Przejdź do treści

Nerwica żołądka – objawy i leczenie

ból brzucha
Fot. gpointstudio/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
jerzy sthur ściąga bluzę z napisem rozpacz
Jerzy Stuhr w kampanii dotyczącej nowotworów. „Zdejmij z siebie ciężar diagnozy”
„Tęczowe dzieci”, czyli macierzyństwo po stracie dziecka, niczym słońce wychodzące po burzy. Zobacz galerię dzieci niosących nadzieję
zakochana para
„Nieszczerość tylko pozornie oszczędza komuś przykrości. W rzeczywistości dostarcza jej w nadmiarze, ale z opóźnionym zapłonem”. O szczerości w relacjach rozmawiamy z psycholog Katarzyną Łapińską
Desery
Szefowie kuchni kontra rak piersi. Pink Pudding Challenge promuje zdrowe jedzenie i zapobiega nowotworom
młoda kobieta w czarnych ciuchach stoi na scenie podczas konferencji tedx
„Rak szyjki macicy jest winą chorej” – mocne słowa artystki, której choroba zmieniła życie

Nerwica żołądka to potoczne określenie zaburzenia nerwicowego o charakterze somatycznym, czyli dotyczącym ciała. Nerwica żołądka objawia się dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego oraz napięciem emocjonalnym, niepokojem i zaburzeniami snu. W przypadku schorzenia, jakim jest nerwica żołądka, leki bez recepty mogą nie wystarczyć. W pierwszej kolejności zalecana jest psychoterapia i modyfikacja diety.

Nerwicę żołądka trudno zdiagnozować. Choroba wrzodowa żołądka, zatrucie pokarmowe czy zespół jelita wrażliwego dają podobne objawy jak nerwica żołądka i jelit. Objawy nerwicy żołądka potwierdza się, wykluczając inne schorzenia organiczne.

Co to jest nerwica żołądka?

Pojęcie nerwica żołądka jest przestarzałe. Nie występuje w aktualnej nomenklaturze jednostek chorobowych. Obecnie preferuje się określenie zaburzenie nerwicowe lub dysfunkcje autonomiczne występujące pod postacią somatyczną. Ma to podkreślić, że objawy zgłaszane przez chorego są związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego, który jest kontrolowany przez autonomiczny układ nerwowy. Należy zaznaczyć, że zaburzenia nerwicowe, czyli potocznie nerwice, nie mają podłoża organicznego. Jest to grupa zaburzeń psychicznych, w których dysfunkcje narządowe są powiązane z zaburzeniami emocjonalnymi.

Pamiętajmy, że zaburzenia nerwicowe, w tym nerwica żołądka u dzieci i kobiet ciężarnych, nie należą do rzadkości. Szczególny niepokój wzbudza nerwica żołądka w ciąży, kiedy możliwości leczenia farmakologicznego są mocno ograniczone.

Kobieta trzyma się z brzuch z powodu bólu w dole brzucha

Nerwica żołądka – objawy

Zgłaszając objawy nerwicy żołądka, chorzy skupiają się na dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego. Najczęściej są to biegunki lub zaparcia, nudności, wymioty, wzdęcia, gazy, uczucie przelewania, burczenie w brzuchu oraz zgaga i niestrawność. Często wymienia się nawracający dyskomfort lub ból brzucha. Zaburzeniom gastrycznym może towarzyszyć brak łaknienia, osłabienie oraz spadek masy ciała. Dolegliwości nasilają się w stanach napięcia nerwowego i nasilonego stresu. Nerwica żołądka u dzieci i dorosłych objawia się podobnie.

Nerwica żołądka – jak sobie radzić?

Nerwica żołądka i jelit wymaga kompleksowego podejścia. Światowe towarzystwa psychiatryczne zalecają, aby podstawą leczenia nerwicy żołądka była psychoterapia, która sięga przyczyny, a nie skupia się wyłącznie na objawach. Farmakologiczne leczenie nerwicy żołądka powinno mieć charakter wspomagający. Leki zaleca się stosować wyłącznie doraźnie, najkrócej jak to tylko możliwe. Zalecana jest modyfikacja diety, w tym leczenie ziołami.

Zobacz także

Nerwica żołądka – leczenie farmakologiczne

Wybór leku zależy od tego, jak objawia się nerwica żołądka. Na gazy i wzdęcia polecany jest simetikon w postaci kropli doustnych, drażetek lub kapsułek. W przypadku biegunki może sprawdzić się loperamid, a na zaparcia warto zastosować trimebutynę. Do najczęściej stosowanych leków łagodzących stany skurczowe mięśniówki gładkiej należy drotaweryna i skopolamina. Wymienione leki, poza trimebutyną, dostępne są bez recepty.

W leczeniu objawów nerwicy żołądka zastosowanie znalazły również leki psychotropowe o działaniu uspokajającym i przeciwlękowym (hydroksyzyna, pochodne benzodiazepiny) oraz antydepresyjnym, zwłaszcza selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (np. sertralina, citalopram) i inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (wenlafaksyna). Warto wiedzieć, że niezależnie od schorzenia, czy jest to zaburzenie snu, czy nerwica żołądka, leki z grupy pochodnych benzodiazepiny należy stosować doraźnie, maksymalnie przez 4 tygodnie, ze względu na działania niepożądane i ryzyko uzależnienia.

Nerwica żołądka – domowe sposoby

Objawy nerwicy żołądka można łagodzić, wprowadzając dietę lekkostrawną, bogatą w błonnik. Zalecane jest picie odwarów z korzenia kozłka lekarskiego lub naparów z surowców takich jak:

  • kwiatostan rumianku pospolitego,
  • liść mięty pieprzowej,
  • liść melisy lekarskiej,
  • kwiat lawendy lekarskiej.

Produkty pochodzenia roślinnego normalizują funkcjonowanie przewodu pokarmowego, a jednocześnie działają uspokajająco, wyciszająco i przynoszą ukojenie w stanach napięcia nerwowego. W większości mogą być bezpiecznie stosowane przez dłuższy czas, uwagę należy jedynie zwrócić na możliwe interakcje kozłka lekarskiego z lekami psychotropowymi. Pamiętajmy jednak, że w przypadku osób, które dotknęła nerwica żołądka, leczenie ziołami ma charakter wspomagający.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Kobieta w białej bluzce trzyma się za lewą stronę brzucha

Objawy przepukliny brzusznej, pępkowej, pachwinowej, rozworu przełykowego

Maleńkie dziecko w białym kaftaniku leży w łóżczeczku

Zespół Pradera-Williego – jakie są przyczyny i objawy tego genetycznego schorzenia?

Mężczyzna przepaławia papieros

Wpływ palenia papierosów na organizm i zdrowie. Dlaczego nikotyna jest szkodliwa?

Kobieta trzyma w rękach maleńkie dziecko

Aborcja w Polsce – czy jest zgodna z prawem? O czym mówi ustawa antyaborcyjna?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Fizjoterapeuta wykonuje kobiecie masaż śródstopia

Ból śródstopia – przyczyny i sposoby leczenia dolegliwości bólowych spowodowanych chorobami lub urazami

Kobieta leży w łózku i trzyma się za gardło

Co to jest zespół Sjörgena? Przyczyny, objawy i leczenie zespołu związanego ze zmniejszonym wydzielaniem gruczołów łzowych, śluzówek i ślinianek

Pół twarzy kobiety, która ma chore oczy

Czym jest jaglica oczu? Przyczyny jej powstawania, objawy oraz sposoby leczenia egipskiego zapalenia spojówek

Kobieta chodzi po parku i trzyma chusteczkę przy nosie

Kichanie – co oznacza odruch kichania u dziecka i u osoby dorosłej? Przyczyny kichania

Kobieta leży u kosmetyczki w legginsach i ma wykonywany zabieg

Co to jest endermologia – efekty, wskazania i przeciwwskazania do masażu podciśnieniowego

Kobieta siedzi w gabinecie lekarskim podłączona pod aparaturę emg

Badanie EMG – charakterystyka, wskazania, inwazyjność. Po co wykonuje się elektromiografię?

Kobieta leży w gabinecie lekarskim podłączona pod eeg

Elektroencefalografia (EEG) – czym jest i w jakim celu się ją wykonuje? Czy takie badanie jest bolesne?