Przejdź do treści

W czasie pandemii nasiliły się objawy depresji u dzieci i młodzieży. Jakie sygnały powinny cię zaniepokoić?

Depresja u dzieci i nastolatków nasiliła się w czasie pandemii COVID-19. Jakie sygnały powinny cię zaniepokoić?
Depresja u dzieci i nastolatków nasiliła się w czasie pandemii COVID-19. Jakie sygnały powinny cię zaniepokoić? / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„To, że nastolatki mogą mieć depresję, podejrzewam, że większość z was wie. Natomiast to, że nawet dzieci w wieku przedszkolnym mogą chorować na depresję, nie jest już takie oczywiste. Tym bardziej warto znać pewne objawy, które mogą wskazywać na to zaburzenie” – podkreśla psychiatra Joanna M. Kiyak.

Pandemia nasiliła objawy depresji

Jak wynika z coraz liczniejszych badań, pandemia COVID-19 sprawiła, że u dzieci i młodzieży pojawiły się bądź nasiliły się objawy depresji. W Polsce ma je aż 44 proc. dzieci i nastolatków – tak wynika z badań przeprowadzonych przez psychologów i studentów Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Jak z kolei donoszą eksperci z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, w 2020 r. aż 12,5 tys. młodych osób wysłało za pomocą specjalnego formularza wiadomości z prośbą o pomoc. To o 3 tys. więcej niż w roku poprzednim. Policja średnio dwa razy dziennie interweniowała, by ocalić życie dziecka lub nastolatka.

Psychiatra Joanna M. Kiyak podkreśla, że choć obraz depresji u dzieci i nastolatków jest dość podobny do tego u osób dorosłych, to pojawiają się pewne charakterystyczne sygnały, na które należy zwrócić uwagę.

„Mamy parę znaczących różnic w kwestii objawów depresji u dzieci i nastolatków. Warto o nich wiedzieć. Często właśnie przez te różnice mali pacjenci z depresją trafiają zbyt późno” – tłumaczy na profilu na Instagramie @mamapsychiatradzieciecy Kiyak. 

Joanna Okuniewska

Po czym poznać depresję u dzieci i młodzieży?

Jak podkreśla specjalistka, u dzieci i młodzieży z depresją częściej niż u dorosłych obserwuje się:

  • drażliwość,
  • płaczliwość,
  • podenerwowanie,
  • szybkie zmiany nastroju,
  • mniejszą tolerancję na frustrację,
  • wybuchy złości.

„Im dziecko jest mniejsze, tym częstsze i bardziej widoczne są te objawy”- wyjaśnia psychiatra.

Depresja u dzieci i młodzieży – jakie są różnice?

Jak wskazuje Joanna M. Kiyak, u dzieci, które nie weszły jeszcze w okres dojrzewania, często obserwuje się objawy somatyczne, np. wszelkiego rodzaju bóle, zwłaszcza brzucha i głowy.

„Pacjenci pediatryczni z depresją rzadziej zgłaszają, że są smutni albo nie czerpią satysfakcji z wykonywanych aktywności. Obserwuje się u nich raczej izolację społeczną, czyli wycofanie się z kontaktów z rówieśnikami” – podkreśla psychiatra.

Z kolei – zauważa ekspertka – na depresję u nastolatków wskazują często zachowania autoagresywne, czyli samookaleczenia i próby samobójcze. Dodaje, że z perspektywy klinicznej jest to bardzo istotne zachowanie, którego nigdy nie należy lekceważyć.

U obu grup widoczne są często takie objawy, jak, pogorszenie ocen, problemy z koncentracją i opuszczanie lekcji. Jeśli jesteś mamą i zauważyłaś u siebie któreś z objawów, to pamiętaj, że twoje dziecko może skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Niektórzy eksperci specjalizują się w pracy z dziećmi i młodzieżą, i to właśnie takich specjalistów warto skierować pierwsze kroki. Terapia to nie wstyd!

Wystawa "Tacy jak my" / Karolina Jonderko

Mama Psychiatra Dziecięcy

Za profilem @mamapsychiatradzieciecy stoi specjalistka psychiatrii dzieci i młodzieży Joanna M. Kiyak. Na swoim profilu w przystępny sposób opisuje ona wiedzę na temat zdrowia psychicznego tych właśnie grup. Jej profil obserwuje ponad 6,5 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.