Przejdź do treści

Euthyrox – w aptekach w całej Polsce brakuje tego leku. Wiemy, kiedy Euthyrox znów się pojawi

apteka
W aptekach w całej Polsce brakuje Euthyroxu. Wiemy, kiedy lek znów się pojawi Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Euthyrox – w aptekach w całym kraju są problemy z dostępnością tego leku stosowanego w leczeniu chorób tarczycy. Ministerstwo Zdrowia wydało w tej sprawie oficjalny komunikat powołując się na stanowisko producenta leku. Wszystko wskazuje na to, że pacjenci muszą uzbroić się w cierpliwość.

Euthyrox N to lek wydawany na receptę, zawierający lewotyroksynę sodową, syntetyczny hormon tarczycy, który pomaga w regulowaniu pracy tego niewielkiego gruczołu. Lek ten stosuje się u pacjentów z niedoczynnością tarczycy. Leczenie tego zaburzenia polega na uzupełnianiu hormonów tarczycy i utrzymywaniu ich na odpowiednim poziomie, co pozwala na złagodzenie uciążliwych objawów.

Wskazaniami do stosowania leku Euthyrox N są także:

  • leczenie wola obojętnego u osób, u których stosowanie jodu nie jest wskazane;
  • zapobieganie nawrotom po usunięciu wola obojętnego;
  • terapia supresyjna w raku tarczycy.

Euthyrox podaje się doustnie, na czczo, co najmniej 30 minut przez śniadaniem.

Nabiał a lewotyroksyna / istock

Euthyrox – problemy z dostępnością leku

Od kilku dni pacjenci w całej Polsce zgłaszają problemy z dostępnością w aptekach leku Euthyrox N w dawce 88 mcg. Ostatnia dostawa tego leku miała miejsce w grudniu. Jak czytamy na stronie gdziepolek.pl, braki preparatu w aptekach wynikają z bardzo dużej popularności tej dawki – dostawy nie są w stanie całkowicie pokryć zapotrzebowania.

„88 mikrogramów to najpopularniejsza i najczęściej ordynowana na chwilę obecną dawka leku Euthyrox N. Producent absolutnie nie zamierza wycofywać się z produkcji tej mocy leku” – uspokajają autorzy serwisu.

Brak Euthyroxu – Ministerstwo Zdrowia wydaje komunikat

W tej sprawie głos zabrało również Ministerstwo Zdrowia. W oficjalnym komunikacie resort przekazał informacje od producenta o planowanych dostawach na polski rynek.

„Podmiot odpowiedzialny Merck Sp. z o.o. poinformował Ministra Zdrowia, o trudnościach z zapewnieniem ciągłości dostaw dawki 88 mcg. Najbliższa dostawa produktu Euthyrox w dawce 88 mcg planowana jest na przełom lutego/marca br. zaś kolejne dostawy planowane są na przełom marca i kwietnia br.” – czytamy w komunikacie.

Resort podkreśla, że inne dawki leku Euthyrox są dostępne w aptekach.

„Jednocześnie Minister Zdrowia wskazuje, iż lekarz kieruje procesem terapii pacjenta, zatem w sytuacji problemów z nabyciem danego leku lekarz może zastosować zamienniki lub alternatywne technologie lekowe możliwe do zastosowania w danym wskazaniu” – informuje MZ.

istockphoto.com

Euthyrox – zmieniony skład

Od 2 września 2019 roku Euthyrox N ma nowy skład i opakowanie. O zmianach informował wcześniej producent – firma Merck. Zmiany składu dotyczyły substancji pomocniczych, substancja czynna pozostała bez zmian. Ze składu usunięto laktozę, której nie toleruje coraz więcej pacjentów, a zamiast niej dodano mannitol i kwas cytrynowy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.