Przejdź do treści

Erytrofobia – czym jest, przyczyny, leczenie 

Erytrofobia – czym jest, przyczyny, leczenie  Unsplsdh.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Ciągłe zmęczenie – objawy, przyczyny, choroby. Jak je pokonać?
Przeziębienie czy jednak grypa? Jak rozpoznać, co ci dolega?
Jad pszczeli w godzinę zabija 100 proc. komórek raka piersi? Wstępne wyniki badań są bardzo obiecujące
Grała pielęgniarkę chorującą na raka. Teraz sama zmaga się z nowotworem. „To było szokiem dla mojej kobiecości”
Nie wystarczy powiedzieć, że boli brzuch. Lekarka Weronika Błaszczyk podpowiada, co ułatwi właściwą diagnozę

Kontakty z innymi ludźmi są powodem stresu dla wielu osób. Niekiedy jednak obawy przeradzają się w fobię społeczną. Jedną z jej postaci jest erytrofobia, czyli irracjonalny lęk przed zaczerwienieniem się w towarzystwie. Niekiedy już sama myśl o spotkaniu wywołuje napady duszności, drżenie rąk czy kołatanie serca. Na szczęście z fobią tą można skutecznie walczyć. Im wcześniej zaczniesz, tym większe będą szanse na całkowite pozbycie się dolegliwości.

Czym jest erytrofobia? 

Słowo fobia pochodzi od greckiego phobos, które tłumaczyć należy jako lęk. Mowa tu o lęku nad wyraz – przed różnymi osobami, przedmiotami czy sytuacjami. Nazwa erytrofobiato połączenie słów phobos i erytros (czyli czerwony). Zaburzenie to polega na lęku przed zaczerwienieniem się w towarzystwie. Zaliczane jest więc do fobii społecznych. Osoby cierpiące na erytrofobię najczęściej mają świadomość tego, że ich obawy nie mają logicznego uzasadnienia. Mimo to unikają sytuacji, które mogłyby wywołać czerwienienie się na twarzy. 

Fobia może pojawić się już w wieku 11–15 lat i przybierać różne formy – od łagodnej postaci po lęk paniczny. Co istotne, fobia może dawać o sobie znać niekoniecznie w momencie bezpośredniej ekspozycji na bodziec, ale również po samym wyobrażeniu sobie, że twarz pokrywa się rumieńcem w obecności innych osób. Już wówczas pojawia się kołatanie serca, drżenie rąk, intensywne pocenie się czy nawet wrażenie omdlewania. 

Erytrofobia jest chorobą. W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 została sklasyfikowana w grupie F-40 (zaburzenia lękowe w postaci fobii). Również w amerykańskiej klasyfikacji DSM erytrofobia ujęta jest jako zaburzenia lękowe. Nierzadko współwystępuje z depresją lub jej epizodami. Dlatego w rozpoznaniu zaburzenia lekarz musi wziąć pod uwagę konieczność przeprowadzenia terapii w taki sposób, aby wspierała leczenie obu tych dolegliwości.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Kobieta cierpiąca na fobię społeczną

Co powoduje erytrofobię (lęk przed czerwienieniem się)? 

Zgodnie z systematyką freudowską z początków XX w. – wszelkie fobie, w tym erytrofobia, zaliczane są do nerwic. Ludzka psychika przyjmuje, że irracjonalna reakcja na określoną sytuację bądź przedmiot czy też osobę stanowi mechanizm obronny. To natomiast powoduje wytworzenie kolejnej formy obrony przed dyskomfortem w postaci unikania sytuacji, w których konieczne byłoby przebywanie w towarzystwie innych ludzi.  

Zgodnie z aktualną wiedzą z zakresu psychiatrii i psychologii przyjmuje się nieco inne źródło powstania erytrofobii. Ma być ona konsekwencją zarówno czynników genetycznych, jak i środowiskowych. Oznacza to, że irracjonalny lęk przed czerwienieniem się w towarzystwie stanowi wypadkową predyspozycji  genetycznych i osobowościowych (powstałych w toku ewolucji) oraz reakcji na sytuacje wykształcone w okresie dziecięcym. 

Pierwsze oznaki podwyższonego ryzyka rozwoju erytrofobii można zaobserwować już u dziecka. Jeśli lęk przed obcymi, naturalny w pierwszym roku życia, nie mija w kolejnych latach, wówczas mogą zacząć rozwijać się fobie społeczne, w tym erytrofobia. Nie jest to jednak ścisła zależność. 

Co ciekawe, do rozwoju erytrofobii mogą przyczynić się deficyty przewodnictwa dopaminergicznego (odpowiedzialnego za syntezowanie, magazynowanie i uwalnianie dopaminy zwanej hormonem szczęścia), w tym po terapii środkami neuroleptycznymi i przy chorobie Parkinsona, które to przewodnictwo zaburzają. Ponadto u osób chorych na erytrofobię, pod wpływem sygnałów świadczących o obecności ludzi, ciało migdałowate staje się nadaktywne. Jest to część układu limbicznego, który odpowiada za emocje.

Dopamina - działanie, skutki nadmiaru i niedoboru

Erytrofobia – jak leczyć lęk przed czerwienieniem się? 

W leczeniu erytrofobii mogą być stosowane metody psychodynamiczne albo terapia poznawczo-behawioralna. Pierwsze z podejść opiera się na psychoanalizie, której celem jest wydobycie zarówno świadomych, jak i nieświadomych emocji czy przeżyć osoby poddawanej terapii. Innymi słowy – dąży do odkrycia przyczyny irracjonalnych lęków. 

Częściej (także ze względu na większą skuteczność) stosowana jest jednak terapia poznawczo-behawioralna. Zgodnie z jej założeniami wzorce zachowań tworzone są przez powtarzane emocje i reakcje. Innymi słowy – są nawykiem. Leczenie fobii skupia się w tym wypadku nie na dochodzeniu do przyczyny jej powstania, ale wytworzeniu nowych reakcji na bodźce, które wywołują fobię. 

W leczeniu erytrofobii skuteczna jest też farmakoterapia. Wśród leków zmniejszających czerwienienie się wynikające z zaburzeń lękowych na szczególną uwagę zasługują antydepresanty. Przepisywane przez lekarza i stosowane zgodnie z jego zaleceniem są skuteczne, ale i bezpieczne. 

Terapia poznawczo-behawioralna, czyli nauka oduczania

Erytrofobia – jak się nie czerwienić na twarzy? 

Nawet nie podejmując leczenia fobii, możesz zredukować dokuczliwe czerwienienie się. Jedną ze skutecznych metod jest laseroterapia. Do likwidacji rumienia i zmian naczyniowych służy m.in. 

  • laser argonowy o długości fali 488 nm i 514 nm, 
  • laser KTP półprzewodnikowy Nd:YAG o długości fali 532 nm, 
  • laser diodowy o długości fali 800-980 nm, 
  • laser neodymowo-yagowy Nd:YAG o długości fali 532 nm i 1064 nm, 
  • aleksandrytowy o długości fali 755 nm.
Rumień

W skrajnych przypadkach, gdy żadna z nieinwazyjnych metod nie okaże się skuteczna, lekarz może rozważyć wykonanie zabiegu ETS. Polega on na zablokowaniu części nerwu współczulnego, aby uniemożliwić pojawianie się rumienia. Operacja nigdy nie może być metodą leczenia pierwszego wyboru. Jest poważnym zabiegiem i rodzić może szereg niekorzystnych powikłań zdrowotnych. Może być więc stosowana tylko, gdy inne metody leczenia okażą się nieskuteczne.  

 


Źródła: 

  1. J. Rybakowski, Zaburzenia lękowe w postaci fobii, [w:] S. Pużyński i in. (red.), Psychiatria. Psychiatria kliniczna. Tom 2, Edra Urban & Partner, Wrocław 2011, s. 387–392. 
  2. Hans-Jürgen Möller, Możliwości i ograniczenia DSM-5 w polepszeniu klasyfikacji i diagnozy zaburzeń psychicznych, „Psychiatria Polska” 2018, nr 52(4), s. 611–628. 
  3. D. Burdzy, D. Oza i in., Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych. Przegląd metod, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, vol. 6, nr 6, s. 645–652.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Czujesz, że przytłaczają cię emocje? Wypróbuj technikę samoregulacji STOP

Czujesz, że przytłaczają cię emocje? Wypróbuj technikę samoregulacji STOP

Zrób 8 kroków i przestań się martwić

Studentka psychologii sprząta za darmo mieszkania, które wydawały się nie do odgruzowania. Przyświeca jej ważny cel

Studentka psychologii sprząta za darmo mieszkania, które wydawały się nie do odgruzowania. Przyświeca jej ważny cel

Kobieta z aparatem

Drobiazgi uszczęśliwiają. Mają większy wpływ na jakość życia, niż nam się wydaje

Dr. n. med. Grzegorz Mączka

SESJA TERAPEUTYCZNA: Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś

Filofobia – gdy miłość wywołuje atak paniki. Jakie są przyczyny strachu przed zakochaniem? 

Stresujesz się? Sięgnij po... szklankę wody! / unsplash

Stresujesz się? Sięgnij po… szklankę wody!

„Można stworzyć szczęśliwy związek, udane małżeństwo, można pracować, tylko trzeba być uważnym”. O życiu z ChAD mówi Monika Kotlarek

Zamknięto Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży w Konstancinie-Jeziornej. Powodem brak psychiatrów dziecięcych / gettyimages

Zamknięto Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży w Konstancinie-Jeziornie. Powodem brak psychiatrów dziecięcych

Bullying – czym jest? Jakie są przyczyny, skutki i skala bullyingu i cyberbullyingu

Hemolakria – czym są krwawe łzy i jak leczyć zaburzenie? 

Odporność psychiczna – czym jest? Jak ją wzmocnić?

Odczuwasz lęk i niepokój, choć nic złego się nie dzieje? Sprawdź, co może ci dolegać

Psycholożka Małgorzata Pawlińska

„Dziś wrażliwość kojarzy się ze słabością. Tymczasem dawniej u boku dobrego władcy często stał wysoko wrażliwy doradca” – mówi Małgorzata Pawlińska

Uczucie ucisku w szyi – jak się go pozbyć?

„Panie, które charakteryzują się prawidłową masą ciała, mają większe skłonności do tego, żeby podjadać pod wpływem nudy” – mówi Aleksandra Ulatowska, psychodietetyczka

Kampania "Nie osądzaj" MZ / mat. prasowe

„Nie osądzaj. Wspieraj osoby w kryzysie psychicznym. Zobacz człowieka” – mówią Julia Wróblewska i Sebastian Karpiel-Bułecka. Nowe spoty MZ powinien zobaczyć każdy z nas

"Naprawdę boli cię brzuch czy tylko wymuszasz uwagę?". Psycholożka pokazuje, co by było, gdybyśmy tratowali choroby somatyczne tak samo, jak psychiczne

„Naprawdę boli cię brzuch, czy tylko wymuszasz uwagę?”. Psycholożka pokazuje, co by było, gdybyśmy traktowali choroby somatyczne tak samo jak psychiczne

„Ludzie się boją, że inflacja za chwilę sprawi, że zniknie nasze życie. To, które dzisiaj znamy”. O jej wpływie na nasze zdrowie psychiczne mówi psychoterapeutka Renata Składanek

Kobieta

Jak zmienić sposób, w jaki patrzymy na życie? Kasia Bem podaje klucz do szczęścia

dziewczyna samolot

Panicznie boisz się latać? Ten tekst pomoże ci przezwyciężyć wszelkie lęki związane z podróżowaniem samolotem

Zwolnienie od psychiatry to żaden wstyd / unsplash

Zwolnienie lekarskie od psychiatry to nie wstyd! Przypomina o tym Dawid Polak

„Negocjacje to sposób na szczęście. Wrogiem w związku jest problem, a nie partner” – mówi Paweł Kowalewski, negocjator i mediator

„Niektórzy pacjenci życzą sobie, żeby w trakcie psychoterapii terapeuta coś z nimi skutecznie 'zrobił'. Terapia nie jest leczeniem zęba” – dr Krzysztof Ciepliński / pexels

„Niektórzy pacjenci życzą sobie, żeby w trakcie psychoterapii terapeuta coś z nimi skutecznie 'zrobił’. Terapia nie jest leczeniem zęba” – mówi dr Krzysztof Ciepliński

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

Kobieta stoi przy oknie

Nerwobóle (neuralgia) w klatce piersiowej – przyczyny, objawy i leczenie

×