Przejdź do treści

Albuminy – norma, badanie, niedobór i nadmiar

Albuminy - norma, badanie, niedobór i nadmiar Theodoris Katis/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Albuminy to białka odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego ciśnienia onkotycznego oraz transport wielu substancji. Badanie stężenia albuminy wykonywane jest w diagnostyce chorób wątroby i nerek oraz w zaburzeniach odżywiania. Niedobór albuminy może być skutkiem wielu schorzeń, które prowadzą do spadku syntezy i wzrostu wydalania białka, natomiast nadmiar zwykle wskazuje na odwodnienie organizmu. Sprawdź, jakie są normy na albuminę we krwi i w moczu.

Co to jest albumina i jakie pełni funkcje?

Ludzka albumina to białko składające się z 585 aminokwasów, które w osoczu stanowi ponad 60 proc. wszystkich białek krwi. Jego syntezę przeprowadzają hepatocyty, czyli komórki wątrobowe, z których albumina dostaje się do krwioobiegu w ilości 10-15 gramów na dobę.

Albuminy odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia onkotycznego, ponieważ regulują objętości krwi krążącej w naczyniach. Ponadto transportują różne substancje we krwi: hormony, kwasy tłuszczowe, witaminy, jony metali, bilirubinę, a także leki. Dzięki albuminom możliwe jest utrzymanie prawidłowego pH krwi, gdyż białka te wchodzą w skład buforowych układów krwi.

unsplash.com

Kto powinien wykonać badanie albuminy?

Badanie stężenia albumin służy jako badanie przesiewowe w diagnostyce schorzeń wątroby, nerek i jelit. Oznaczenie poziomu albumin jest ważne w stanach katabolicznych i niedożywieniu, ponieważ umożliwia monitorowanie przebiegu leczenia. Oznaczenie albumin wykonuje się również przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Lekarz może zlecić badanie albumin, gdy pojawią się niepokojące objawy w postaci: bólu brzucha, obrzęków i opuchlizny, nagłej utraty masy ciała, braku apetytu, osłabienia, nudności i wymiotów. Wskazaniem do diagnostyki jest także zmiana zabarwienia moczu i stolca, pieczenie i bolesność podczas oddawania moczu, bóle w okolicy lędźwiowej i poliuria (wielomocz).

kobieta żuje gumę do żucia

Badanie albuminy we krwi i moczu

Laboratoria medyczne najczęściej oznaczają stężenie albuminy we krwi i moczu, choć jej poziom można także badać w płynie mózgowo-rdzeniowym (PMR) w celu oceny wytwarzania przeciwciał i działania bariery krew/PMR.

Próbka krwi do badania stężenia albuminy jest pobierana z żyły łokciowej. Badanie stężenia albuminy wykonuje się na czczo, poza tym nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta. Wyniki badania mogą być niemiarodajne po stosowaniu niektórych leków, dlatego badanie warto skonsultować z lekarzem. Cena badania albuminy we krwi jest niewielka i wynosi około 10 zł

Badanie stężenia albuminy w moczu może być wykonane w trzech wariantach: w próbce moczu porannego, moczu z nocnej zbiórki oraz moczu z dobowej zbiórki. Albuminuria, czyli podwyższone stężenie albumin w moczu wynika m.in z uszkodzenia bariery filtracyjnej nerek. Za badanie albuminy w moczu zapłacimy około 20-30 złotych.

Badanie albuminy jest często wykonywane w ramach proteinogramu. Proteinogram wykorzystuje zjawisko elektroforezy – rozdziału białek surowicy na frakcje, które poruszają się w polu elektrycznym. W skład badania proteinogramu wchodzi oznaczenie albumin oraz globulin (alfa-1 globuliny, alfa-2 globuliny, beta-globuliny, gamma-globuliny).

Badania profilaktyczne / istockphoto.com

Albuminy – norma

Prawidłowe stężenie albuminy w osoczu krwi mieści się w zakresie 35-52 g/l.  Gdy stężenie albuminy w osoczu spadnie poniżej 20 g/l, mogą pojawić się obrzęki. Tzw. współczynnik albuminowo-globulinowy, czyli stosunek albumin do globulin u osoby zdrowej powinien osiągnąć wartość nieco powyżej 1.

Normy na albuminę w moczu są następujące:

  • AER określa wydalanie albuminy z moczem – w dobowej zbiórce moczu wskaźnik powinien być niższy niż  30 mg/ dobę; wartości w przedziale 30-300 mg/dobę świadczą o umiarkowanie zwiększonej albuminurii, natomiast AER> 300 mg/dobę wskazuje na jawny białkomocz;
  • AER w nocnej zbiórce moczu powinien być niższy niż 20 µg/ min;
  • ACR  – wskaźnik albumina/kreatynina – oznaczany jest w pojedynczej, porannej próbce moczu; oznacza stosunek stężenia albuminy do kreatyniny, nie powinien przekraczać 30 mg/g kreatyniny.
badanie krwii

Niedobór i nadmiar albuminy

Spadek stężenia albuminy we krwi, czyli hipoalbuminemia powstaje w wyniku:

  • zmniejszenia syntezy białka w wątrobie w wyniku marskości wątroby, uszkodzeń toksycznych i nowotworów;
  • zwiększenia utraty białka w zespole nerczycowym i podczas krwawień;
  • nasilenia katabolizmu (rozpadu białek) w wyniku choroby nowotworowej, ciężkich infekcji i stanu zapalnego;
  • głodzenia (ograniczona podaż białek z pożywieniem);
  • zmniejszonego wchłaniania składników pokarmowych w chorobie Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego;
  • długotrwałego unieruchomienia;
  • przewlekłego alkoholizmu;
  • dziedzicznej albuminemii.

Aby podnieść stężenie albuminy we krwi, konieczne jest określenie przyczyn jej niedoboru. Tylko leczenie choroby pierwotnej gwarantuje poprawę wyników badania. Dieta bogata w białko może pomóc w uzupełnieniu albumin u osób niedożywionych.

Podwyższone stężenie albumin nie zawsze powinno być powodem do niepokoju. U dzieci do trzeciego miesiąca życia oraz u kobiet w III trymestrze ciąży wzrost poziomu albumin jest zjawiskiem fizjologicznym. Podwyższone albuminy są także wynikiem stosowania niektórych leków – sterydów anabolicznych, hormonu wzrostu i insuliny. Ponadto stężenie albumin przekraczające normę może wskazywać na odwodnienie lub być wynikiem stosowania diety wysokobiałkowej.

Bibliografia:

  1. R. N. Moman and M. Varacallo,” Physiology, Albumin”, StatPearls Publishing, 2019.
  2. W. Traczyk, „Fizjologia człowieka w zarysie”, Wyd. PZWL, 2016.
  3. V. Gounden, R. Vashisht, and I. Jialal, „Hypoalbuminemia”, StatPearls Publishing, 2020.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa jest podstępna i dość tajemnicza” – mówi chirurg lek. Sylwia Barańska

Kobieta wśród kwitnących drzew

Badania po zimie – czy warto je robić? Wyjaśnia lekarz

Sara Kayat i Leanne Adu

Badanie piersi w telewizji na żywo. Bez stanika, zasłaniania sutków i cenzurowania ciała modelki

Fosfolipidy skuteczne w leczeniu chorób wątroby i nie tylko. To lek czy suplement?

RDW-SD czyli jak interpretować niektóre parametry morfologii krwi

Dieta wątrobowa – co można na niej jeść, a co wykluczyć? Co na NAFLD

Hepatocyty – niezwykłe i najszerzej wyspecjalizowane komórki ludzkiego organizmu

Co to leukocytoza? Jak interpretować poziom białych krwinek?

Kobieta

W wykrywaniu lęku pomoże badanie krwi? Nadchodzi rewolucja w profilaktyce zdrowia psychicznego

Czym jest encefalopatia i jakie daje objawy?

Kobieta

Unikasz schabowego i alkoholu? Są jeszcze inne rzeczy, na które musisz uważać w trosce o swoją wątrobę

Rod Stewart

Rod Stewart sfinansował badania przypadkowych pacjentów. „Zapłacę za tyle, ile zdołam”

Kapsułka endoskopowa zastąpi gastroskopię i kolonoskopię? „Naszym celem jest, by badanie można było przeprowadzić całkowicie zdalnie w warunkach domowych”

Czym się zajmuje hematolog i kiedy wymagana jest wizyta u tego specjalisty?

Kiedy ostatnio badałaś sobie krew? Jest wiele powodów, dla których warto to robić regularnie

10 pytań o HPV, czyli wszystko, co chciałabyś o nim wiedzieć, ale boisz się zapytać

Przyczyny i objawy krioglobulinemii. Jak przebiega diagnostyka i leczenie?

„Pacjenci potrafią przyjechać nawet z drugiego końca Polski. Badania kliniczne są szansą na dostęp do najnowocześniejszych terapii” – mówi Łukasz Bęczkowski, ekspert ds. badań klinicznych

Lekarz podczas operacji

Pierwszy taki przeszczep wątroby w Polsce. Rewolucyjna metoda zmniejsza ryzyko powikłań

Elastografia wątroby – nieinwazyjna i skuteczna biopsja. Kto powinien ją wykonać?

kobieta w kuchni

Nie boli, gdy cierpi. Jak w porę pomóc wątrobie?

„Zdziwiłabyś się, jak często ludzie przynoszą mocz w słoiku po dżemie!”. Diagnostka laboratoryjna o sekretach swojej pracy

Czerwona kokardka na budynku w Warszawie

„HIV to nie wyrok, ale wciąż może się nim stać”. Czerwona kokardka przypomina o testach na HIV

wątroba

Przewlekła choroba, która niszczy ważny narząd. Czym jest marskość wątroby?