Przejdź do treści

Dyskalkulia – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

dyskalkulia - zmartwiona dziewczynka na tle liczb
Fot. Rafael Ben-Ari / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dyskalkulia oznacza problemy z matematyką. Nie są to zwykłe trudności, z którymi zmaga się większość dzieci. Osoby cierpiące na tę przypadłość mają problem nawet z nazwaniem cyfr. Odpowiednia terapia jest w tym wypadku niezbędna.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Dyskalkulia rozwojowa oznacza specyficzne problemy z nauką matematyki. Doświadczony nauczyciel powinien szybko zauważyć, że problemy z matematyką mogą wynikać z choroby. Specjalistyczna terapia oraz odpowiednie podejście nauczycieli i rodziców powinny pozwolić dziecku na poprawę matematycznych umiejętności.

Czym jest dyskalkulia?

Wiele osób zadaje sobie pytanie – co to jest dyskalkulia? Choroba ta charakteryzuje się przede wszystkim zaburzeniami zdolności matematycznych i predyspozycji do rozumienia problemów matematycznych. Osoba cierpiąca na tę przypadłość nie potrafi poradzić sobie z najłatwiejszymi zadaniami, pomimo prawidłowego rozwoju intelektualnego. Dyskalkulia jest nazywana często „dysleksją matematyczną” i nie mają na nią wpływu metody nauczania ani inteligencja chorego. Najczęstsze objawy dyskalkulii to mylenie cyfr, znaków oraz trudności z wykonaniem prac domowych. Dyskalkulia w szkołach dotyka od około 3 do 6% uczniów i podobnie rozkłada się wśród dziewczynek i chłopców.

Czym jest dysgrafia- na zdjeciu pisząca dziewczynka

Przyczyny i objawy dyskalkulii

Dyskalkulia może być spowodowana deficytem w połączeniach nerwowych odpowiedzialnych za przetwarzanie numeryczne. Dyskalkulia jest symptomem stanów wrodzonych, więc jej główną przyczyną są zaburzenia genetyczne. Zazwyczaj jedno z rodziców dziecka również borykało się z matematycznymi problemami.

Objawy dyskalkulii są zróżnicowane w zależności od upośledzenia zdolności matematycznych. Jednym z rodzajów choroby jest dyskalkulia werbalna. W jej przypadku osoby nie potrafią nazwać pojęć i relacji matematycznych. Trudność sprawia także nazywanie cyfr i numerów. Kolejnym rodzajem jest dyskalkulia leksykalna, która objawia się problemami w odczytywaniu symboli matematycznych. Chorzy mylą numery telefonów, numery linii autobusów czy tramwajów. Dyskalkulia graficzna z kolei charakteryzuje się brakiem umiejętności zapisu symboli matematycznych, a nawet liczb. Następnym rodzajem jest dyskalkulia operacyjna objawiająca się myleniem w wykonywaniu zadań matematycznych. Osoba cierpiąca na tę przypadłość wykonuje np. dodawanie zamiast odejmowania. Występuje także dyskalkulia ideognostyczna, która polega na problemach w zrozumieniu zależności liczbowych. Ostatnim rodzajem specyficznych problemów z nauką matematyki jest dyskalkulia praktognostyczna objawiająca się brakiem umiejętności szeregowania liczb według kolejności malejącej lub rosnącej. Diagnoza dyskalkulii oznacza wiele ćwiczeń i czasu, aby choroba nie rozwijała się.

Dyskalkulia – diagnoza

Diagnoza dyskalkulii wystawiona jest przez neurologa lub neuropsychologa. Aby stwierdzić chorobę, lekarz zadaje pacjentowi proste zadanie matematyczne. Może to być dodawanie w pamięci, na palcach lub zapisanie dyktowanych liczb. Jeżeli osoba ma problem z wykonaniem ćwiczenia, mogą być to objawy dyskalkulii. W takim przypadku lekarz zaleci odpowiednie ćwiczenia na dyskalkulię.

Zobacz także

Leczenie dyskalkulii

Najważniejsza w tym zaburzeniu, podobnie jak w przypadku dysleksji, jest wczesna diagnoza dyskalkulii. Jeżeli choroba zostanie szybko rozpoznana, dziecko może uniknąć opóźnień w nauce, problemów z samooceną i szkolnej alienacji. Wcześnie wykryta dyskalkulia rozwojowa pomoże dostosować się maluchom do nowego procesu uczenia się. Ćwiczenia na dyskalkulię, poprzez grę i zabawę, stymulują nieprawidłowo działające części mózgu. Poprawiają także zdolność koncentracji, podzielności uwagi i pamięci krótkotrwałej.

Jakie ćwiczenia na dyskalkulię?

Ćwiczenia na dyskalkulię są bardzo istotnym elementem terapii, dlatego warto poświęcić na nie sporo czasu. Do najpopularniejszych ćwiczeń w terapii zaburzenia należą:

 • rebusy,
 • labirynty,
 • tworzenie grafik przestrzennych,
 • wyszukiwanie ukrytych liczb,
 • wykreślanki,
 • rysowanie figur geometrycznych,
 • jednoczesne pisanie lewą i prawą ręką,
 • zapamiętywanie numerów telefonicznych,
 • zadania z pytaniami o ceny,
 • zabawy z zegarem,
 • dzielenie rzeczy,
 • zabawy w sklep (liczenie produktów i płatności).

Dyskalkulia – podsumowanie

Dyskalkulia jest określana jako specyficzne problemy z uczeniem matematyki. Im wcześniej zostanie wykryta, tym lepiej dla dziecka. Wykonując ćwiczenia na dyskalkulię, można zaprzestać rozwijaniu się choroby i zapobiec problemom w szkole. W przypadku zaobserwowania sporych trudności matematycznych u dziecka nie należy ignorować problemu. Odpowiednio przygotowana terapia może znacznie ułatwić dziecku późniejsze życie.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.