3 min.
Freud określił kiedyś orgazm łechtaczkowy jako „dziecinny” i odradzał kobietom dążenie do jego osiągania. Co teraz wiemy o kobiecych orgazmach?

Orgazm - co warto o nim wiedzieć? / pexels
W 1905 r. Zygmunt Freud wysunął hipotezę na temat kobiecych orgazmów. Głosiła ona, że orgazm łechtaczkowy jest tym „niedojrzałym”, typowym dla kobiet młodszych, który wraz z osiąganiem dojrzałości powinien przechodzić w orgazm pochwowy. Jak wygląda nasza wiedza po latach? Czytamy o tym na Instagramie, w poście prowadzonym przez SKN Seksuologii i Psychologii Klinicznej.
Który orgazm jest lepszy?
Współczesna nauka mówi jasno: nie ma lepszego i gorszego orgazmu. To, co głosił więc Zygmunt Freud ponad 100 lat temu, od dawna jest już nieprawdą. Co jednak wiemy o orgazmie teraz? Piszą o tym autorzy profilu @konferencjaseksuologiczna na Instagramie.
„Zacznijmy od statystyk. Około 30 procent kobiet jest w stanie doświadczyć orgazmu podczas samej penetracji. Tak dobrze przeczytaliście, 30 procent. Wiele z nas zada sobie pytanie, skąd taka niewielka liczba. Otóż wszystko wynika z kobiecej anatomii. Najwięcej zakończeń nerwowych u osób AFAB (ang. assigned female at birth, czyli osoba uznana przy narodzinach za kobietę – przyp. red.) znajduje się w łechtaczce” – czytamy w poście.
Jak wyjaśniają autorzy posta, istnieją badania wskazujące na związek między odległością łechtaczki od ujścia cewki moczowej, a możliwością osiągania orgazmu w trakcie penetracji bez dodatkowej stymulacji.
„Nic więc dziwnego, że to właśnie łechtaczka stanowi klucz do kobiecej przyjemności. Przez wiele lat, żyjąc w patriarchalnym społeczeństwie, przyzwyczajano nas, że stosunek=penetracja. Wiele kobiet żyjących w związkach z kobietami bywało pytanych o to, co one w ogóle robią w łóżku, skoro penetracja nie wchodzi w grę (oczywiście, że wchodzi, ale to temat na inny post).
Natomiast prawda jest taka, że seksualność kobiet i ich przyjemność jest tematem bardzo skomplikowanym. Wiele osób AFAB mówi, że do osiągnięcia orgazmu potrzebuje wielu bodźców, takich jak: długa gra wstępna, komfort, zaufanie do osoby partnerskiej, czy w końcu stymulacja łechtaczki w trakcie penetracji” – tłumaczą eksperci.
Orgazm jest jeden!
Dalej autorzy profilu @konferencjaseksuologiczna piszą: orgazm jest jeden!
„Orgazm to kulminacja seksualnego podniecenia, niezależnie w jaki sposób powstałego. Zresztą, nie zawsze musi wystąpić orgazm, żeby sam stosunek był oceniany przez uczestniczące w nim osoby jako wspaniały! Dlatego wszystkim nam polecam odejście od narzucanych nam standardów i ram oraz szukanie tego, co sprawia nam przyjemność. Dla niektórych będzie to penetracja, a dla innych sam dotyk” – dodają.
Przypominamy: podstawą dobrego zbliżenia zawsze jest świadoma zgoda oraz rozmowa z partnerem na ten temat.
Profil @konferencjaseksuologiczna
Profil @konferencjaseksuologiczna prowadzony jest przez SKN Seksuologii i Psychologii Klinicznej, a powstał w celu promocji Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Seksuologicznej.
Warto przypomnieć, że VI Ogólnopolską Studencką Konferencję Seksuologiczną, która odbyła się w 2021 roku, Hello Zdrowie objęło swoim patronatem medialnym.
Wyświetl ten post na Instagramie
Udostępnij!
Zobacz także

„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

„Często kobiety są przekonane, że seks trzeba uprawiać, powinny się poświęcić, aby sprawić mężczyźnie przyjemność” – seksuolog dr Daniel Cysarz mówi o poseksualnej depresji

„Do dobrego seksu potrzebna jest akceptacja, nie tylko tego, jak wyglądamy, ale też jak się zachowujemy, jak pachniemy, jak się poruszamy”
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023