3 min.
GIF wycofał popularny płyn do odkażania skóry. Powodem wada jakościowa

GIF wycofał popularny płyn do odkażania skóry. Powodem wada jakościowa/ fot. iStock
Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży kilku partii płynu do odkażania ran Rivanol. Powodem jest „wynik poza specyfikacją w zakresie parametru pH”. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
Spis treści
GIF wycofał popularny środek do odkażania ran
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał na terenie całego kraju dwie serie płynu do odkażania ran Rivanol 0,1 proc. (Ethacridini lactas). Jak czytamy w uzasadnieniu, do GIF wpłynęła informacja od podmiotu odpowiedzialnego o uzyskaniu wyniku poza specyfikacją w zakresie parametru pH dla wskazanego produktu leczniczego. W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej podjęto decyzję o wycofaniu serii produktu ze wszystkich aptek.
„Przy czym u podstaw przedmiotowego rozstrzygnięcia w ocenie organu leżał fakt, iż Rivanol 0,1% zawiera substancję czynną etakrydyny mleczan, należącą do grupy barwników akrydynowych o działaniu przeciwbakteryjnym. Etakrydyny mleczan działa na paciorkowce, gronkowce i inne bakterie Gram-dodatnie” – czytamy.
W oświadczeniu podkreślono, że „etakrydyna reaguje z kwasami nukleinowymi, hamując syntezę białek drobnoustrojowych oraz uszkadzając enzymy. Aktywność wykazuje wyłącznie forma kationowa związku, zatem na siłę działania istotny wpływ ma pH środowiska”. Dodano również, że produkt nie mógł pozostać w sprzedaży, ponieważ nie można wykluczyć, że jego użycie stanowi ryzyko dla pacjenta.
„Ponadto, biorąc pod uwagę fakt, iż jako prawdopodobną przyczynę wskazano wadliwą serię butelek szklanych, w które były zapakowane ww. serie produktu leczniczego, nie ma pewności jak kwestionowany parametr będzie się zmieniał do końca terminu ważności i jaki będzie to miało wpływ na jakość i bezpieczeństwo stosowania przedmiotowego produktu” – napisano.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Rivanol – które partie wycofano
Informacje o wycofanym produkcie: Rivanol 0,1% (Ethacridini lactas), 1 mg/g, płyn na skórę, butelka 140 g;
Numer wycofanej serii 1: 10722, termin ważności 06.2024;
Numer wycofanej serii 2: 140422, termin ważności 03.2024;
Podmiot odpowiedzialny: Poznańskie Zakłady Zielarskie HERBAPOL S.A. z siedzibą w Poznaniu.
Rivanol — jakie ma zastosowanie?
Rivanol ma postać roztworu w płynie, który przeznaczony jest do do odkażania skóry oraz powierzchownych uszkodzeń skóry (np. otarcia naskórka). Produkt w swoim składzie zawiera substancję czynną etakrydyny mleczan, należącą do grupy barwników akrydynowych, dzięki czemu ma silne działanie przeciwbakteryjnie. Zwalcza w szczególności paciorkowce, gronkowce oraz pozostałe bakterie Gram-dodatnie.
Decyzja GIF wycofująca z obrotu produkt leczniczy 👇https://t.co/RCanf1jUKQ pic.twitter.com/IeN5oKZkJC
— Główny Inspektorat Farmaceutyczny (@GIF_GOV_PL) December 5, 2022
Udostępnij artykuł
Zobacz także

Aseptyka – czym jest i jakie ma znaczenie w praktyce medycznej?

Atopowa skóra i częsta dezynfekcja rąk. Poznaj metody na poprawę stanu podrażnionej skóry

„Mimo znacznego postępu, tężec wciąż zbiera śmiertelne żniwo na świecie”- podkreśla lek. Małgorzata Ponikowska i apeluje, żeby nie ignorować nawet małych ran
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

08.02.2023
„Niektórzy ze strachu próbują leczyć się sami. Poznałam historię pacjenta, który wywiercił sobie dziurę w zębie przy pomocy wiertła budowlanego”. O dentofobii mówi Agnieszka Fiedorowicz

07.02.2023
Agnieszka Matan: „Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę”

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023