Skurcze żołądka to bolesna dolegliwość. Co oznacza?
Dotkliwe skurcze żołądka to dolegliwość, z którą zmaga się wiele z nas. Pojawiają się one nierzadko podczas ciąży czy menstruacji, ale mogą też wskazywać na poważne schorzenia. To z kolei sprawia, że nie można ich ignorować. Co mogą oznaczać skurcze żołądka i co na nie pomaga? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Czym są skurcze żołądka?
Skurcze żołądka są naturalnym, fizjologicznym zjawiskiem. Dzięki nim pokarm może się przesuwać z żołądka do jelit. Tego typu aktywność motoryczna odbywa się niemal przez cały czas, jednak na co dzień nie jest ona wyczuwalna. Jeżeli wiąże się natomiast z dyskomfortem lub bólem, z reguły wymaga interwencji lekarskiej.
Przyczyny skurczów żołądka
Bolesne, silne skurcze żołądka mogą mieć bardzo różne przyczyny. Oto te najczęstsze:
- zespół jelita drażliwego,
- kolka jelitowa,
- dyspepsja czynnościowa,
- niedrożność przewodu pokarmowego,
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
- schorzenia trzustki,
- zapalenie żołądka,
- nowotwór żołądka,
- choroba refluksowa przełyku,
- menstruacja.
Lekkie skurcze żołądka są z kolei zazwyczaj efektem niestrawności.
Skurcze żołądka co kilka minut
Twoim problemem są skurcze żołądka co kilka minut? Być może ich powodem jest spożycie zbyt dużej ilości pokarmów, zwłaszcza tych ciężkostrawnych, przed pójściem spać. Czasem też omawiany objaw spowodowany jest wysokim pH w żołądku. Jeszcze inną przyczyną bywa zespół jelita drażliwego.
Skurcze żołądka po jedzeniu
Skurcze żołądka po jedzeniu najczęściej wskazują na dyspepsję, określaną również mianem niestrawności. Wówczas często pojawia się ból górnej części brzucha, mdłości, wymioty oraz uczucie pełności po posiłku. Co więcej, nierzadko omawiany przez nas symptom stanowi efekt działania bakterii Helicobacter pylori, które przyczyniają się do podrażnień i stanów zapalnych różnych fragmentów układu trawiennego, a także do rozwoju nadżerek oraz wrzodów żołądka.
Skurcze żołądka w ciąży
Skurcze żołądka w ciąży mogą być wywołane rozwojem dziecka oraz powiększaniem się macicy – wówczas omawiany przez nas objaw pojawia się pod koniec ciąży. Często podobne symptomy odczuwalne są również w I. trymestrze, nierzadko towarzyszą mu mdłości czy wymioty. Co więcej, bolesne skurcze podczas ciąży wiążą się z nieodpowiednią dietą, która przyczynia się do niestrawności.
Skurcze żołądka a nerwica
Bóle i skurcze żołądka mogą być efektem nerwicy żołądka. Wówczas dolegliwości często pojawiają się w nocy, ale nie tylko. Obok skurczów, które często mijają po oddaniu stolca, mogą wystąpić uciążliwe bóle brzucha określane jako kłujące lub ssące, zaparcia lub biegunki, obniżenie łaknienia, uczucie przeszkody w przełyku. Po skorzystaniu z toalety niektórzy pacjenci mają też uczucie niepełnego wypróżnienia się.
Skurcze żołądka i biegunka
Skurcze żołądka i biegunka to nierzadko konsekwencja stresu oraz nerwicy żołądka. W przypadku biegunki ostrej, oprócz skurczów brzucha mogą pojawić się również wymioty. W niektórych sytuacjach są to jednak sygnały zatrucia pokarmowego, wówczas pacjenci zmagają się z uczuciem przelewania w jelitach. Często omawiane symptomy oznaczają zespół jelita drażliwego, wtedy skurcze pojawiają się głównie na obszarze lewego podbrzusza. Towarzyszą im wzdęcia, śluz w kale, wymioty, a także biegunki lub zaparcia.
Skurcze żołądka i gazy
Skurcze żołądka i gazy to często objawy zespołu jelita drażliwego, które opisaliśmy w powyższym podrozdziale. Nierzadko oznaczają one również kolkę jelitową, cechującą się mdłościami, wymiotami, napiętym brzuchem (u niemowląt) oraz osłabionym apetytem.
Skurcze żołądka i ból pleców
Dolegają ci bóle i skurcze żołądka, a także ból pleców? Objawy te pojawiają się po jedzeniu? W takim razie może chodzić o chorobę wrzodową żołądka. Symptomy tego typu obserwuje się wówczas po 30. minutach od spożycia pokarmu. Należy uważać na to schorzenie, ponieważ nierzadko przyczynia się nawet do perforacji ściany przewodu pokarmowego.
Skurcze żołądka – co pomaga?
Leczenie skurczów żołądka powinno być nakierowane na przyczynę, która je wywołała. Warto więc w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem – zwłaszcza jeśli dolegliwości są silne i często się powtarzają. Jeżeli cierpisz na niestrawność, wystarczy zmienić dietę na lekkostrawną. Dobrze jest również zrezygnować ze słodyczy. Pomocne w łagodzeniu dolegliwości będą napary przygotowywane z dziurawca, mięty lub rumianku. Zanim jednak zaczniesz je pić, na wszelki wypadek najpierw porozmawiaj ze specjalistą.
Bibliografia:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534810/ [dostęp 08.02.24].
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537128/ [dostęp 08.02.24].
- Talley N. J., Phung N., Kalantar J. S., Indigestion: When is it functional?, The BMJ 2001, 323(7324), s. 1294-1297.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Celiakia u dzieci. Co to za choroba i jak ją rozpoznać?
Celiakia: objawy to nie tylko problemy gastryczne i symptomy skórne
„Drgawki, temperatura, utrata przytomności, a potem tylko czekasz na przyjazd karetki”. Malwina Wędzikowska szczerze o życiu z endometriozą
Nietolerancja glutenu może mieć różne przyczyny. Jak ją zdiagnozować?
się ten artykuł?