Przejdź do treści

Dyskopatia piersiowa – przyczyna bólu u młodych osób

Dyskopatia piersiowa jako przyczyna bólu u młodych osób Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dyskopatia piersiowa jest coraz częstszym problemem osób młodych i w średnim wieku spędzających wiele godzin w pozycji siedzącej, np. przed komputerem. Rozpoznawana jest rzadziej niż dyskopatia odcinka szyjnego bądź lędźwiowego, jednak w podobnym stopniu upośledza codzienne funkcjonowanie.

Czym jest dyskopatia piersiowa?

Dyskopatia piersiowa jest chorobą dotyczącą piersiowego odcinka kręgosłupa. Mówiąc precyzyjniej, jest to schorzenie krążków międzykręgowych w tym odcinku, które potocznie są określane dyskami. Odpowiadają przede wszystkim za odpowiednią amortyzację i ruchomość kręgosłupa.  

Fizjologicznie powinny być uwodnione, sprężyste, jednak wszelkie zmiany zwyrodnieniowe czy urazowe mogą doprowadzić do ich odwodnienia, a tym samym zmniejszenia ich sprężystości. Krążek międzykręgowy może ponadto przemieścić się, powodując ucisk na rdzeń bądź korzenie nerwowe wychodzące z rdzenia kręgowego. Określa się to mianem przepukliny w kręgosłupie.

Jakie są przyczyny dyskopatii piersiowej?

Dyskopatia piersiowa dotyczy coraz częściej osób w średnim wieku i młodych. Oczywiście zmiany zwyrodnieniowe związane z wiekiem chorego poszerzają grono chorych z grupy ryzyka także o osoby starsze. Wśród przyczyn dyskopatii piersiowej wymienia się: 

  • zmiany związane ze zbyt dużym przeciążeniem, np. podnoszenie ciężarów; 
  • urazy; 
  • siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej; 
  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa; 
  • wady postawy; 
  • zaburzenia metaboliczne kośćca. 

To właśnie siedzący tryb życia, spędzanie wielu godzin przed monitorem komputera czy w pracy biurowej powoduje, że młodzi ludzie w coraz to młodszym wieku uskarżają się na dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Jakie objawy może dawać dyskopatia piersiowa? 

Podstawowym objawem kojarzonym z dyskopatią piersiową jest ból kręgosłupa w danym odcinku. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że wynika on najczęściej z ucisku na korzenie nerwów rdzeniowych, dlatego ból może pojawić się na przebiegu tych nerwów, a nie stricte w obrębie kręgosłupa. W przypadku dyskopatii piersiowej możesz odczuwać: 

  • ból promieniujący do kończyn górnych; 
  • zaburzenia czucia bądź mrowienie w kończynach górnych; 
  • upośledzenie ruchomości; 
  • uczucie ucisku w klatce piersiowej.
ból w klatce

Jak rozpoznać dyskopatię piersiową? 

Badaniem z wyboru w przypadku podejrzenia patologii kręgosłupa jest zdjęcie rentgenowskie odcinka piersiowego. Pozwala ono na wykluczenie złamań, ocenę zwyrodnienia trzonów kręgów czy diagnostykę patologicznych krzywizn kręgosłupa. Badanie RTG kręgosłupa piersiowego wykonuje się w dwóch projekcjach. Zdecydowanie dokładniejszym badaniem obrazowym odcinka piersiowego kręgosłupa jest tomografia komputerowa, lecz jest to metoda z wyboru w przypadku zmian kostnych.  

Zmiany w obrębie tkanek miękkich i krążków międzykręgowych zdecydowanie lepiej zostaną uwidocznione w badaniu rezonansu magnetycznego. Jeżeli pacjent odczuwa niecharakterystyczne dolegliwości w postaci mrowienia kończyn górnych, warto poszerzyć diagnostykę np. o badanie przewodnictwa nerwowego w ramach poradni neurologicznej.

Dyskopatia piersiowa – jak sobie z nią radzić? 

Leczenie dyskopatii piersiowej dzieli się na zabiegowe i niezabiegowe. Zdecydowanie bardziej popularne jest postępowanie niezabiegowe, obejmujące farmakoterapię i fizjoterapię. Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć po pojawieniu się bólu odcinka piersiowego kręgosłupa, jest wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Należy wykluczyć inne przyczyny danych dolegliwości i potwierdzić wstępną diagnozę.  

Jednak to, co jest w stanie zaproponować lekarz przy rozpoznaniu dyskopatii, to leczenie objawowe farmakologiczne. Powinien także skierować pacjenta na planową rehabilitację. Leki stanowią bardzo dobre uzupełnienie terapii, ponieważ działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, nie niwelują natomiast przyczyny problemu. Zasadniczym leczeniem dyskopatii jest fizjoterapia, która po pierwsze wspomaga leczenie patologii kręgosłupa, jak również zapobiega pogłębianiu się tych zmian. 

W szczególnych przypadkach, przy współistniejących deficytach neurologicznych u pacjenta może zostać rozważone leczenie zabiegowe. Dotyczy to sytuacji, kiedy np. pacjent ma znaczną przepuklinę uciskającą korzeń nerwowy. Istnieje też możliwość wszczepienia implantu stabilizującego sąsiadujące kręgi.

Dyskopatia piersiowa – profilaktyka 

Jak w przypadku każdych wtórnych zmian kręgosłupa, tu również panuje zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego też aktywny tryb życia oraz higiena pracy to podstawowe działania, które mogą zapobiec wystąpieniu przykrych dolegliwości. Kluczem do sukcesu jest regularna współpraca z fizjoterapeutą. Wielu pacjentów popełnia błąd, decydując się jedynie na doraźne działania w przypadku wystąpienia ostrych dolegliwości bólowych. Regularne ćwiczenia i praca fizjoterapeuty pozwalają po pewnym czasie zapobiec wystąpieniu dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Dyskopatia piersiowa – jakie ćwiczenia warto wykonywać? 

Aby zapobiec dolegliwościom odcinka piersiowego kręgosłupa, konieczne jest wykonywanie ćwiczeń mobilizujących ten odcinek kręgosłupa, czyli zwiększających jego ruchomość. Garbienie się, jest powszechnym zjawiskiem, które doprowadza do przykurczów klatki piersiowej i pogłębiania się patologii. Powinnaś więc włączyć w swój plan treningowy bądź przerwę w pracy dodatkowe ćwiczenia na odcinek piersiowy kręgosłupa. A oto niektóre z nich: 

  1. Klęknij na wprost krzesła, oprzyj łokcie na siedzisku, jednocześnie dłonie splatając na karku. Musisz się przy tym mocno pochylić do przodu. Spokojnie oddychaj, pogłębiając ruch rozszerzenia klatki piersiowej;
  2. Wykorzystaj piłkę pilatesową. Połóż się na plecach i poprzez przyjęcie pozycji podobnej do mostka postaraj się dotknąć dłońmi podłogi;
  3.  Połóż się na brzuchu, ręce wysuń przed siebie, następnie unieś się wysoko na rękach, odchylając głowę i barki do tyłu.

 

Bibliografia: 

  1. Chojnowska-Depczyńska E., Dyskopatia – ćwiczenia, wyd. Literat, 2022.
  2. Praca zbiorowa, Zdrowy kręgosłup, Wydawnictwo SBM Sp. Z o.o., 2021.
  3. Koszewski W., Leczenie zespołów bólowych kręgosłupa w przebiegu dyskopatii, Lekarz POZ 1/2015, str 23-33.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.