Przejdź do treści

Ból głowy, karku, dyskomfort w okolicach twarzy? „Puść napięcie ze szczęki” – radzi Pani Fizjotrener

Kiedy czujemy, że coś jest nie tak, skierujmy swoje kroki do fizjoterapeuty\ źródło:IStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zaciskanie szczęki pociąga za sobą mnóstwo problemów zdrowotnych i bolesnych dolegliwości. Często też wiąże się z dużym stresem emocjonalnym. Na szczęście są sposoby, żeby temu zaradzić. Wystarczy kilka tricków, żeby poczuć się lepiej. Mówi o nich Gosia Włodarczyk, czyli Pani Fizjotrener.

Pięć prostych ćwiczeń na rozluźnienie

„Puść napięcie ze szczęki! Szczególnie jeśli masz ostatnio STRES” – zachęca Gosia Włodarczyk w najnowszym nagraniu na Instagramie na swoim profilu @pani_fizjotrener

I wyjaśnia, że nadmierne napięcie mięśni wokół stawów skroniowo-żuchwowych przyczynia się do licznych dolegliwości, m.in.:

 •  bólów głowy
 •  bólów karku
 •  dyskomfortu w okolicach twarzy, skroni,
 •  blokowania/trzaskania/przeskakiwania w stawach skroniowo-żuchwowych,
 • szumów usznych,
 • wad zgryzu,
 • złej pracy języka,
 • problemów kręgosłupa i w miednicy,
 • może nawet mieć wpływ na różnice długości nóg

Zdaniem fizjoterapeutki tego typu napięcie związane jest także z nadmiernym napięciem mięśni dna miednicy, a także z IBS (zespół jelita drażliwego), endometriozą, wulwodynią, a nawet śródmiąższowym zapaleniem pęcherza.

„Zaciskanie zębów jest najczęściej powiązane z dużym stresem emocjonalnym” – zauważa.

Jak możemy sobie pomóc w tej sytuacji? Fizjoterapeutka proponuje ćwiczenia, które możemy wykonać samodzielnie w domu. Jak? To pokazuje na nagraniu. Wystarczy trochę czasu, chęci i kilka prostych gadżetów.

 1. Dłonie na kątach żuchwy, nie zaciskaj zębów, usta rozluźnione, wykonaj nacisk na kilka oddechów.
 2. Masuj okrężnymi ruchami mięsień w okolicy kątów żuchwy…
 3. … i skroni
 4. Możesz użyć minirolki
 5. Lub możesz użyć piłki do automasażu położonej na kostce do jogi.

Taka autoterapia z pewnością przyniesie nam ulgę. A jak możemy sprawdzić, czy nie mamy z tym problemu? Wystarczy otworzyć usta i włożyć do nich trzy palce. „Jeśli ruch masz mniejszy, niesymetryczny, bolesny – szukaj pomocy też u fizjoterapeuty!”- radzi.

I na koniec radzi, by zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt:

„Zauważ, czy nie zaciskasz zębów, kiedy chce Ci się mocno siku”

Pani Fizjotrener – kim jest?

Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną.

W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha. Jej profil obserwuje 129 tys. osób

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.