Przejdź do treści

Biopsja wątroby – prywatnie, cena zabiegu. Kiedy wykonuje się biopsję wątroby?

badanie
Fot. Iryna/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jednym z badań diagnostycznych jest biopsja wątroby. Polega ona na nakłuciu narządu i pobraniu fragmentów tkanek lub komórek oraz poddaniu ich badaniu histopatologicznemu. Biopsja wątroby wymaga kilkudniowego pobytu w szpitalu ze względu na możliwe powikłania.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Biopsja wątroby budzi wiele wątpliwości oraz obaw pacjentów. Powikłania występują jednak bardzo rzadko i da się ich uniknąć poprzez właściwe przygotowanie do badania oraz postępowanie po nim. Potrzeba cierpliwości, by dowiedzieć się, jakie są rezultaty wykonania biopsji wątroby – wyniki tego badania dostępne są dopiero po kilkunastu dniach.

Biopsja wątroby – wskazania i przeciwwskazania

Biopsja wątroby to inwazyjny zabieg diagnostyczny, podczas którego pobiera się wycinki z narządu w celu oceny histopatologicznej tkanek i komórek z niego pochodzących.

Wskazaniami do przeprowadzenia biopsji wątroby są:

  1. choroby wątroby takie jak guzy widoczne w badaniach obrazowych, podejrzewanie obecności przerzutu w wątrobie, o którego ognisku pierwotnym nic nie wiadomo,
  2. monitorowanie leczenia chorób takich jak autoimmunologiczne zapalenie wątroby lub hepatotoksyczności stosowanych leków,
  3. diagnostyka niewyjaśnionego powiększenia wątroby oraz gorączki o nieznanej przyczynie,
  4. ocena stanu wątroby przed przeszczepieniem i po nim.

Przeciwwskazaniami do zabiegu są: podejrzenie obecności naczyniaka, niewyrównane zaburzenia krzepnięcia krwi (liczba płytek krwi <50 000, INR <1,5), zmiany torbielowate, względnie hemofilia, ciąża, bakteryjne zapalenie dróg żółciowych.

Biopsja wątroby – przebieg zabiegu

By właściwie przygotować się do zabiegu, należy postępować zgodnie z instrukcjami lekarza. Wykonanie biopsji wątroby możliwe jest jedynie po udzieleniu zgody przez pacjenta. Osoba mająca poddać się badaniu powinna być na czczo oraz powinna mieć wykonane badania związane z funkcjonowaniem układu krzepnięcia – liczbę płytek, wskaźniki krzepnięcia krwi (INR i APTT), fibrynogen oraz oznaczoną grupę krwi. Konieczne jest wcześniejsze badanie ultrasonograficzne (USG). Przed zabiegiem należy odstawić leki przeciwkrzepliwe lub zmodyfikować ich podawanie:

  1. z grupy antagonistów witaminy K (około 5 dni przed w zależności od leku) i poczekać do wyrównania parametru INR do prawidłowych wartości,
  2. ostatnią dawkę leczniczą heparyny drobnocząsteczkowej podaje się ostatni raz 24 godziny przed zabiegiem, profilaktyczną 12 godzin,
  3. leki przeciwpłytkowe (np. aspirynę) odstawia się 7–10 dni przed zabiegiem z wyjątkiem osób obciążonych wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.

Często pacjenci pytają, czy biopsja wątroby boli. Biopsja wątroby wykonywana jest na leżąco, w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że obecne jest jedynie nieprzyjemne uczucie podczas wkłuwania się do narządu. Lekarz wprowadza do narządu grubą lub cienką igłę, którą ocenia odpowiednio fragment tkanki lub komórki wątroby. Po zakończonym zabiegu, który trwa około 15–20 minut, zakłada się opatrunek uciskowy mający zapobiec krwawieniu. Pacjent powinien leżeć nieruchomo przez kilka godzin. Jego stan jest w tym czasie monitorowany, w razie pojawienia się objawów świadczących o krwawieniu lekarz wykonuje badania takie jak morfologia i USG brzucha w trybie pilnym. Pobyt pacjenta w szpitalu wynosi zwykle 2–3 dni, może się jednak przedłużyć w przypadku wystąpienia powikłań. Po biopsji wątroby należy oszczędzać organizm, nie podejmować się nadmiernego wysiłku.

Regeneracja wątroby – naukowcy znaleźli najlepszy sposób

Biopsja wątroby – cena

Zabieg wykonuje się po skierowaniu przez lekarza prowadzącego, możliwe jest wykonanie biopsji wątroby w ramach NFZ oraz wykonanie biopsji wątroby prywatnie. Koszt wykonania zabiegu przez lekarza chorób wewnętrznych to około 300 zł.

Biopsja wątroby – powikłania

Biopsja wątroby jest zabiegiem inwazyjnym, powinna być wykonywana tylko wówczas, gdy jest niezbędna. Wątroba jest narządem delikatnym, którego uszkodzenie może doprowadzić do poważnych powikłań. Częstym powikłaniem biopsji wątroby jest ból brzucha w prawej górnej części lub ból okolicy prawego barku. Należy zachować czujność, ponieważ silny ból może sugerować krwawienie lub zapalenie otrzewnej. Inne występujące często powikłania to powstanie krwiaka niewymagającego interwencji, spadek ciśnienia. Rzadkimi, lecz poważnymi, komplikacjami są: krwawienie z narządu, duży krwiak wewnątrzwątrobowy, odma, sepsa, przypadkowe nakłucie innego narządu niż wątroba, zapalenie otrzewnej, złamanie igły, którą wykonuje się biopsję, oraz zgon w wyniku krwawienia. Aż 60% powikłań ujawnia się w ciągu 2 godzin, kiedy to pacjent pozostaje w pozycji leżącej. Aż 96% – w ciągu pierwszej doby, dlatego nie wypisuje się pacjentów ze szpitala wcześniej niż po 24 godzinach. Im grubsza jest igła i więcej nakłuć, tym większe prawdopodobieństwo powikłań biopsji wątroby.

Zobacz także

Biopsja wątroby – wyniki

Na wyniki biopsji wątroby czeka się około 14 dni, gdyż materiał pobrany przez specjalistę musi być szczegółowo przebadany przez lekarza – patomorfologa. W wynikach ocenia się obecność martwicy, stanu zapalnego oraz prawidłowego, niezmienionego miąższu wątroby.

Bibliografia

Szczeklik A. - Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2018.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.