Marskość wątroby

Marskość wątroby to choroba rozwijająca się długo i podstępnie. Nie da się jej wyleczyć, ale można spowolnić przebieg. Najczęstszymi przyczynami są nadmierne spożywanie alkoholu oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Objawy marskości wątroby są różne, nieleczona choroba prowadzi do śmierci.

Analizując schorzenie, jakim jest marskość wątroby (cirrhosis hepatitis), należy zastanowić się, czym jest wątroba i jaka jest jej funkcja w organizmie. Waży ona około 1,5 kg, znajduje się w jamie brzusznej, pod prawym łukiem żebrowym. Pełni wiele istotnych funkcji. Jest odpowiedzialna za oczyszczanie organizmu z toksyn. To tu szkodliwe substancje zostają przekształcone w nieszkodliwe związki, które następnie mogą być usunięte z organizmu z moczem i kałem. Tu również szkodliwe produkty przemiany materii przekształcane są w nieszkodliwe związki. Wątroba produkuje żółć, która umożliwia trawienie tłuszczów. Ponadto przetwarza glukozę w glikogen, magazynuje witaminę A, D i B12, a także żelazo. Odpowiada za produkcję heparyny i niektórych białek.

Co to jest marskość wątroby?

Marskość wątroby to postępujące w czasie zwłóknienie jej miąższu, które powoduje zniszczenie jej unikatowej struktury. Komórki wątrobowe są sukcesywnie zastępowane tkanką łączną, która jest pozbawiona umiejętności wykonywania wszystkich wyżej wymienionych funkcji. Uszkodzenie wątroby jest nieodwracalne, można jednak spowolnić jego postęp. Ludzka wątroba ma niesłychanie duże zdolności regeneracyjne. Nawet gdy uszkodzonych jest około 70% hepatocytów (komórek wątroby), może się zregenerować. Przy marskości wątroby wszystkie te procesy i funkcje są zaburzone, a objawami dotyczą wielu narządów.

Marskość wątroby – przyczyny

Istnieje bardzo dużo przyczyn marskości wątroby. Należą do nich zakażenia wirusowe (wirusem wątroby typu B i C) i uszkodzenia toksyczne – polekowa i alkoholowa marskość wątroby. Niektóre procesy autoimmunologiczne i genetyczne wady również prowadzą do rozwoju marskości (pierwotna marskość wątroby). Do niewydolności wątroby doprowadza także jej stłuszczenie będące wynikiem cukrzycy, otyłości, sterydoterapii. Zaszkodzić jej mogą ponadto choroby powodujące zamykanie przewodów żółciowych (pierwotna żółciowa marskość wątroby) oraz niektóre pasożyty. Należy do nich przede wszystkim motylica wątrobowa.

Marskość wątroby – objawy i przebieg

Ze względu na to, że objawów jest dużo i pochodzą one z wielu narządów, warto zwrócić uwagę na te najbardziej charakterystyczne, które podpowiedzą nam, jak rozpoznać marskość wątrobyZaskoczyć może fakt, że wątroba nie boli, ponieważ nie jest unerwiona. Dolegliwości bólowe pojawiają dopiero wtedy, gdy narząd powiększy się i zacznie uciskać jego torebkę. Początkowo objawy są niespecyficzne. Dominuje zmęczenie, osłabienie, utrata apetytu, nudności, wzdęcia, spadek masy ciała. Następnie zdarzają się bóle brzucha oraz zwiększenie obwodu jamy brzusznej poprzez narastające wodobrzusze i powiększenie śledziony. W kolejnej fazie pojawia się zdekompensowana marskość wątroby, której przejawami są zaburzenia procesów metabolicznych. Pojawia się żółtaczka, insulinooporność i cukrzyca typu 2, nadciśnienie wrotne, krwawienia. W końcowym stadium marskości wątroby dochodzi do rozwoju encefalopatii wątrobowej (zmian w mózgowiu), to zaburza procesy przytomności i świadomości. Pojawiają się głębokie zaburzenia przytomności wraz z krwotokami wewnętrznymi i toksycznym uszkodzeniem innych narządów, wynikających z braku funkcji detoksykacyjnych wątroby. Odrębną grupą są objawy skórne niewydolności wątroby.

Marskość wątroby – objawy skórne

Objawów skórnych jest dużo i pojawiają się w różnym stopniu nasilenia. Są bardzo niespecyficzne i przez długi czas nie wiąże się ich z zaburzeniami pracy wątroby. Należą do nich uporczywy świąd skóry i zaczerwienienie dłoni. Na całym ciele mogą pojawiać się drobne czerwone plamki, będące wybroczynami (podskórne wynaczynienia krwi). Ponadto spotykane są zwłóknienia ścięgien, deformacje palców i paznokci.

Marskość wątroby – leczenie

Wiele osób słyszących diagnozę: niewydolność wątroby zadaje sobie pytanie, czy można wyleczyć marskość wątroby oraz czy istnieją leki na marskość wątroby.  Marskości niestety wyleczyć nie można – proces degeneracji jest nieodwracalny. Można jednak go spowolnić, złagodzić część dolegliwości i zapobiegać rozwojowi powikłań, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie wrotne. Leki podawane są w zależności od przyczyny: jeżeli przyczyna jest wirusowa – interferon, jeśli autoimmunologiczna – leki sterydowe, jeżeli jest to alkohol albo leki – natychmiastowe odstawienie substancji. Jeżeli w porę nie zastosuje się właściwych leków i nie odstawi szkodliwych substancji, jedynym ratunkiem dla pacjenta może być przeszczep wątroby.

Najnowsze