Przejdź do treści

Nerwica żołądka – objawy i leczenie

ból brzucha
Fot. gpointstudio/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D
Białe rzeźby przedstawiające troje młodych lduzi siedzących na ławce i patrzących w telefony. Telefony oświetlają ich twarze.
Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów? Zobacz wymowną rzeźbę

Nerwica żołądka to potoczne określenie zaburzenia nerwicowego o charakterze somatycznym, czyli dotyczącym ciała. Nerwica żołądka objawia się dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego oraz napięciem emocjonalnym, niepokojem i zaburzeniami snu. W przypadku schorzenia, jakim jest nerwica żołądka, leki bez recepty mogą nie wystarczyć. W pierwszej kolejności zalecana jest psychoterapia i modyfikacja diety.

Nerwicę żołądka trudno zdiagnozować. Choroba wrzodowa żołądka, zatrucie pokarmowe czy zespół jelita wrażliwego dają podobne objawy jak nerwica żołądka i jelit. Objawy nerwicy żołądka potwierdza się, wykluczając inne schorzenia organiczne.

Co to jest nerwica żołądka?

Pojęcie nerwica żołądka jest przestarzałe. Nie występuje w aktualnej nomenklaturze jednostek chorobowych. Obecnie preferuje się określenie zaburzenie nerwicowe lub dysfunkcje autonomiczne występujące pod postacią somatyczną. Ma to podkreślić, że objawy zgłaszane przez chorego są związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego, który jest kontrolowany przez autonomiczny układ nerwowy. Należy zaznaczyć, że zaburzenia nerwicowe, czyli potocznie nerwice, nie mają podłoża organicznego. Jest to grupa zaburzeń psychicznych, w których dysfunkcje narządowe są powiązane z zaburzeniami emocjonalnymi.

Pamiętajmy, że zaburzenia nerwicowe, w tym nerwica żołądka u dzieci i kobiet ciężarnych, nie należą do rzadkości. Szczególny niepokój wzbudza nerwica żołądka w ciąży, kiedy możliwości leczenia farmakologicznego są mocno ograniczone.

Kobieta trzyma się z brzuch z powodu bólu w dole brzucha

Nerwica żołądka – objawy

Zgłaszając objawy nerwicy żołądka, chorzy skupiają się na dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego. Najczęściej są to biegunki lub zaparcia, nudności, wymioty, wzdęcia, gazy, uczucie przelewania, burczenie w brzuchu oraz zgaga i niestrawność. Często wymienia się nawracający dyskomfort lub ból brzucha. Zaburzeniom gastrycznym może towarzyszyć brak łaknienia, osłabienie oraz spadek masy ciała. Dolegliwości nasilają się w stanach napięcia nerwowego i nasilonego stresu. Nerwica żołądka u dzieci i dorosłych objawia się podobnie.

Nerwica żołądka – jak sobie radzić?

Nerwica żołądka i jelit wymaga kompleksowego podejścia. Światowe towarzystwa psychiatryczne zalecają, aby podstawą leczenia nerwicy żołądka była psychoterapia, która sięga przyczyny, a nie skupia się wyłącznie na objawach. Farmakologiczne leczenie nerwicy żołądka powinno mieć charakter wspomagający. Leki zaleca się stosować wyłącznie doraźnie, najkrócej jak to tylko możliwe. Zalecana jest modyfikacja diety, w tym leczenie ziołami.

Zobacz także

Nerwica żołądka – leczenie farmakologiczne

Wybór leku zależy od tego, jak objawia się nerwica żołądka. Na gazy i wzdęcia polecany jest simetikon w postaci kropli doustnych, drażetek lub kapsułek. W przypadku biegunki może sprawdzić się loperamid, a na zaparcia warto zastosować trimebutynę. Do najczęściej stosowanych leków łagodzących stany skurczowe mięśniówki gładkiej należy drotaweryna i skopolamina. Wymienione leki, poza trimebutyną, dostępne są bez recepty.

W leczeniu objawów nerwicy żołądka zastosowanie znalazły również leki psychotropowe o działaniu uspokajającym i przeciwlękowym (hydroksyzyna, pochodne benzodiazepiny) oraz antydepresyjnym, zwłaszcza selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (np. sertralina, citalopram) i inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (wenlafaksyna). Warto wiedzieć, że niezależnie od schorzenia, czy jest to zaburzenie snu, czy nerwica żołądka, leki z grupy pochodnych benzodiazepiny należy stosować doraźnie, maksymalnie przez 4 tygodnie, ze względu na działania niepożądane i ryzyko uzależnienia.

Nerwica żołądka – domowe sposoby

Objawy nerwicy żołądka można łagodzić, wprowadzając dietę lekkostrawną, bogatą w błonnik. Zalecane jest picie odwarów z korzenia kozłka lekarskiego lub naparów z surowców takich jak:

  • kwiatostan rumianku pospolitego,
  • liść mięty pieprzowej,
  • liść melisy lekarskiej,
  • kwiat lawendy lekarskiej.

Produkty pochodzenia roślinnego normalizują funkcjonowanie przewodu pokarmowego, a jednocześnie działają uspokajająco, wyciszająco i przynoszą ukojenie w stanach napięcia nerwowego. W większości mogą być bezpiecznie stosowane przez dłuższy czas, uwagę należy jedynie zwrócić na możliwe interakcje kozłka lekarskiego z lekami psychotropowymi. Pamiętajmy jednak, że w przypadku osób, które dotknęła nerwica żołądka, leczenie ziołami ma charakter wspomagający.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

mężczyzna umiera

Rak płuc – objawy, przyczyny, leczenie

szczepienie

Tężec – objawy. Jak szybko rozpoznać chorobę?

naukowiec

Objawy salmonelli – jak je szybko rozpoznać?

dziecko z wysypką

Różyczka – objawy u dzieci i dorosłych. Jak je rozpoznać?

dziecko z rotawirusem

Rotawirus u dzieci i niemowląt – jakie daje objawy?

reumatyzm

Reumatyzm – objawy chorób tkanki łącznej. Jak rozpoznać reumatyzm?

lekarka ogląda zdjęcie płuc

Rak płuc – rokowania, objawy, przebieg i leczenie

Zdjęcie płuc

Rak płuc – objawy, wykrywanie raka płuc we wczesnym stadium

rak kości wynik badania

Rak kości – objawy i przyczyny

kobieta chora na raka

Rak jelita grubego – objawy wczesne i późne. Jak rozpoznać raka jelita grubego?

chora kobieta

Przewlekłe zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie

zdjęcie kości

Osteoporoza – objawy. Jak szybko rozpoznać chorobę układu kostnego?