Przejdź do treści

Nagła głuchota – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Nagła głuchota – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Nagła głuchota to upośledzenie słuchu, która pojawia się znienacka. Może dotyczyć jednego lub obu uszu. Czasem trudno jest zidentyfikować przyczynę. Przy głuchocie dźwięk przestaje być przekształcany w impulsy nerwowe, które powinny dotrzeć do mózgu. Utrata słuchu może być lekka i nawet niezauważona bądź całkowita.

Czym jest nagła głuchota?

Nagła głuchota to – jak wskazuje nazwa – niespodziewana utrata słuchu. Jest także określana mianem „zawału ucha”, pojawia się u 40-100 na 100 000 osób każdego roku. W 90 proc. przypadków jest to nagła głuchota jednego ucha. Może mieć różne stopnie zaawansowania. Objawy zwiększają się do 3 dni od pojawienia się problemu.

Nagła głuchota – przyczyny

Nagła głuchota najczęściej wynika z zaburzeń w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego – niedokrwienie komórek powoduje niedosłuch. Często jest ona efektem infekcji wirusowych ucha wewnętrznego, a więc:

 • świnki,
 • grypy,
 • cytomegalii,
 • ospy wietrznej,
 • opryszczki,
 • półpaśca.

Infekcje wirusowe wywołują również zaburzenia mikrokrążenia, które uszkadzają słuch. Mogą one zaatakować jedynie komórki ślimaka – wówczas pojawiają się szumy uszne i lekkie uszkodzenie słuchu. Zdarza się jednak, że uszkadzają one narząd równowagi, wówczas utracie słuchu towarzyszą zawroty głowy, zaburzenia równowagi, a także nudności oraz wymioty. Zdarza się, że u takiego pacjenta występuje oczopląs.

Istnieją pewne czynniki ryzyka, które mogą wpłynąć na powstanie nagłej głuchoty. Należą do nich:

 • urazy głowy,
 • urazy ucha,
 • ostre zakażenia,
 • leki ototoksyczne,
 • przebywanie w hałasie przez długi czas,
 • czynniki genetyczne,
 • otoskleroza,
 • przewlekłe zapalenie uszu,
 • uszkodzenia wirusowe.

Głuchota może być również symptomem innych, utajonych chorób, takich jak:

Przyczyną utraty słuchu bywa też reaktywacja zakażenia kiłowego u pacjentów z wirusem HIV. Nagła głuchota idiopatyczna to taki rodzaj głuchoty, której przyczyny są nieznane.

kobieta i dziewczynka siedzą przy stoliku i ćwiczą mowę

Objawy utraty słuchu

Jakie są objawy głuchoty? Osoba, która się z nią zmaga, ma niedosłuch i słyszy dźwięki w inny, zmieniony sposób. Słyszy otoczenie ciszej – jednym lub dwoma uszami. Zarówno ludzkie głosy, jak i muzyka brzmią inaczej, obco. Może pojawić się uczucie słyszenia jak przez watę lub słyszenia podwójnego. Osoba, którą dopadła nagła głuchota ucha, ma problemy ze znalezieniem źródła dźwięku, nie wie, skąd on pochodzi. Czasem pojawia się u niej uczucie drętwienia ucha wokół małżowiny usznej bądź też uczucie ucisku. Nierzadko występuje też szumienie w uszach, natomiast sporadycznie dochodzi do zawrotów głowy.

Nagła głuchota – leczenie

Jeśli zauważysz u siebie nagłą głuchotę, koniecznie zgłoś się na SOR. Im wcześniej to zrobisz, tym większa szansa na rozwiązanie problemu. Najlepsze efekty osiąga się w ciągu doby od zauważenia objawów. Na początku – niezależnie od tego, czy jest to nagła głuchota na jedno ucho, czy też na oba – laryngolog przeprowadza wywiad z pacjentem. Następnie wykonuje badanie przedmiotowe, audiologiczne i endoskopowe. Sprawdza również ciśnienie krwi, a jeśli jest taka potrzeba, zleca kolejne badania, np. tomografię komputerową.

Istnieje kilka podstawowych metod, które pomagają pokonać problem związany z nagłą utratą słuchu. Najczęściej podaje się glikokortykosteroidy – miejscowo, do jamy bębenkowej, bądź ogólnie. Stosuje się również środki, które rozszerzają naczynia – dzięki nim poprawia się mikrokrążenie w uchu. Jeśli lekarz podejrzewa infekcję, proponuje leki przeciwwirusowe. Osoby z chorobą zakrzepowo-zatorową leczy się z kolei przy użyciu leków przeciwzakrzepowych. W terapii farmakologicznej stosuje się również leki moczopędne oraz enfolimfy. Najczęściej leczenie nagłej głuchoty trwa od 10 do 15 dni.

Rokowania przy nagłej głuchocie

Rokowania przy nagłej głuchocie są różne, w 65 proc. przypadków słuch jednak wraca do normy. Istotne jest jednak to, aby zgłosić lekarzowi problem jak najszybciej. Rokowania bywają niekorzystne najczęściej u osób starszych oraz tych, które późno zgłosiły się do lekarza.

 


Źródła:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3018969/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4040829/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5359093/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5818684/

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kamienie migdałkowe – domowe sposoby, leczenie, objawy

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Viki Gabor

Viki Gabor zmagała się z poważną chorobą. „To był dla mnie cios” – mówi mama artystki

„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

Niedosłuch i szumy uszne – główne przyczyny i postępowanie laryngologiczne 

Wybiórczy słuch / pexels

„Ile razy mam to jeszcze powtarzać?”, czyli dlaczego czasem naprawdę nie chcemy słyszeć

Badanie ABR – czym jest i jak przygotować się do badania słuchu

14-letnia Leanne Fan wynalazła słuchawki, które oprócz tego, że odtwarzają muzykę, to jeszcze... wykrywają i leczą infekcje ucha

14-latka wynalazła słuchawki, które oprócz tego, że odtwarzają muzykę, to jeszcze… wykrywają i leczą infekcje ucha

Kamica ślinianek – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Ozena – przewlekły nieżyt nosa. Objawy, przyczyny i leczenie tej rzadkiej kobiecej choroby

Uczucie ucisku w szyi – jak się go pozbyć?

Ashton Kutcher przyznał, że chorował na poważną chorobę immunologiczną. "Mam szczęście, że żyje po tej przerażającej podróży"

Ashton Kutcher przyznał, że chorował na poważną chorobę immunologiczną. „Mam szczęście, że żyję po tej przerażającej podróży”

Krótkie wędzidełko – co to jest, kiedy należy je podciąć i jak przebiega zabieg?

Stridor, czyli świst przy oddychaniu, którego nie warto bagatelizować!

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną, katarem i wodą? Domowe sposoby

Gen-przełącznik pomoże przywrócić słuch. Co wiemy o TBX2?

„Rodzice podjęli się tego niewiarygodnego zadania, żeby w domu pełnym ciszy wychować muzyków”. Olga Bończyk o świecie osób niesłyszących

"Z medycyną nie ma wiele wspólnego, a przy tym może bardzo pacjentowi zaszkodzić". Farmaceutka przestrzega przed świecowaniem uszu

„Z medycyną nie ma wiele wspólnego, a przy tym może bardzo pacjentowi zaszkodzić”. Farmaceutka przestrzega przed świecowaniem uszu

otolaryngolog

Ucho pływaka i inne problemy ucha zewnętrznego. Poznaj ich przyczyny i objawy

Dziecko na badaniu krtani

Krup – objawy zapalenia krtani u dziecka i sposoby leczenia

Domowe sposoby na ból gardła – który wybrać, jak leczyć?

Półpasiec uszny – u dorosłych i dzieci. Objawy, leczenie

Dr Anna Oleszkiewicz/ Archiwum prywatne

„Utrata węchu może powodować stany depresyjne” – mówi dr Anna Oleszkiewicz, badająca węch i smak człowieka

Ucho wewnętrzne – budowa, funkcje i choroby