Przejdź do treści

Dziennikarka ogłosiła na wizji, że choruje na raka piersi. „Jestem tą jedną na osiem”

Sara Sidner
Dziennikarka CNN na wizji zaapelowała do widzów, by nie zapominali o profilaktyce raka/ fot. Twitter @sarasindercnn
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sara Sidner, dziennikarka CNN poinformowała podczas programu na żywo, że zmaga się z nowotworem w zaawansowanym stadium. Łamiącym się głosem zaapelowała do widzek i widzów, by badali się regularnie. Jej słowa są niezwykle wzruszające.

Dziennikarka na antenie wyznała, że ma raka piersi

Dziennikarka CNN Sara Sidner na koniec programu na żywo zdecydowała się na szczere wyznanie. Prezenterka ogłosiła, że zmaga się z nowotworem w zaawansowanym stadium. 51-latka w październiku 2023 r. przebywała w Izraelu i relacjonowała przebieg konfliktu, kiedy otrzymała informację od lekarza o konieczności wykonania biopsji. Powodem był niepokojący wynik mammografii, którą Sidner zrobiła przed wyjazdem z kraju.

„Pomyślcie przez chwilę o ośmiu kobietach, które znacie i kochacie. Tylko ośmiu. Policzcie je na palcach. Statystycznie jedna z nich zachoruje na raka piersi. W mojej paczce przyjaciółek ja jestem tą jedną na osiem” – rozpoczęła łamiącym się głosem.

Sidner wyznała, że diagnoza raka piersi była dla niej sporym zaskoczeniem. Jak przyznała, nigdy nie paliła, stroni od alkoholu i żadna z osób w jej rodzinie nie chorowała.

„A jednak jestem tutaj z nowotworem w stadium trzecim. Trudno to powiedzieć na głos” – dodała.

Dziennikarka wyjaśniła, że choć od dwóch miesięcy przyjmuje chemię, wciąż jest aktywna zawodowo. Dodała także, że przed nią długa do zdrowia i czeka ją jeszcze radioterapia oraz obustronna mastektomia. Jak podkreśliła, rak to „już nie wyrok śmierci dla większości kobiet”. Nie traci więc nadziei, że tak będzie również w jej przypadku.

„Na miłość boską, zróbcie mammografię”

Sara Sinder ku przestrodze przytoczyła ważne dane, zgodnie z którymi ciemnoskóre kobiety w Stanach Zjednoczonych statystycznie są w 41 proc. bardziej narażone na rozwój raka piersi niż reszta społeczeństwa. Dziennikarka zaapelowała do widzek i widzów, by badali się regularnie. Podkreśliła również znaczenie corocznej mammografii.

„Do wszystkich moich sióstr, czarnych, białych i brązowych: proszę, na miłość boską, róbcie mammografię co roku. Róbcie samobadania, starajcie się wyłapać raka wcześniej niż ja” – mówiła.

W trakcie swojego wystąpienia przyznała też, że choroba pozwoliła jej inaczej spojrzeć na życie. Rak sprawił, że jeszcze bardziej cieszy się każdym dniem.

„Nigdy bym nie przypuszczała, że coś takiego powiem. Jestem wdzięczna, że rak mnie wybrał. Uczę się, że nieważne, przez co przechodzimy, nadal jestem szaleńczo zakochana w moim życiu i samo bycie żywą jest teraz dla mnie inne. […] Każdy dzień, podczas którego nadal oddycham i nadal jestem tu z wami, z moimi współpracownikami, przyjaciółmi i rodziną, jest dla mnie wystarczający” – podsumowała łamiącym się głosem.

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Raka Piersi

Temat nowotworów jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym na raka piersi kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.

Cały rok był dla naszej redakcji Hello Zdrowie bardzo szczególny. Od pisania artykułów o doświadczeniach kobiet odnośnie raka piersi, przeszliśmy do działania. Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliłyśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.