4 min.
Dieta przy Hashimoto ‒ jaką stosować dietę przy niedoczynności tarczycy?

Fot. monticellllo / stock.adobe.com
Właściwa dieta w Hashimoto pomaga walczyć z chorobą i jest niezbędnym elementem terapii. Dieta w chorobie Hashimoto wspomaga właściwe funkcjonowanie tarczycy, umożliwiając spowalnianie procesu zapalnego. Odpowiedni jadłospis łagodzi objawy niedoczynności tarczycy oraz znacznie poprawia samopoczucie chorego.
Spis treści
Choroba Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy, które prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu różnych narządów. Dolegliwości, które pojawiają się w trakcie choroby to m.in. senność, obniżenie nastroju, zmęczenie, a także problemy z wagą, które objawiają się nadmiernym tyciem i kłopotami ze schudnięciem. Często chorobie tarczycy towarzyszą inne schorzenia na tle autoimmunologicznym jak cukrzyca, RZS, toczeń, łuszczyca. Jednym z elementów leczenia niedoczynności tarczycy jest tzw. dieta Hashimoto.
Dieta w chorobie Hashimoto
Dieta dla Hashimoto może zostać ustalona dopiero po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki choroby. Należy wziąć pod uwagę nietolerancje pokarmowe, alergie lub inne schorzenia, które mogą towarzyszyć niedoczynności tarczycy.
Przykładowa dieta Hashimoto będzie ułożona dopiero po dokładnym zapoznaniu się ze stanem zdrowia chorego. Bez wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych terapia Hashimoto jest niepełna. Dieta na Hashimoto spełnia swoje funkcje poprzez dostarczanie składników niezbędnych do wytwarzania hormonów tarczycy oraz unikanie tych o negatywnym wpływie na tarczycę. Najważniejsze jest indywidualne podejście do pacjenta i ustalanie jadłospisu dostosowanego do jego aktualnych potrzeb.
Dieta tarczycowa Hashimoto opiera się na kilku podstawowych założeniach:
- Posiłki powinny być spożywane regularnie, przy czym ostatni na trzy godziny przed snem. Jeść należy często, w małych ilościach. Zaleca się przyjmowanie 4‒5 posiłków dziennie.
- Z jadłospisu należy wykluczyć produkty i potrawy wysokoprzetworzone: fast food, słodycze, dania w proszku, napoje gazowane.
- Należy zwracać uwagę na skład ‒ produkty powinny być jak najbardziej naturalne, jak najmniej przetworzone.
- Istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Zalecanymi płynami są: woda, zielona herbata, herbata owocowa.
- Zaleca się dietę bogatobiałkową, z tłuszczami o dużej zawartości kwasów omega-3 oraz węglowodanami o niskim indeksie glikemicznym.
- Uwzględniając współistniejące alergie i nietolerancje pokarmowe, dieta dla chorych na Hashimoto w indywidualnych przypadkach wiąże się z koniecznością wykluczenia niektórych pokarmów jak: białka pszenicy, białka jaja kurzego, mleko krowie, drożdże.
- Nie zaleca się stosowania diety niskokalorycznej: powinna być ona dopasowana do masy ciała i aktywności fizycznej.
Zobacz także
Hashimoto ‒ dieta optymalna
Dieta dla osób chorych na Hashimoto powinna być bogata w białko, dlatego dobrze jeśli w każdym posiłku znajdzie się mięso, drób lub ryby. Spożywanie zwiększonej ilości białka może powodować przyspieszenie metabolizmu, a tyrozyna będąca składnikiem białek niezbędna jest w procesie wytwarzania hormonów tarczycy. Ze względu na możliwość występowania nietolerancji, z jadłospisu należy wykluczyć mleko krowie oraz jego przetwory. W zamian zaleca się stosowanie np. mleka kokosowego lub ryżowego.
Dieta dla choroby Hashimoto uwzględnia zmniejszenie ilości węglowodanów oraz spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym. Najlepsze są produkty pełnoziarniste, takie jak brązowy ryż, makaron i kasze. Jeśli stwierdzi się współistniejącą nietolerancję glutenu, stosowana jest także dieta bezglutenowa w chorobie Hashimoto. Oznacza to wykluczenie produktów z pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa, a także skrobi modyfikowanej.
Dieta w chorobie tarczycy Hashimoto powinna uwzględniać większe ilości tłuszczów omega-3, które znajdują się w tłustych rybach morskich, oleju z wiesiołka i oleju lnianym. Warto wzbogacić jadłospis w owoce awokado i pestki. Skuteczna dieta dla Hashimoto jest także bogata w jod, selen, cynk, żelazo, witaminę B12 i witaminę D.
Choroba Hashimoto a dieta ‒ produkty zalecane
Pacjenci zmagający się z zapaleniem tarczycy typu Hashimoto muszą zawsze indywidualnie ustalać dietę. Istnieją jednak pewne normy, zgodnie z którymi w jadłospisie należy uwzględnić takie produkty jak: chude mięso, ryby, owoce morza, warzywa, owoce, oleje roślinne, orzechy, pestki, produkty pełnoziarniste.
Dieta tarczycowa Hashimoto może zawierać gotowane warzywa kapustne, ryby wędzone i suszone owoce, powinny być one jednak spożywane sporadycznie. Należy zrezygnować (niekiedy bezwzględnie) z produktów zawierających gluten, produktów wysokoprzetworzonych, margaryn, konserw i napojów gazowanych.
Dieta Hashimoto ‒ jadłospis
Dieta przy Hashimoto i niedoczynności tarczycy powinna być dobrana szczególnie starannie, ponieważ ma ogromne znaczenie w poprawie samopoczucia chorego. Przykładowy jadłospis przy Hashimoto powinien uwzględniać pięć posiłków: pierwsze i drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Na śniadania doskonale sprawdzą się sałatki z jajka, awokado oraz omlety. Jako drugi posiłek zalecane są koktajle owocowo-warzywne lub lekkie sałatki, a na obiad zupy-kremy (np. z dyni, cukinii) albo indyk z gotowanymi warzywami i kaszą. Na kolację można zdecydować się na pieczoną rybę lub sałatki z kaszą. Przykładowy jadłospis warto skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Dla chorych na Hashimoto dobrym rozwiązaniem może być dieta Dąbrowskiej Hashimoto lub dieta paleo Hashimoto.
Zobacz także: Hashimoto – leczenie
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023