Przejdź do treści

Czym jest resweratrol, gdzie go znaleźć i jak stosować w diecie i kosmetykach?

Czym jest resweratrol, gdzie go znaleźć i jak stosować? /fot. Adobe Stock
Czym jest resweratrol, gdzie go znaleźć i jak stosować? /fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Resweratrol to związek pochodzenia roślinnego o wszechstronnym działaniu. Jego efektywność potwierdziło wielu naukowców. Ma on działanie antyoksydacyjne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. To z kolei sprawia, że warto uwzględnić go w swojej diecie oraz rutynie pielęgnacyjnej. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Sprawdź! 

Co to jest resweratrol? 

Resweratrol to substancja, którą odkryto w 1940 r. Wyizolowano ją wówczas z ciemiężycy białej, obecnie jednak wiadomo, że kryje się ona również w wielu innych gatunkach roślin. Warto dodać, że należy do wyjątkowo silnych polifenoli. Podobnie jak i wszystkie tego typu związki chemiczne, ochrania rośliny przed patogenami. Oprócz tego jest to antyoksydant z grupy bioflawonoidów, który świetnie zabezpiecza skórę przed przedwczesnym starzeniem się oraz wolnymi rodnikami. A to dopiero początek jego genialnych właściwości. 

Gdzie występuje resweratrol? 

Prawdziwe bogactwo resweratrolu zawierają ciemne winogrona, przy czym w największym stężeniu występuje on w ich pestkach oraz skórce. Bez problemu można go znaleźć również w czarnych porzeczkach, czarnych jagodach, borówkach, truskawkach, malinach, a nawet w orzeszkach ziemnych i morwie. Co więcej, duże ilości resweratrolu zawiera surowe kakao. 

W pewnych ilościach resweratrol kryje się także w żurawinie, pistacjach, jabłkach, śliwkach, a także w rdestowcu ostrokończystym i innych roślinach leczniczych. Nie można zapomnieć o tym, że występuje on także w skórach pomidorów oraz orzechach chlebowca. 

Gdzie znajduje się najwięcej resweratrolu? Zdecydowanie w czerwonym winie. Które z nich zawiera najwięcej tych polifenoli? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na takie gatunki, jak Blaufränkisch, Merlot, Pinot Noir oraz St. Laurent. Średnio można w nich znaleźć aż 1,9 mg/dm3 tej substancji. W czerwonym winie znajduje się więcej resweratrolu niż w białym ze względu na dłuższą styczność ze skórkami winogron. 

Polifenole

Resweratrol – działanie i znaczenie kliniczne 

Resweratrol posiada wielopłaszczyznowe działanie na organizm. Jego właściwości docenią osoby z bardzo zróżnicowanymi problemami. Oto jego najistotniejsze funkcje. 

  • Ochrona układu nerwowego – resweratrol posiada działanie neuroprotekcyjne. To przeciwutleniacz, który potrafi przekraczać barierę krew-mózg, co pozwala mu ochraniać układ nerwowy. 
  • Ochrona przed cukrzycą – omawiana substancja zwiększa wrażliwość na insulinę i przeciwdziała owej chorobie. 
  • Ochrona układu krążenia – dzięki właściwościom przeciwzapalnym resweratrol chroni naczynia krwionośne przed gromadzeniem się blaszki miażdżycowej. 
  • Ochrona przed starzeniem – silny polifenol potrafi neutralizować wolne rodniki, do których produkcji dochodzi na skutek promieniowania UV. 
  • Zapobieganie otyłości – jak pokazują badania, resweratrol pomaga unikać gromadzenia się tłuszczu u osób na diecie wysokokalorycznej, reguluje też poziom insuliny. 
  • Ochrona przed nowotworami – resweratrol warto przyjmować również w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej, w dużym stopniu obniża on ryzyko pojawienia się raka. 
  • Ochrona układu kostnego – badania pokazują, że resweratrol pomaga utrzymywać kości w odpowiednim stanie. 
  • Większa siła mięśni – dochodzi do jej wzrostu również po spożyciu tego wartościowego związku, co z kolei przekłada się na lepszą kondycję fizyczną. 

Właściwościami resweratrolu zainteresowano się szczególnie po przeprowadzeniu pewnych badań, w których odkryto tzw. paradoks francuski. Zauważono, że mieszkańcy krajów basenu Morza Śródziemnego, pomimo tego, że w ich diecie znajduje się duża ilość tłuszczów nasyconych, to niewielu z nich umiera na choroby układu krążenia. Wówczas przeanalizowano skład wina, które w umiarkowanych ilościach często piją osoby mieszkające na tych terenach. Okazało się, że znajdujący się w winie resweratrol przyczynia się do zwiększenia u nich „dobrego” cholesterolu HDL. Co więcej, zmniejsza on śmiertelność z powodu choroby wieńcowej serca.  

toast kieliszkami z winem

Resweratrol w kosmetyce 

Często wykorzystuje się również resweratrol w kosmetyce. Doskonale spisuje się on w przypadku skóry z oznakami starzenia oraz przebarwieniami. Co więcej, posiada on działanie przeciwzapalne, dzięki czemu wywiera pozytywny wpływ na cerę trądzikową i naczynkową. Zwiększa poziom nawilżenia skóry, wspomaga odbywające się w jej obrębie procesy naprawcze, zmniejsza również ewentualne zaczerwienienia. Sprawia, że skóra jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne, a więc np. na promieniowanie UV, zanieczyszczenia czy nawet infekcje. Zabezpiecza on włókna kolagenu i elastyny przed destrukcją z powodu cukrów. Spłyca także głębokie zmarszczki oraz poprawia elastyczność i jędrność skóry. 

Kobieta pijąca wino

Jak długo stosować i w jakich dawkach przyjmować resweratrol? 

Nie ma żadnych odgórnych założeń dotyczących tego, jak długo należy stosować resweratrol. Wiadomo jednak, w jakich dawkach go – mniej więcej – przyjmować, aby spełniał swoje zadanie. Jak się okazuje, należy go zażywać w ilości ok. 1 g/dzień. 

Skutki uboczne stosowania resweratrolu 

Resweratrol, mimo że w wielu przypadkach ma zbawienny wpływ na zdrowie, może wywoływać także skutki uboczne. W niektórych sytuacjach zmniejsza on wchłanianie żelaza, a co za tym idzie – obniża jego poziom we krwi. To z kolei może wpływać na pojawienie się niedokrwistości. Efekty uboczne mogą być związane ze zbyt dużym stężeniem resweratrolu, ponieważ może on powodować nieprawidłową ilość albuminy i bilirubiny w osoczu krwi, a także doprowadzać do obniżenia stężenia erytrocytów i leukocytów. Zdarza się, że przyczynia się on również do utraty masy ciała oraz wahań apetytu. 

Gdzie kupić resweratrol? 

Zastanawiasz się, gdzie kupić resweratrol? Jeśli zależy Ci na tym w formie tabletek, znajdziesz go w aptekach stacjonarnych i internetowych. Tam powinien znajdować się również resweratrol w postaci kropel oraz proszku, z którego można przygotować napój. Substancja ta występuje też w wielu kosmetykach, zwłaszcza w maseczkach, serach oraz kremach przeciwzmarszczkowych – niektóre z nich znajdziesz również w aptece, inne zaś w drogerii. 

Źródła: 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6164842/ (dostęp: 8.12.22) 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7139620/ (dostęp: 8.12.22) 

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.