Przejdź do treści

Dwulatek podaruje szpik kostny swojej młodszej siostrze. W ten sposób uratuje jej życie. Jest jednym z najmłodszych dawców na świecie

Na efekty leczenia trzeba będzie poczekać \Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jonah z Wielkiej Brytanii ma zaledwie dwa latka, a już jest bohaterem. To właśnie on uratuje wkrótce życie swojej maleńkiej siostry, podarowując jej szpik kostny. Tym samym będzie jedną z najmłodszych osób na świecie, które zostały dawcami.

Najpierw chemioterapia, potem przeszczep

Esmea, siostra Jonaha, ma siedem miesięcy. Kiedy przyszła na świat, rozpoznano u niej dwie śmiertelne choroby: anemię aplastyczną oraz SAVI. Ta pierwsza jest najcięższym rodzajem anemii. Powoduje ją zatrzymanie wytwarzania krwinek przez szpik kostny. Objawami charakterystycznymi są zmniejszenie liczby białych krwinek i płytek krwi, łatwość zakażeń, łatwo powstające siniaki. Natomiast SAVI to zaburzenie genetyczne, które wyzwala stan zapalny na skórze całego ciała, a także na naczyniach krwionośnych oraz płucach.

screen źródło The Sun

Jedynym ratunkiem dla dziewczynki jest przeszczep szpiku kostnego od członka rodziny. Zaś jedyną osobą z jej rodziny, która posiada pełną zgodność antygenową z Esmea, jest właśnie jej dwuletni brat. Zanim jednak dojdzie do operacji, dziewczynka musi się przygotować. Czeka ją najpierw chemioterapia składająca się z ok. 7 dawek. Po niej nastąpi pół roku oczekiwania na efekty leczenia. Sama procedura transplantacji, jak podkreślają lekarze, jest całkowicie bezbolesna.

Czy oddawanie szpiku boli? Wyjaśnia Chirurg Paweł

Kto może zostać dawcą szpiku?

Szpik kostny jest miękką, bardzo ukrwioną substancją. Ma gąbczastą budowę i znajduje się w jamach szpikowych kości długich oraz w mniejszych ilościach w jamach w obrębie struktury gąbczastej kości. Wyróżniamy dwa rodzaje szpiku: żółty i czerwony. Pierwszy zbudowany jest głównie z komórek tłuszczowych, drugi jest strukturą, która wytwarza elementy morfotyczne krwi, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wiele czynników zewnętrznych i chorób może uszkadzać szpik, przez co dochodzi do zaburzeń w wytwarzaniu erytrocytów, leukocytów i trombocytów. Jedynym ratunkiem wówczas staje się przeszczep szpiku.

Dawca szpiku musi mieć tzw. zgodność antygenową z biorcą. W związku z tym im więcej osób zgłasza chęć do oddania szpiku, tym większe jest prawdopodobieństwo, że chore osoby uzyskają prawidłowe leczenie.

Za potencjalnego dawcę komórek macierzystych z krwi lub szpiku uznajemy każdego zdrowego człowieka w wieku od 18 do 55 lat, którego waga przekracza 50 kg.

Aby zostać dawcą szpiku, trzeba dokonać rejestracji przez internet lub zgłosić się do przychodni, szpitala, centrum krwiodawstwa lub innego wyznaczonego punktu, w którym może odbyć się procedura rejestracyjna. Niezbędne do niej jest wypełnienie formularza oraz pobranie wymazu z policzka za pomocą specjalnego zestawu, dzięki któremu można wykonać badania zgodności tkankowej HLA, umożliwiające dopasowanie biorcy i dawcy.

Procedura jest bezbolesna i trwa kilkadziesiąt minut. Dane dawcy zostają umieszczone w bazie. Teraz pozostaje mu już tylko oczekiwać na kontakt, gdy szpik okaże się komuś potrzebny.

źródło: The Sun

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.