4 min.
Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

Fot. Kalim / stock.adobe.com
Neurolog jest lekarzem, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń i chorób obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Z racji tego, że neurologia jest powiązana z psychiatrią, lekarz neurolog zajmuje się również niektórymi chorobami obejmującymi sferę psychiczną człowieka.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Neurologiem może zostać lekarz mający prawo wykonywania zawodu, który ukończył 5-letnie szkolenie specjalizacyjne. W tym czasie lekarz musi przejść szereg kursów i odbyć staże na oddziałach: psychiatrycznym, neurologii dziecięcej, neurochirurgii, internistycznym i intensywnej opieki medycznej. Tytuł specjalisty lekarz uzyskuje po zdaniu egzaminu państwowego.
Czym zajmuje się neurolog i jakie objawy bada?
Do neurologa często kierowani są pacjenci z takimi objawami jak: bóle głowy, zawroty głowy czy zaburzenia równowagi.
Neurologia jest bardzo rozległą dziedziną medycyny i z tego względu zakres diagnozowania i leczenia chorób przez neurologa jest szeroki. Badanie u neurologa jest zazwyczaj konieczne w przypadku występowania takich dolegliwości i objawów chorobowych, jak:
- zawroty głowy,
- zaburzenia równowagi,
- bóle głowy,
- zaburzenia snu,
- drżenie mięśni,
- kurcze mięśni,
- problemy z koncentracją i pamięcią,
- zaburzenia przytomności i omdlenia,
- zaburzenia czucia,
- zaburzenia świadomości,
- problemy z prawidłową pracą zwieraczy,
- problemy z koordynacją ruchową,
- nerwobóle.
Lista problemów zdrowotnych, z jakimi pacjenci mogą zgłaszać się do neurologa, jest dosyć długa. Każdy z objawów może świadczyć o chorobie, często zaburzenia neurologiczne są wynikiem przebytych urazów, kontuzji czy zatrucia. Wielu pacjentów nie wie, czy właśnie ten lekarz będzie w stanie im pomóc. Każdy powinien jednak mieć świadomość, że niepokojące objawy mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia, i nie wolno ich lekceważyć. W takich sytuacjach najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby zaleci konsultację neurologiczną u specjalisty. W przypadku bardzo poważnych problemów zdrowotnych, tych zagrażających życiu, należy wezwać karetkę pogotowia ratunkowego.
Jakie choroby leczy neurolog?
Jeśli chodzi o choroby, jakie diagnozuje i leczy lekarz neurolog, można wymienić:
- rwę kulszową,
- zwyrodnienie kręgosłupa,
- pląsawicę Huntingtona,
- padaczkę,
- udary mózgu,
- migrenowe bóle głowy,
- chorobę Alzheimera,
- chorobę Wilsona,
- stwardnienie rozsiane,
- nerwicę,
- chorobę Parkinsona,
- miopatie,
- miotonię,
- miastenię.
Ponadto neurolog zajmuje się szeroko pojętym leczeniem osób z udarem mózgu oraz będących w różnym stanie po przebytym udarze.
Neurolog dziecięcy: czym się zajmuje?
Neurologia dziecięca stanowi jeden z działów neurologii ogólnej. Neurolog dziecięcy jest specjalistą w diagnozowaniu i leczeniu chorób układu nerwowego (ośrodkowego i obwodowego) najmłodszych pacjentów – niemowląt, dzieci i młodzieży przed 18. rokiem życia. Wizyty u neurologa dziecięcego obowiązkowo w pierwszych miesiącach życia mają zalecane wcześniaki. Ponadto wskazaniami do regularnych kontroli są:
- niska waga urodzeniowa dziecka,
- problemy zdrowotne matki w czasie ciąży,
- mnoga ciąża,
- problemy podczas porodu (m.in. przedłużający się poród i związane z nim powikłania),
- poród poprzez cesarskie cięcie.
Zobacz także
Neurologia dla dzieci – znaczenie w diagnostyce
Konsultacja neurologiczna niemowląt może mieć bardzo duże znaczenie dla ich późniejszego rozwoju. Rodzice są zobligowani do tego, aby obserwować, kiedy i jak rozwijają się ich pociechy – na jakim etapie nabywają nowe umiejętności oraz czy w ich zachowaniach nie dostrzegają niepokojących objawów. Do neurologa dziecięcego należy udać się w przypadku zauważenia u dziecka:
- tików nerwowych,
- trudności w nauce i koncentracji,
- wiotkości ciała,
- wzmożonego napięcia ciała,
- częstych kolek i wymiotów,
- problemów z jedzeniem,
- braku reakcji na bodźce zewnętrzne,
- częstego zaciskania pięści,
- drżenia ciała lub napadów drgawek,
- zaburzenia snu (niespokojny, zbyt krótki lub zbyt długi sen),
- asymetrii ciała,
- nienaturalnego wyginania ciała.
Powyższe objawy nie muszą, ale mogą, wskazywać na różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne. Wiele z nich występuje u małych dzieci, głównie niemowląt. Na tym etapie rozwoju dziecko nie potrafi werbalnie zakomunikować tego, co mu dolega, więc czujność rodziców powinna być na najwyższym poziomie. Czasami lepiej udać się do specjalisty neurologa dziecięcego, by dowiedzieć się, że z rozwojem malucha jest wszystko w porządku, niż przegapić moment, w którym było to wskazane.
Najnowsze w naszym serwisie
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023