Przejdź do treści

Aktywacja dna miednicy głosem. Pani Fizjotrener wyjaśnia, jak to zrobić poprawnie

Kobieta
Aktywacja dna miednicy głosem. Pani Fizjotrener wyjaśnia, jak to zrobić poprawnie/ Unsplash, fot. Darius Bashar
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

O mięśnie dna miednicy dbać powinny szczególnie kobiety. Istnieje wiele ćwiczeń, dobrze też jest aktywować mięśnie ćwiczeniami głosowymi. Jak je wykonać? Wyjaśnia fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener.

Mięśnie dna miednicy

Dlaczego mięśnie dna miednicy są tak ważne? Podtrzymują narządy jamy brzusznej, pęcherz, narządy rozrodcze, odbyt oraz zapewniają odpowiednie ciśnienie śródbrzuszne i stabilizację kompleksu biodrowo-lędźwiowo-miedniczego. Wpływają więc na prawidłowe funkcjonowanie niemalże całego organizmu. Co za tym idzie, nie tylko są odpowiedzialne m.in za trzymanie moczu i kału oraz utrzymywanie w prawidłowej pozycji narządów znajdujących się w miednicy, ale i oddziałują na poprawną postawę ciała.

Kobiety w szczególności są narażone na osłabienie tej partii mięśni poprzez ciążę i poród, ale także w skutek zbyt obciążającego treningu siłowego, częstej pracy za biurkiem, nieprawidłowej postawy, czy nieodpowiednich czynności toaletowych.

Jakie są konsekwencje osłabienia tych mięśni? Może dojść do obniżenia szyjki macicy i macicy, ścian pochwy, pęcherza i cewki czy odbytu u odbytnicy, co prowadzi do przykrych konsekwencji takich jak: niemożność wypróżnienia do końca, uczucia pełności w pochwie czy bólu podczas stosunku.

Kobieta siedzi na toalecie. Widać jedynie jej nogi i opuszczone spodenki

Aktywacja dna miednicy głosem

Bardzo ważne jest, by odpowiednio ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Najlepiej robić to pod okiem specjalisty, np. fizjoterapeuty uroginekologicznego. Można jednak pomóc sobie także w prosty sposób. Ciekawą taktykę na aktywację dna miednicy przedstawiła na swoim profilu na Insagramie fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk.

„Pokazywałam nieraz i zachęcałem was do różnych wizualizacji podczas ćwiczeń dna miednicy, co pomaga bardziej zaangażować mięśnie do pracy” – pisze ekspertka.

Włodarczyk poleca aktywację miednicy… głosem. Jak to zrobić?

Przyjmij wygodną dla siebie pozycję, najlepiej w leżeniu na plecach z lekko ugiętymi kolanami, pod które włożysz poduszki:

  • na wydechu wymawiaj głośno CHIIIIII,
  • na wydechu wymawiaj głośne i mocno wibrujące w buzi OMMM

– tłumaczy Pani Fizjotrener.

Specjalistka dodaje także, aby pamiętać, że są to dwa różne ćwiczenia. Każde z nich należy robić na wydechu, ponieważ aktywują inny rodzaj włókien mięśniowych.

Kobieta kicha w łokieć

Pani Fizjotrener

Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.