Przejdź do treści

Domowe sposoby na leczenie zatok u dzieci i dorosłych. Co zrobić, gdy okażą się nieskuteczne?

kobieta mająca ból zatok
Fot. vladimirfloyd / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zapalenie zatok przynosowych jest bardzo częstą dolegliwością w okresie jesienno-zimowym. Chore zatoki dają szereg uciążliwych objawów, a do najczęstszych należy zaliczyć: rozpierający ból twarzy lub głowy, zatkany nos i żółta wydzielina z niego cieknąca. Na wczesnym etapie pomocne mogą okazać się domowe sposoby leczenia zatok. Mogą one również wspomagać leczenie farmakologiczne zalecone przez lekarza.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Decydując się na domowe leczenie zatok, należy pamiętać, że nie zwalczy ono przyczyny choroby. W znaczącym stopniu może ono złagodzić objawy stanu zapalnego, a co za tym idzie – poprawić ogólne samopoczucie chorego.

Ile trwa leczenie zatok u dorosłych i dzieci?

Zatoki są niewielkimi przestrzeniami w czaszce, przez które swobodnie przepływa powietrze i wytwarzana przez błonę śluzową wydzielina. Kiedy dochodzi do stanu zapalnego, ilość wydzieliny się zwiększa, a błony śluzowe są pulchniejsze w porównaniu do stanu zdrowych zatok. To z kolei prowadzi do zatkania ujść. Zazwyczaj powoduje to charakterystyczny rozpierający ból głowy lub twarzy (często nasilający się podczas schylania) i utrudnione odprowadzanie wydzieliny.

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje zapalenia zatok: ostre i przewlekłe. W obu przypadkach objawy mogą być podobne, a kluczowym kryterium oceny dla chorego powinien być czas ich trwania. Ostre zapalenie zatok trwa zwykle do czterech tygodni, natomiast przewlekłe zapalenie utrzymuje się zdecydowanie dłużej. W obu przypadkach ważne jest możliwie najszybsze rozpoczęcie leczenia zatok. Długo zalegająca w zatokach wydzielina może bowiem prowadzić do poważniejszego stanu, jakim jest bakteryjne zakażenie.

Leczenie zatok zarówno u dzieci, jak i u dorosłych może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. Wszystko zależy od tego, jak bardzo nasilone są objawy i od rodzaju wdrożonego leczenia. W przypadku poważniejszych stanów chorobowych zatok konieczne może okazać się zastosowanie antybiotykoterapii.

Leczenie zatok bez antybiotyku: domowe sposoby

W przypadku leczenia zatok domowymi metodami bardzo ważny jest czas rozpoczęcia kuracji. Jeśli nastąpi ona w początkowej fazie, to jest spora szansa na uniknięcie przyjmowania antybiotyków. Już po wystąpieniu pierwszych objawów chorych zatok warto udać się do lekarza rodzinnego, który powinien skierować pacjenta do laryngologa. Specjalista ma możliwość dokładnej oceny stanu zatok i wprowadzenie właściwego postępowania leczniczego.

W wielu przypadkach skuteczne okazuje się również naturalne leczenie zatok. Do najpopularniejszych sposobów na domową kurację zalicza się:

  • wykonywanie inhalacji – można do tego stosować m.in. sól kuchenną, olejki eteryczne, roztwory wody morskiej, zioła; inhalacje można wykonywać poprzez wdychanie preparatów dodanych do gorącej wody lub kupić dostępne w sklepach medycznych i aptekach specjalne inhalatory;
  • Stosowanie maści rozgrzewających z dodatkiem olejków eterycznych;
  • naświetlanie zatok specjalną lampą leczniczą;
  • przykładanie ciepłych (ale nie gorących) okładów – to dobry sposób na leczenie zatok czołowych i szczękowych; popularną metodą jest podgrzanie na patelni soli kuchennej i zawinięcie jej w materiałową szmatkę – taki okład należy przykładać do czoła i twarzy;
  • nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których się przebywa – najlepiej robić to nawilżaczem powietrza, ale jeśli takiego urządzenia się nie posiada, to warto przynajmniej rozwiesić mokre ręczniki na kaloryferach;
  • wdychanie oparów z przekrojonej cebuli i rozgniecionego czosnku – w tym przypadku należy uważać, ponieważ opary mogą mieć działanie drażniące; jeżeli tak będzie, to lepiej zrezygnować z tego typu kuracji.

Innym sposobem na leczenie zatok w domu jest ich oczyszczanie poprzez płukanie. Taki zabieg można wykonać przy użyciu roztworu izotonicznego lub hipertonicznego chlorku sodu.

Zobacz także

Leczenie zatok u dzieci: na co zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o objawy chorych zatok u dzieci, to praktycznie nie różnią się one od tych występujących u osób dorosłych. Najmłodsi mogą jednak zdecydowanie gorzej znosić występujące dolegliwości. Rodzice, kiedy tylko zaczną podejrzewać, że ich dziecko może cierpieć na chore zatoki, powinni udać się z nim do lekarza. Jeśli stan chorobowy nie jest w pełni rozwinięty i nie przeszedł w stan przewlekły, można uniknąć nieprzyjemnych zabiegów – punkcji czy płukania zatok. Wtedy też szanse na skuteczne leczenie zatok u dzieci są większe.

Domowe sposoby leczenia zatok mogą być stosowane, ale tylko po konsultacji lekarskiej. Zazwyczaj stanowią one uzupełnienie wdrożonego leczenia przez specjalistę. Zdarza się, że lekarze przepisują dzieciom antybiotyki, ponieważ tylko one mogą skutecznie zwalczyć chorobę. Rodzice powinni mieć świadomość, że często nawracające problemy z zatokami u dzieci mogą być wynikiem przerośniętych migdałków podniebiennych lub migdałka gardłowego.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.