Przejdź do treści

Nerwica żołądka – objawy, leczenie, przyczyny

Kobieta cierpi na ból brzucha
Jak objawia się nerwica żołądka? Fot. gpointstudio/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Jason Kelk nie żyje. Zmarł najdłużej hospitalizowany pacjent z Covid-19
Zmarł Jason Kelk. Najdłużej hospitalizowany pacjent z powodu COVID-19
Zadbaj o efektywny sen. Jakie dolegliwości mogą przeszkadzać w spaniu i jak je wyeliminować?
Agnieszka Włodarczyk
Agnieszka Włodarczyk: nigdy wcześniej nie chciałam mieć dziecka
Ratowniczka medyczna
Czeka nas kolejny lockdown? „Będziemy mieli naprawdę bardzo silną czwartą falę”
kobieta żuje gumę do żucia
Czy można żuć gumę przed operacją? Wyjaśnia anestezjolog

Nerwica żołądka to potoczne określenie zaburzenia nerwicowego o charakterze somatycznym. Objawia się ona dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, napięciem emocjonalnym, niepokojem oraz zaburzeniami snu. W przypadku tego schorzenia leki bez recepty mogą nie wystarczyć. W pierwszej kolejności zalecana jest psychoterapia oraz modyfikacja diety.

Nerwicę żołądka trudno zdiagnozować. Choroba wrzodowa żołądka, zatrucie pokarmowe czy też zespół jelita wrażliwego dają bardzo podobne symptomy. Objawy nerwicy żołądka potwierdza się wykluczając inne schorzenia organiczne. I mimo że objawy dotyczą układu pokarmowego, przyczyną choroby są – tak naprawdę – problemy w układzie nerwowym.

Co to jest nerwica żołądka?

Nerwica żołądka to chroniczne schorzenie, które objawia się głównie stale powtarzającymi się bólami żołądka oraz trudnościami w przełykaniu. Przy nerwicy żołądka objawy to także ciągła potrzeba wypróżniania się. Nerwica żołądka i jelit jest często mylona z innymi schorzeniami, takimi jak wrzody. Inne nazwy tej choroby to: „jelito spastyczne” lub „zespół jelita nadwrażliwego”.

Pojęcie „nerwica żołądka” jest obecnie przestarzałe. Nie występuje w aktualnej nomenklaturze jednostek chorobowych. Obecnie preferuje się określenie „zaburzenie nerwicowe” lub „dysfunkcje autonomiczne występujące pod postacią somatyczną”. Ma to podkreślić, że objawy zgłaszane przez chorego są związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego, który jest kontrolowany przez autonomiczny układ nerwowy.

Należy zaznaczyć, że zaburzenia nerwicowe, czyli potocznie „nerwice”, nie mają podłoża organicznego. Jest to grupa zaburzeń psychicznych, w których dysfunkcje narządowe są powiązane z zaburzeniami emocjonalnymi. Pamiętajmy również, że zaburzenia nerwicowe, w tym nerwica żołądka u dzieci i kobiet ciężarnych, nie należą do rzadkości. Szczególny niepokój wzbudza nerwica żołądka w ciąży, kiedy możliwości leczenia farmakologicznego są mocno ograniczone.

stres trening

Nerwica żołądka – objawy

Objawy nerwicy żołądka u dorosłych

Jakie są objawy nerwicy żołądka? Wszystkie, tak naprawdę, dotyczą przewodu pokarmowego. Najczęściej są to:

 • biegunki lub zaparcia,
 • nudności, wymioty,
 • wzdęcia i gazy,
 • uczucie przelewania w żołądku,
 • burczenie w brzuchu,
 • zgaga i niestrawność,
 • pieczenie żołądka.

Jakie są inne objawy nerwicy żołądka? Często wymienia się wśród nich również nawracający dyskomfort lub bóle brzucha. Zaburzeniom gastrycznym może towarzyszyć brak łaknienia, osłabienie oraz spadek masy ciała. Dolegliwości nasilają się w stanach napięcia nerwowego oraz nasilonego stresu.

W przypadku nerwicy żołądka objawy ze strony serca to głównie kołatanie, spowodowane wysokim poziomem kortyzolu (hormonu stresu) oraz adrenaliny. Czy istnieje natomiast korelacja pomiędzy ssaniem żołądka a nerwicą? Jak się okazuje: tak, symptom ten może sygnalizować owo schorzenie.

Samo rozpoznanie choroby bywa kłopotliwe. Chory początkowo obawia się zatrucia, zakażenia pasożytami lub wrzodów jelit. Inne podejrzenia padają na refluks żołądkowo-przełykowy bądź też raka jelita grubego. Ważne jest jednak to, że przy nerwicy żołądka różne badania lekarskie, jak np. gastroskopia czy badania na obecność wirusów, nie wykazują żadnych niepokojących zmian.

Objawy nerwicy żołądka u dzieci

Nerwica żołądka u dzieci i dorosłych objawia się bardzo podobnie. Obejmuje ona:

 • silne bóle brzucha,
 • nudności,
 • gazy i wzdęcia,
 • biegunki i zaparcia.

Podobnie jak i w przypadku nerwicy u dorosłych, ze względu na to, że choroba objawia się poprzez problemy gastryczne, nie jest możliwe zdiagnozowanie jej poprzez przeprowadzenie badań laboratoryjnych czy obrazowych. Warto dodać, że objawy nerwicy żołądka odnotowuje się już nawet u dzieci w wieku szkolnym.

Przyczyny nerwicy żołądka

Główną przyczyną nerwicy żołądka są przewlekłe stany emocjonalne, głównie stres. Ma to na ogół duży związek z pędem życia, nadmierną ilością pracy oraz brakiem wypoczynku. Im dłużej taki styl życia się utrzymuje, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia nerwicy. Stres może mieć również związek z sytuacją w domu, problemami w związku czy też trudnościami w dogadywaniu się z rodzicami.

Istnieje wyraźny związek między nerwicą a objawami somatycznymi. Jak dowodzą naukowcy, bóle i pieczenie w obrębie przewodu pokarmowego ma związek z siecią neuronów w brzuchu, która jest bardzo podobna do ośrodków nerwowych w mózgu. Substancje, które przewodzą bodźce nerwowe w mózgu, takie jak serotonina, glutaminian, noradrenalina czy dopamina, działają także w układzie pokarmowym.

Nerwica żołądka – jak sobie radzić?

Nerwica żołądka i jelit wymaga kompleksowego podejścia. Światowe towarzystwa psychiatryczne zalecają, aby podstawą leczenia nerwicy żołądka była psychoterapia, która skupia się na przyczynach, a nie wyłącznie na objawach. Od indywidualnego rozwoju i stadium choroby zależy czy lekarz zaleci pacjentowi terapię grupową, czy też indywidualną.

Farmakologiczne leczenie nerwicy żołądka powinno mieć charakter wspomagający. Leki zaleca się stosować wyłącznie doraźnie, najkrócej jak to tylko możliwe. Zalecana jest modyfikacja diety, w tym leczenie ziołami. Warto zainteresować się również technikami relaksacyjnymi.

Najnowsze w naszym serwisie

Nerwica żołądka – leczenie farmakologiczne

Jakie leki na nerwicę żołądka będą najlepsze? Cóż, wybór środków zależy od tego, w jaki sposób się ona objawia. Na gazy i wzdęcia polecany jest simetikon w postaci kropli doustnych, drażetek lub kapsułek. W przypadku biegunki może sprawdzić się loperamid, a na zaparcia warto zastosować trimebutynę. Do najczęściej stosowanych leków łagodzących stany skurczowe mięśniówki gładkiej należy drotaweryna i skopolamina. Wymienione leki, poza trimebutyną, dostępne są bez recepty.

Leki bez recepty na nerwicę żołądka stanowią dużą grupę preparatów ziołowych bezpiecznych dla organizmu pod warunkiem umiejętnego ich stosowania. Nie wolno przekraczać zalecanej liczby spożywanych tabletek na dobę, ponieważ może to prowadzić do biegunek lub zaparć.

Leczenie nerwicy żołądka wiąże się nieraz z koniecznością podawania pacjentom również innych, specjalistycznych środków. Zastosowanie znajdują tutaj leki psychotropowe o działaniu uspokajającym i przeciwlękowym (hydroksyzyna, pochodne benzodiazepiny) oraz antydepresyjnym, zwłaszcza selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (wenlafaksyna). Warto wiedzieć, że niezależnie od schorzenia i od tego, czy jest to zaburzenie snu, czy też nerwica żołądka, leki z grupy pochodnych benzodiazepiny należy stosować doraźnie, maksymalnie przez 4 tygodnie, ze względu na działania niepożądane oraz ryzyko uzależnienia.

Nerwica żołądka – domowe sposoby

W leczeniu nerwicy żołądka mogą pomóc również domowe sposoby. Oto one.

Leczenie ziołami nerwicy żołądka

Jak leczyć nerwicę żołądka bez stosowania środków farmaceutycznych? Zalecane jest picie odwarów z korzenia kozłka lekarskiego lub naparów z surowców takich, jak:

 • kwiatostan rumianku pospolitego,
 • liść mięty pieprzowej,
 • liść melisy lekarskiej,
 • kwiat lawendy lekarskiej.

Poleca się także napary z tymianku, krwawnika i kopru włoskiego. Mają one właściwości nie tylko moczopędne, ale i łagodzące oraz rozkurczające żołądek.

Produkty pochodzenia roślinnego normalizują funkcjonowanie przewodu pokarmowego, a jednocześnie działają uspokajająco, wyciszająco oraz przynoszą ukojenie w stanach napięcia nerwowego. W większości mogą być bezpiecznie stosowane przez dłuższy czas, uwagę należy jedynie zwrócić na możliwe interakcje kozłka lekarskiego z lekami psychotropowymi.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku osób, które dotknęła nerwica żołądka, leczenie ziołami może mieć jedynie charakter wspomagający. Należy mieć na uwadze fakt, że zbyt częste picie ziół może doprowadzać m.in. do wyjaławiania śluzówki oraz zwiększenia ryzyka infekcji o podłożu bakteryjnym.

Dieta na nerwicę żołądka

Objawy nerwicy żołądka można łagodzić również poprzez dietę lekkostrawną. Powinno się unikać wysokokalorycznych, smażonych potraw i dań typu fast food. Szkodliwy jest także nadmiar słodyczy. Dobrze, gdy posiłki będą bogate są w błonnik, który pęczniejąc w żołądku, „wymiata” wszystkie zaległości i toksyny. Aby jednak błonnik spełniał swoją funkcję, należy pić dwa litry niegazowanej wody mineralnej dziennie. Leczenie będzie w pełni skuteczne wtedy, gdy porzuci się wszystkie używki, takie jak alkohol, kawa i czarna herbata, które działają drażniąco na żołądek. Palenie papierosów również nie jest wskazane.

Techniki relaksacyjne

Jeśli zauważysz u siebie objawy nerwicy żołądka, powinnaś zainteresować się różnego rodzaju technikami relaksacyjnymi. Od kilku lat rosnącą popularnością cieszą się kursy uczące uważności oraz metod panowania nad stresem. Dobre efekty obserwuje się również u osób regularnie uprawiających jogę oraz u tych praktykujących techniki oddechowe – wszystkie te metody mogą pomóc przy nerwicy żołądka. Warto zainteresować się również sportem i masażami, które odwrócą twoją uwagę choć na chwilę od różnych problemów.

Kobieta mindfulness

Wrzody czy nerwica żołądka? Objawy

Objawy wrzodów i nerwicy żołądka bywają bardzo podobne, jednak są to zupełnie inne schorzenia. Wrzody są chorobą układu pokarmowego, której cechą charakterystyczną są ubytki w błonie śluzowej jelit bądź żołądka. Jej głównym objawem jest palący, silny ból brzucha, nudności, zgaga oraz problemy z przełykaniem. Nasilone symptomy odnotowuje się także, w tym przypadku, tuż po posiłku.

 

Źródła:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6327930/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/131760/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/5069078/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/13135713/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/13313828/
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17539200/
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Terapia… lasem

Kury

Zgłoszono pierwszy przypadek ptasiej grypy H10N3 u człowieka

„Polski ład” ogłoszony. Co nowego w ramach działań w zakresie ochrony zdrowia?

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Opieka paliatywna – na czym polega i jakie są jej rodzaje. Dla kogo jest przeznaczona taka forma opieki?

Opieka paliatywna – komfort w chorobie w starszym wieku. Na czym polega? Czy możemy się tego nauczyć?

Kobieta i mężczyzna ćwiczą

Ćwiczenia na kręgosłup dla każdego, czyli sposób na zdrowe plecy. Jak właściwie dobrać zestaw ćwiczeń?

Relaksacja Jacobsona – skuteczny sposób walki ze stresem, nerwami i napięciem mięśni

Neurony lustrzane – rola w funkcjonowaniu społecznym

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Galwanizacja – co to jest, działanie i przeciwwskazania

Tyłomózgowie – budowa, funkcje i choroby

Płat czołowy mózgu – funkcje, uszkodzenia, zaniki korowe

Śródmózgowie – budowa, funkcje i uszkodzenia

Kobieta leży na sofie

Lek. Joanna Adamiak: każdy z nas może doświadczyć objawów jet lagu w codziennym życiu w stałej strefie czasowej

Przelewanie w brzuchu – czy jest normalne? Co może oznaczać uczucie przelewania wody w brzuchu?

Nerw łokciowy – funkcje, uszkodzenie, ćwiczenia i operacja

Meteopaci to osoby chore na pogodę. Jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia meteopatii?

Móżdżek – budowa, funkcje, choroby i badanie móżdżku

Neuron – budowa, funkcje i choroby komórki nerwowej

Komórki glejowe – czym są, rodzaje i funkcje

Kora mózgowa – funkcje, budowa, zanik i śmierć

Suchość pochwy – problem kobiet z niskim poziomem estrogenów. Jak sobie radzić z tą dolegliwością?

Jaglany detoks – oczyść swój organizm szybko i bezpiecznie

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Najpopularniejsze

matka z dorosłą córką

„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

żyły na nogach

Zapalenie żył – jakie objawy wskazują na stan zapalny w żyłach powierzchownych i głębokich?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?