Przejdź do treści

Gangrena – czym jest? Jakie są jej objawy, skutki i sposoby leczenia?

Gangrena — Dowiedz się wszystkich ważnych informacji o chorobie, która jest niezwykle dużym zagrożeniem przy różnego rodzaju ranch i skaleczeniach!
Gangrena — Dowiedz się wszystkich ważnych informacji o chorobie, która jest niezwykle dużym zagrożeniem przy różnego rodzaju ranch i skaleczeniach!
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Choć gangrena to choroba czasów wielkich wojen oraz braku higieny leczenia ran, obecnie również występuje, a wiele osób boryka się z tą przypadłością. Kluczowe przy gangrenie jest szybkie rozpoznanie oraz leczenie. W tym tekście opisujemy gangrenę, jej objawy oraz podajemy informacje na temat jej leczenia.

Gangrena – choroba i objawy

Gangrena to martwica tkanek spowodowana zakażeniem bakteryjnym (bakteriami beztlenowymi). Postępuje ona niezwykle szybko i najczęściej występuje w źle oczyszczonych ranach głębokich. Czasami pojawia się też w jelitach oraz płucach. Z gangreną mamy do czynienia przy uszkodzeniu tkanki w sposób nieodwracalny lub gdy dojdzie do zakażenia rany. Teoretycznie zgorzel może zaatakować każdą część ciała, choć w praktyce najczęściej to przypadłość kończynach dolnych. Zgorzel dzieli się na dwa typy, które będą różniły się nieco charakterystyką i przebiegiem choroby. Pierwszy typ to gangrena wilgotna. Ta odmiana choroby również dzieli się na dwa rodzaje — zwykłą i zgorzel gazową. Ta druga grozi nawet śmiercią, jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie powstrzymana (w przypadku gangreny wilgotnej tkanki gniją). Drugim rodzajem jest gangrena sucha, która charakteryzuje się wysychaniem tkanek.

Gangrena to choroba, którą łatwo jest zdiagnozować oraz daje charakterystyczne objawy. Jej stwierdzenie nie jest trudne i wystarczy do tego wizyta u lekarza. Ogólnymi objawami zgorzeli jest przyspieszone tętno i oddech oraz spadek ciśnienia krwi. Możliwa jest także utrata przytomności i zamroczenie. Wokół rany pojawia się obrzęk, któremu towarzyszy ból. Gdy rana jest głęboka, a choroba postępuje, możliwa jest nawet utrata czucia w danym miejscu. Jednym z charakterystycznych objawów jest też trzeszczenie skóry w chorym miejscu poprzez pęcherzyki gazu zlokalizowane pod skórą. Przy gangrenie zmienia się kolor rany na brązową oraz czarną. Osobom chorym towarzyszy gorączka — przeważnie do 39 stopni Celsjusza.

Gangrena — leczenie

Leczenie gangreny odbywa się przeważnie w dwóch lub trzech etapach. Dotyczą one ogólnych zaleceń dla pacjenta i farmakologii oraz ewentualnego leczenia chirurgicznego. Celem terapii jest pozbycie się zakażenia bakteryjnego z organizmu oraz zmniejszenie obszaru, na którym tkanki uległy uszkodzeniu. Do ogólnych zaleceń możemy zaliczyć pobyt na oddziale chirurgii oraz odpoczynek. Osoby cierpiące na gangrenę powinny stosować preparaty witaminowe oraz mikroelementowe. Ważna jest też dieta wysokokaloryczna i wysokobiałkowa. Dzięki temu uszkodzone tkanki będą mogły odbudować się dużo szybciej. Wyjątkiem dla tych diet jest indywidualna sytuacja pacjenta, jak inne choroby wykluczające konkretne dania.

Leczenie farmakologiczne to przede wszystkim podawanie leków – antybiotyków. Ich zadaniem jest działanie na różne rodzaje bakterii oraz zapobieganie zakażeniu bakteryjnemu. Chorej osobie podaje się również leki zwiększające przepływ krwi w żyłach i naczyniach tętniczych oraz leki przeciwzakrzepowe. Często stosowane są leki przeciwbólowe. Ostatnia i najbardziej zaawansowana metoda leczenia gangreny to leczenie operacyjne. Chirurdzy w jego trakcie usuwają martwe tkanki. Czasami potrzebnych jest kilka zabiegów.

UWAGA: Profilaktyka gangreny jest równie ważna, jak leczenie. Chcąc zminimalizować ryzyko zachorowania, zawsze należy dokładnie wyczyścić ranę po kontakcie z ziemią. Jeśli nie mamy pewności czy zrobiliśmy to odpowiednio, należy udać się do lekarza.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.