Przejdź do treści

Fakty i mity związane z wizytą u ginekologa. Na nasze pytania odpowiada dr n. med. Grzegorz Głąb, ginekolog

Wizyta u ginekologa / istock
Wizyta u ginekologa / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy przed wizytą ginekologiczną kobieta musi się wydepilować? Czy to prawda, że przed badaniem ginekologicznym kobieta nie powinna myć miejsc intymnych, by nie wypłukiwać drobnoustrojów? I czy dziewica może mieć wykonaną cytologię? Z wizytą u ginekologa związanych jest wiele pytań. Na szczęście odpowiedzi nie musisz szukać już u wujka Google’a. O faktach i mitach porozmawiałam z dr n. med. Grzegorzem Głąbem, ginekologiem. 

Czy rodzic musi być obecny w gabinecie podczas badania, gdy osoba jest niepełnoletnia?

Dr n. med. Grzegorz Głąb, ginekolog: „Tak. W polskim prawie pełnoletniość jest definiowana jako ukończenie 18. roku życia”.

Nie oznacza to jednak, że rodzice będą stać obok krzesła ginekologicznego, na którym przeprowadzane jest badanie. Najczęściej zostają oni za zasłoną i niczego nie widzą. Ma to pomóc nastoletniej pacjentce w zachowaniu przynajmniej odrobiny intymności.

Czy badanie ginekologiczne zawsze sprawia ból?

„Nie. To kwestia techniki lekarza i nastawienia emocjonalnego pacjentki” – odpowiada lekarz.

O swoich lękach i bólu warto jednak mówić. Lekarz przeprowadzający badanie często próbuje być w takiej sytuacji bardziej delikatny.

Czy przed wizytą ginekologiczną kobieta musi się wydepilować?

„Nie jest to konieczne. Jeśli już, to raczej trymerem niż ostrą maszynką do golenia, po której mogą być bolesne podrażnienia” – wyjaśnia dr n. med. Głąb.

Tym samym obalamy kolejny mit. Owłosienie łonowe jest rzeczą zupełnie naturalną i nie przeszkadza lekarzowi w przeprowadzeniu badania. Jeśli jednak wiesz, że wydepilowana będziesz czuła się lepiej, nic nie stoi na przeszkodzie.

Czy istnieje umowny wiek, w którym każda kobieta powinna po raz pierwszy umówić się na wizytę ginekologiczną?

„Nie. Warto jednak odwiedzić ginekologa po 18. roku życia. Po rozpoczęciu aktywności seksualnej jest to konieczne” – odpowiada ginekolog.

Wizyta ginekologiczna, chociaż wielu z nas kojarzy się ze stresem, powinna być obowiązkiem. Nie uciekajmy od tego!

Czy podczas miesiączki mogę iść do ginekologa na kontrolę?

„Jeśli to wizyta profilaktyczna, to lepiej nie w trakcie miesiączki, natomiast gdy są niepokojące objawy: bóle, obfite krwawienie, wzrost temperatury powyżej 38 stopni Celsjusza, badanie może być nieodzowne, zwłaszcza USG” – wyjaśnia ekspert.

Jak więc widzimy, czasami lepiej przełożyć wizytę.

Czy dziewica może mieć wykonaną cytologię?

„Badanie, żargonowo określane jako ’cytologia’, ma na celu wykrywanie raka szyjki macicy. Rak szyjki jest poprzedzony zakażeniem HPV, więc dziewica nie powinna być zakażona, chyba że podczas tzw. innych niepenetracyjnych czynności seksualnych (oralno-genitalnych, manualno-genitalnych). U dziewicy lepszym byłoby badanie PCR, DNA, HPV, HR ze śluzu z przedsionka pochwy” – tłumaczy dr n. med. Głąb.

Warto o tym pamiętać, jeżeli jeszcze nie współżyłaś, a przed tobą wizyta u ginekologa.

Kiedy ginekolog decyduje się na wykonanie badania per rectum?

„Badanie per recum jest alternatywą badania palpacyjnego przez pochwę, np. u dziewicy lub w onkologii ginekologicznej u kobiety z zaawansowanym nowotworem” – odpowiada ginekolog.

Chociaż to badanie może być nieprzyjemne, czasem to jedyne rozwiązanie, by sprawdzić stan narządów rodnych.

Czy podczas wizyty lekarz ginekolog może zbadać piersi?

„Palpacyjne badanie piersi jest integralnym elementem badania ginekologicznego z uwagi na możliwość wykrycia raka sutka – najczęstszego nowotworu złośliwego u kobiet. Powinno być połączone z edukacją w zakresie samokontroli piersi przez pacjentkę” – wyjaśnia ekspert.

Przypominamy – każda kobieta powinna badać swoje piersi raz w miesiącu, najlepiej po każdej miesiączce.

kubeczek menstruacyjny i tampony

Czy to prawda, że na dobę przed wizytą u ginekologa nie można uprawiać seksu?

„W mojej opinii nie ma to specjalnego znaczenia, zwłaszcza u kobiet z niepłodnością. Historycznie wykonywano tzw. test poskoitalny, który mógł świadczyć o prawidłowości parametrów nasienia partnera. Obecnie wykonuje się inne badania” – wyjaśnia lekarz.

Przymus bierności seksualnej przed konsultacją ginekologiczną jest więc mitem.

Czy to prawda, że przed wizytą u ginekologa kobieta nie powinna myć miejsc intymnych, by nie wypłukiwać drobnoustrojów?

„Jeśli kobieta ma infekcję pochwy i sromu to normalne zabiegi higieniczne nie będą w stanie zamazać objawów ani wyników dalszych badań diagnostycznych” – odpowiada dr n. med Grzegorz Głąb.

Przed każdym badaniem ginekologicznym należy więc zadbać o higienę swoich miejsc intymnych.

Dr n. med. Grzegorz Głąb – specjalista ginekologii i położnictwa, ekspert programu Zdrowa ONA. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej oraz uczeń profesora Antoniego Basty  i Giovanni Miniello. Wykładowca akademicki. Współtworzy Centrum Diagnostyki Ginekologiczno-Położniczej w Opolu. W swojej pracy zawodowej zajmuje się patologią szyjki macicy, kolposkopią oraz cytodiagnostyką kontrastowo-fazową, której jest jednym z pionierów w Polsce.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.