinki czerwone, białe (leukocyty) oraz płytki krwi od momentu urodzenia produkowane są głównie w szpiku kostnym, znajdującym się w nasadach kości długich, np. w kości udowej, a także w kościach płaskich, np. w łopatce. Morfologia krwi obwodowej jest badaniem umożliwiającym dokładne określenie liczby czerwonych krwinek.

Zakres prawidłowy liczby erytrocytów (RBC) zależny jest od płci i wynosi dla kobiet 3,5–5,2 mln/µl; dla mężczyzn 4,2–5,4 mln/µl. Poliglobulię oznaczają wyniki przekraczające górną granicę normy. Zawsze równocześnie wzrasta także ilość hemoglobiny (norma dla kobiet 12–16 g/dl, dla mężczyzn 14–18 g/dl) oraz hematokryt krwi (prawidłowe wartości dla kobiet to 37–47%, dla mężczyzn 40–54%).

Jakie są przyczyny poliglobulii?

Ze względu na przyczyny powstawania poliglobulię podzielić można na pierwotną oraz wtórną. Poliglobulia pierwotna jest wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania szpiku kostnego, przez co dochodzi do niekontrolowanego namnażania się tam zmutowanej komórki macierzystej. Oprócz ilości krwinek czerwonych wzrasta wtedy liczba krwinek białych (leukocytów) oraz płytek krwi. Mówimy wówczas o czerwienicy prawdziwej, która należy do nowotworów mieloproliferacyjnych, a przyczyną jej powstawania jest mutacja w pojedynczym genie.

Poliglobulia wtórna jest wynikiem innego procesu chorobowego, najczęściej przewlekłego niedotlenienia organizmu. Aby zapewnić wystarczającą ilość dostarczanego tlenu i uniknąć rozwoju niewydolności oddechowej, zwiększa on wydzielanie przez nerki specjalnego hormonu, erytropoetyny, która działając na szpik kostny, przyczynia się do wzrostu produkcji jego „transporterów” we krwi, czyli właśnie czerwonych krwinek. Dzieje się tak przede wszystkim w schorzeniach płuc, takich jak zwłóknienie czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (PoChP) oraz we wrodzonych, siniczych wadach serca u dzieci (np. w tetralogii Fallota). Dotyczy to także długoletnich, nałogowych palaczy tytoniu, a także osób eksponowanych na działanie tlenku węgla. Wzrost liczby erytrocytów zaobserwować można ponadto u ludzi, którzy przez dłuższy czas narażeni byli na niższe ciśnienie parcjalne tlenu we wdychanym powietrzu, np. podczas pobytu w wysokich górach. Również nieprawidłowy wzrost wydzielania erytropoetyny w chorobach nerek (takich jak torbiele, rak), w chorobie Cushinga czy podczas sterydoterapii powoduje wzrost ilości erytrocytów. Liczba krwinek białych oraz płytek krwi pozostaje wtedy najczęściej prawidłowa.

Zobacz także

Jakie są objawy poliglobulii?

Nasilenie objawów poliglobulii wtórnej zależy przede wszystkim od zaawansowania choroby podstawowej oraz od liczby erytrocytów – wraz z ich wzrostem pogarszają się warunki krążenia krwi (staje się bardziej gęsta) w naczyniach krwionośnych, co powodować może następujące zaburzenia: bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, napadowe zaczerwienienia skóry rąk i stóp, sinoczerwone zabarwienie nosa, warg i uszu, szumy w uszach, duszność i przewlekłe uczucie zmęczenia. Do groźnych powikłań choroby należą nadciśnienie oraz zakrzepica tętnicza (mogąca powodować udar mózgu czy zawał serca). Czerwienica prawdziwa objawia się dodatkowo charakterystycznym świądem po gorącej kąpieli, spadkiem masy ciała oraz powiększeniem wątroby i śledziony.

Na czym polega leczenie poliglobulii?

Podstawowe znaczenie w terapii poliglobulii wtórnej ma usunięcie pierwotnej przyczyny jej powstania. Konieczna jest szeroka diagnostyka, np. rentgen (RTG) klatki piersiowej, spirometria, echokardiografia (ECHO serca), oraz ewentualnie specjalistyczne leczenie. Objawowo stosuje się upusty krwi (około 400 ml 2 razy w tygodniu), nawadnianie dożylne, leki przeciwpłytkowe (kwas acetylosalicylowy). W leczeniu poliglobulii stosuje się także leki przeciwnowotworowe – hydroksymocznik oraz interferon alfa.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

Szczeklik A. Interna Szczeklika, Medycyna praktyczna, Kraków 2018

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. "Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne"

22 proc. kobiet z niepełnosprawnością nigdy nie było u ginekologa. „Brak otwartości często jest bardziej wykluczający niż bariery architektoniczne”

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowa ustawa o zarządzaniu kryzysowym?

Karetka w każdej gminie i wyższe zapomogi. Co jeszcze zakłada nowy projekt ustawy o zarządzaniu kryzysowym?

Plamienie zamiast miesiączki – co oznacza?

Jak dbać o nogi w podróży?

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej

Dramatyczne warunki w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Warszawie. To kolejny symbol tragicznego stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce

Łatwo zasypiasz w dzień i nie śpisz w nocy? To może być narkolepsja. Sprawdź, jakie objawy ma to zaburzenie

Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu

Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV?

Ciałko żółte – funkcje, rola w ciąży, torbiele ciałka żółtego

Chlamydioza – objawy i leczenie zakażenia chlamydią

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Siedem osób usłyszało zarzuty w sprawie samobójstwa znanego lekarza. "Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna"

Siedem osób z zarzutami w sprawie samobójstwa znanego lekarza. „Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna”

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Hydroterapia – korzyści z wodolecznictwa i rodzaje zabiegów

Kilkadziesiąt serii leku na ciśnienie tętnicze wycofane z obrotu. "Stwierdzono obecność zanieczyszczenia powyżej dopuszczalnego limitu"

Kilkadziesiąt serii leku na ciśnienie tętnicze wycofane z obrotu. „Stwierdzono obecność zanieczyszczenia powyżej dopuszczalnego limitu”

Kobieta i mężczyzna ćwiczą

Ćwiczenia na kręgosłup dla każdego, czyli sposób na zdrowe plecy. Jak właściwie dobrać zestaw ćwiczeń?

Biały nalot na języku – co oznacza i jak go usunąć?

Kompresjoterapia – wskazania i przeciwwskazania, efekty

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Amerykanka była pewna, że przeszła zawał. Okazało się, że to... zespół złamanego serca

Amerykanka była pewna, że przeszła zawał. Okazało się, że to… zespół złamanego serca

Stan wegetatywny – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

„Tam, gdzie ktoś inny zastanawia się trzy razy czy iść i zaryzykować, tam Polak już jest”. O medycynie ekstremalnej mówi Dariusz Jaroń, autor książki „Ekstremalni”

Sekwencjonowanie DNA – cel, etapy i metody badania

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

×