Przejdź do treści

Eozynofile (EOS) – czym są i jakie pełnią funkcje w organizmie?

Eozynofile — czym są i jakie pełnią funkcje w organizmie?
Eozynofile — czym są i jakie pełnią funkcje w organizmie?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Eozynofile odgrywają bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie. To właśnie dzięki nim możliwa jest skuteczna walka z atakującymi nas bakteriami i wirusami. Ich zwiększona liczba lub niedobór może prowadzić do szeregu poważnych chorób i złego samopoczucia. Czym konkretnie są eozynofile? Dlaczego warto je badać? Jakie funkcje pełnią eozynofile?

Eozynofile – definicja

Zwane są również granulocytami kwasochłonnymi lub eozynocytami, w skrócie EOS. To jedna z odmian białych ciałek krwi, znanych szerzej jako leukocyty. Eozynofile powstają w szpiku kostnym z komórek macierzystych i należą do granulocytów. W momencie osiągnięcia dojrzałości przenoszą się do krwiobiegu i wraz z krwią wędrują do miejsc docelowych, jakimi są tkanki. W głównej mierze eozynofile:

  • unieszkodliwiają niebezpieczne drobnoustroje,
  • niszczą obce białka,
  • hamują odczyn alergiczny,
  • są zdolne do fagocytozy,
  • regulują procesy immunologiczne.

Chociaż są bardzo ważne, trzeba mieć świadomość, że ich niewłaściwa liczba może wpłynąć niekorzystnie na ludzki organizm i prowadzić do wielu chorób. Wśród nich można wyróżnić m.in.:

Jakie są normy eozynofili?

Prawidłowa zawartość eozynofil można podać na dwa sposoby. W pierwszym wartość waha się od 2 do 4% leukocytów we krwi, w drugiej jest to 50–400 komórek na μl krwi. Aktualną liczbę eozynofili można poznać na podstawie badania, jakim jest morfologia krwi z rozmazem. Skierowanie na nie może wypisać lekarz rodzinny, jak i specjalista. Pobranie próbki krwi powinno się odbyć rano i pacjent musi być na czczo. Aby wynik był miarodajny, kolacja zjedzona dzień wcześniej powinna być lekkostrawna. Dodatkowo minimum 2 dni przed planowaną wizytą w przychodni powinno się zrezygnować z używek, w tym z alkoholu.

Kiedy już uzyska się wyniki, należy skonsultować je z lekarzem. Tylko on może i potrafi je dokładnie przeanalizować, by wyciągnąć konkretne wnioski. Na tej podstawie specjalista dokonuje diagnozy i jest w stanie zaproponować fachowe leczenie, jeśli zajdzie taka konieczność.

Poddając się badaniu, trzeba być świadomym, że poziom eozynofili może nieznacznie się różnić, biorąc pod uwagę np. porę dnia o jakiej wykonywane jest pobieranie krwi, stres, wysiłek fizyczny i mnóstwo innych czynników zarówno fizjologicznych, jak i chorobowych.

O czym świadczy podniesiony poziom eozynofili?

Stan, kiedy eozynofile są podwyższone, nazywa się eozynofilią. Dochodzi do niego w momencie, kiedy ich wartość przekracza 500/ µl. Natomiast jeśli eozynofile są wyższe niż 1500/µl mówi się wówczas o hipereozynofili. Do głównych przyczyn wpływających na wzrost poziomu eozynofili można zaliczyć:

O czym świadczy obniżony poziom eozynofili?

Spadek poziomu eozynofili poniżej poziomu 50/μl nazywany jest fachowo eozynopenią. Dochodzi do niej stosunkowo rzadko, najczęściej za sprawą:

  • nadczynności kory nadnerczy,
  • podwyższonego poziomu glikokortykosteroidów,
  • zakażenia bakteryjnego,
  • chorób pierwotniakowych,
  • przewlekłego stresu,
  • zbyt dużego wysiłku fizycznego,
  • zatrucia alkoholem,
  • niedokrwistości aplastycznej,
  • osłabienia po operacji czy zabiegu,
  • tocznia trzewnego rozsianego.

Należy pamiętać, że…

Co roku powinno się poddawać kontrolnym badaniom krwi, by w razie ewentualnych nieprawidłowości można było podjąć odpowiednie kroki. Jako że eozynofile wspierają organizm w pozbyciu się bakterii, wirusów i pasożytów, warto zwrócić na nie szczególną uwagę. Wiedza na ich temat może dostarczyć niezbędnych informacji na temat stanu zdrowia i zmian zachodzących w organizmie.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.