2 min.
Czym jest rumień i kiedy występuje? Objawy i leczenie

Rumień
Rumień to termin medyczny oznaczający miejscowe zaczerwienienie skóry. Rumień jest wynikiem rozszerzenia powierzchniowych naczyń krwionośnych. Może występować z powodu przegrzania, alergii lub na skutek silnych emocji. Często jednak rumień jest oznaką stanów chorobowych.
Spis treści
Jeżeli mamy do czynienia z tzw. zespołem chorobowym rumienia, to rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje tej dolegliwości: rumień wielopostaciowy, rumień trwały oraz rumień guzowaty.
Rumień wielopostaciowy może być wywołany przez bakterie i wirusy, może towarzyszyć chorobom zakaźnym lub występować po zażyciu leków.
Objawy rumienia
Jego objawami są liczne, wyraźnie odgraniczone sinoczerwone plamy z pęcherzykiem w centrum zaczerwienienia, występujące głównie na dłoniach i stopach, a także błonach śluzowych jamy ustnej i narządów płciowych (w postaci nadżerki). Z reguły towarzyszy im bolesność, podwyższona temperatura ciała, a także bóle stawów. Ta postać choroby trwa zwykle kilka tygodni i daje częste nawroty. Odmianą rumienia wielopostaciowego jest rumień wyłącznie błon śluzowych, którego przebieg jest wyjątkowo gwałtowny i towarzyszy mu wysoka gorączka.
Leczenie rumienia
Leczenie polega na odstawieniu leku będącego źródłem problemu, a w cięższych przypadkach na podaniu antybiotyków i leków odczulających.
Rodzaje rumienia
Rumień trwały wyróżnia się pojedynczymi, dobrze ograniczonymi plamami o odcieniu fioletowym. Przyczyną występowania tej odmiany są wyłącznie leki (często tabletki od bólu głowy).
Rumień guzowaty mogą powodować zakażenia bakteryjne, zakażenia wirusowe, u dzieci zmiany gruźlicze, bardzo rzadko leki.
Występuje też tzw. postać samoistna. Objawy tej odmiany rumienia to dość duże (1–5 cm) zapalne guzy sięgające głęboko do tkanki podskórnej.
Guzy pojawiają się symetrycznie, przede wszystkim na przedniej powierzchni podudzi. Ponadto występują bolesność miejscowa, podwyższona temperatura i bóle stawowe. Choroba trwa kilka tygodni, cofa się, nie pozostawiając blizn. Jeżeli nie jest znana jej przyczyna, podaje się leki odczulające, przeciwzapalne oraz antybiotyki.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.01.2023
„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

24.01.2023
Łukasz Tchórzewski: „Kultura” picia alkoholu w Polsce jest zjawiskiem patologicznym. W ten sposób wychowuje się pokolenia kolejnych alkoholików

21.01.2023
Małgorzata Halber i Olga Drenda: Często z miłością myli się relacje, w których występuje duża intensywność emocji. One z miłością nie mają nic wspólnego

21.01.2023