3 min.
6-latek zmarł na zawał serca. Wypił napój energetyczny pozostawiony przez rodziców na stole

6-latek zmarł na zawał serca / istock
09.08.2022
Młoda krew wydłuża życie? Naukowcy w końcu poznali odpowiedź
09.08.2022
„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe
09.08.2022
Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda „Grease” od 30 lat chorowała na nowotwór
08.08.2022
Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła
08.08.2022
Szczepionka komórkowa na raka coraz bliżej? Pracują nad nią polscy naukowcy
Spożywanie napojów energetycznych przez małe dzieci może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Przekonała się o tym rodzina 6-letniego Francisco Cervantesa, który wypił całą szklankę jednego z popularnych energetyków. U chłopca zdiagnozowano zatrucie organizmu, które doprowadziło do śmierci mózgu. O tym, dlaczego napoje energetyczne są groźne dla zdrowia, rozmawiamy z lek. Katarzyną Bukol-Krawczyk, specjalistką medycyny rodzinnej z grupy LUX MED.
Szklanka napoju energetycznego
Francisco podczas odwiedzin u babci w Matamoros w północno-wschodnim Meksyku sięgnął po szklankę wypełnioną popularnym energetykiem i wypił jej zawartość za jednym razem. 6-latek niemal natychmiast zaczął odczuwać silne dolegliwości. Krewni szybko zabrali go do lokalnego szpitala.
U małego pacjenta zdiagnozowano poważne zatrucie organizmu, które doprowadziło do śmierci mózgu. Francisco spędził 6 dni w śpiączce. Po tym czasie jego matka Jessica zdecydowała się odłączyć chłopca od aparatury sztucznie podtrzymującej życie.
Nie poinformowano, czy Francisco miał wcześniej zdiagnozowane jakiekolwiek inne schorzenia związane z układem sercowo-naczyniowym. „The Mirror” podaje, że dziecko wypiło „napój z potworem w nazwie”.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Szkodliwe napoje energetyczne
W 2019 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków stwierdziła, że napojom energetycznym przypisano 34 zgony. Inne badanie wykazało, że „spożywanie napojów energetycznych było związane z zatrzymaniem akcji serca, zawałem mięśnia sercowego, spontanicznym rozwarstwieniem tętnicy wieńcowej i skurczem naczyń wieńcowych”.
Lekarze przestrzegają przed spożywaniem napojów energetycznych przez dzieci. Zawierają one bowiem zbyt duże ilości kofeiny i cukru, przez co mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia najmłodszych.
– Napoje energetyczne mają rozbudowane składy, ale najgroźniejsza dla dzieci i młodzieży jest kofeina i jej pochodne. Dawki stosowane w tego typu produktach są za wysokie. Wskazania medyczne mówią o tym, że poniżej 12 r.ż. kofeina w ogóle nie powinna występować w diecie dzieci, nie jest też wskazana u osób ważących mniej niż 50 kg – tłumaczy w rozmowie z Hello Zdrowie lek. Katarzyna Bukol-Krawczyk, specjalistka medycyny rodzinnej, grupa LUX MED.
Ekspertka wyjaśnia, że kofeina jest substancją psychoaktywną, pobudzającą mózg.
– Podawana w zbyt dużej dawce powoduje nadmierne pobudzenie, a potem gwałtowny spadek formy. Dziecko czy nastolatek czuje się wtedy wyczerpany, mózg domaga się kolejnej dawki i sięga po kolejną puszkę. Ten mechanizm się nakręca i łatwo doprowadzić się do uzależnienia. Wówczas pojawiają się problemy z nauką, z życiem społecznym, w którym trudniej funkcjonować bez ciągłej stymulacji – dodaje lek. Katarzyna Bukol-Krawczyk.
Specjalistka tłumaczy dalej, że spożywanie przez dzieci i młodzież tego typu napojów może doprowadzać do przyspieszonej akcji serca, podwyższonego ciśnienia krwi, nadmiernej potliwości, a także – o czym mówi się rzadziej – do demineralizacji kości, gdyż kofeina ma właściwości zakwaszające i niszczy wapń. A to w przypadku dzieci powinno szczególnie zaniepokoić ich opiekunów.
– Jestem zdania, że tego rodzaju produkty powinny być dozwolone jak inne używki – od 18 r.ż. za okazaniem dowodu osobistego – kończy swoją wypowiedź lekarka.
Źródło: https://www.thesun.ie/news/8691583/mum-horror-six-boy-died-energy-drink/
Udostępnij!
Zobacz także

„Jeśli jest godzina 13, masz już za sobą dwie filiżanki kawy i czekasz aż twoja herbata wystygnie, to sygnał, że przesadzasz”. O tym, jaka jest bezpieczna dawka kawy, mówi internistka

„Miejmy świadomość, że koronawirus uszkadza serce” – mówi prof. Adam Witkowski, kardiolog. Kto jest najbardziej narażony?

„Nieleczona próchnica może prowadzić do zawału serca” – mówi lek. dent. Joanna Jaklińska
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022