Dlaczego wciąż wstydzimy się mówić o raku? „Pacjentki nie chcą być oceniane przez pryzmat słabości”[WIDEO]
Choć o raku mówimy coraz więcej, to jednak wciąż to wstydliwy temat. – Budujemy taki obrazek, że jesteśmy piękni, bogaci korzystający z życia i choroba trochę do tego obrazka nie pasuje – podkreśla psychoonkolog Adrianna Sobol.
Tym razem w studiu Hello Zdrowie gości psychoonkolog Adrianna Sobol – członkini Zarządu Fundacji OnkoCafe, w której pracuje z pacjentami onkologicznymi, prowadzi warsztaty oraz tworzy kampanie i akcje społeczne m.in. „BreastFit. Kobiecy Biust. Męska sprawa” czy „ProstaTaHistoria”. Jest też autorką licznych poradników psychologicznych dla pacjentów. Prowadzi też Centrum Wsparcia Psychologicznego INEO oraz współtworzy audycję radiową „O raku przy kawie”.
Psychoonkolog i członkini Fundacji OnkoCafe w rozmowie z Dorotą Kacprzak podkreśla, że rak powoli przestaje być w wstydliwym tematem. Już coraz rzadziej, jak mówi, dziwi na przykład „łysa głowa” na ulicy. Jest też jednak druga strona. Mimo tego, że o nowotworach mówi się coraz więcej, to wciąż to nie jest temat, o którym rozmawiamy w pełni otwarcie.
– Budujemy taki obrazek, że jesteśmy piękni, bogaci korzystający z życia i choroba trochę do tego obrazka nie pasuje – mówi Sobol.
Zobacz całą rozmowę na naszym kanale na YouTubie i pozostałe części wywiadu tu. Następne jego fragmenty już wkrótce, obserwuj nasz kanał!
Zobacz także
Polecamy
Drew Barrymore poddała się mammografii na wizji: „To było bardzo budujące doświadczenie”
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Race for the Cure po raz 7. w Polsce. Niezwykły bieg pod matronatem Hello Zdrowie. Zróbmy razem różowy szum!
„Przestańmy bawić się w półsłówka i w 'tego, którego imienia nie wolno wymawiać'”. Małgorzata Sajan o tym, jak szczerze i normalnie rozmawiać o raku
się ten artykuł?