3 min.
Aktywacja dna miednicy głosem. Pani Fizjotrener wyjaśnia, jak to zrobić poprawnie

Aktywacja dna miednicy głosem. Pani Fizjotrener wyjaśnia, jak to zrobić poprawnie/ Unsplash, fot. Darius Bashar
O mięśnie dna miednicy dbać powinny szczególnie kobiety. Istnieje wiele ćwiczeń, dobrze też jest aktywować mięśnie ćwiczeniami głosowymi. Jak je wykonać? Wyjaśnia fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener.
Mięśnie dna miednicy
Dlaczego mięśnie dna miednicy są tak ważne? Podtrzymują narządy jamy brzusznej, pęcherz, narządy rozrodcze, odbyt oraz zapewniają odpowiednie ciśnienie śródbrzuszne i stabilizację kompleksu biodrowo-lędźwiowo-miedniczego. Wpływają więc na prawidłowe funkcjonowanie niemalże całego organizmu. Co za tym idzie, nie tylko są odpowiedzialne m.in za trzymanie moczu i kału oraz utrzymywanie w prawidłowej pozycji narządów znajdujących się w miednicy, ale i oddziałują na poprawną postawę ciała.
Kobiety w szczególności są narażone na osłabienie tej partii mięśni poprzez ciążę i poród, ale także w skutek zbyt obciążającego treningu siłowego, częstej pracy za biurkiem, nieprawidłowej postawy, czy nieodpowiednich czynności toaletowych.
Jakie są konsekwencje osłabienia tych mięśni? Może dojść do obniżenia szyjki macicy i macicy, ścian pochwy, pęcherza i cewki czy odbytu u odbytnicy, co prowadzi do przykrych konsekwencji takich jak: niemożność wypróżnienia do końca, uczucia pełności w pochwie czy bólu podczas stosunku.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Aktywacja dna miednicy głosem
Bardzo ważne jest, by odpowiednio ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Najlepiej robić to pod okiem specjalisty, np. fizjoterapeuty uroginekologicznego. Można jednak pomóc sobie także w prosty sposób. Ciekawą taktykę na aktywację dna miednicy przedstawiła na swoim profilu na Insagramie fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk.
„Pokazywałam nieraz i zachęcałem was do różnych wizualizacji podczas ćwiczeń dna miednicy, co pomaga bardziej zaangażować mięśnie do pracy” – pisze ekspertka.
Włodarczyk poleca aktywację miednicy… głosem. Jak to zrobić?
Przyjmij wygodną dla siebie pozycję, najlepiej w leżeniu na plecach z lekko ugiętymi kolanami, pod które włożysz poduszki:
- na wydechu wymawiaj głośno CHIIIIII,
- na wydechu wymawiaj głośne i mocno wibrujące w buzi OMMM
– tłumaczy Pani Fizjotrener.
Specjalistka dodaje także, aby pamiętać, że są to dwa różne ćwiczenia. Każde z nich należy robić na wydechu, ponieważ aktywują inny rodzaj włókien mięśniowych.
Pani Fizjotrener
Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Podeślij mamie, siostrze, przyjaciółce!
Zobacz także

„Kobiety cierpią w zaciszu własnej łazienki”. O tabu cewki moczowej rozmawiamy z ginekolożką dr Hanną Szwedą

Obniżenie narządów rodnych – przyczyny, objawy i leczenie

„Zazwyczaj kobieta załatwia się na bizneswoman: biegnie do toalety, siada i szybko, z parciem, oddaje mocz. A powinno się dać sobie sekundę, dwie, bez parcia na mięśnie dna miednicy”- mówi Urszula Herman, założycielka zespołu PelviFly, oferującego treningi mięśni dna miednicy
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.01.2023
„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

24.01.2023
Łukasz Tchórzewski: „Kultura” picia alkoholu w Polsce jest zjawiskiem patologicznym. W ten sposób wychowuje się pokolenia kolejnych alkoholików

21.01.2023
Małgorzata Halber i Olga Drenda: Często z miłością myli się relacje, w których występuje duża intensywność emocji. One z miłością nie mają nic wspólnego

21.01.2023