Przejdź do treści

Groźny wirus Lassa wykryty w Europie. To pierwsze przypadki od ponad dziesięciu lat

Ludzie na lotnisku stoją z torbami
Groźny wirus Lassa wykryty w Europie. To pierwsze przypadki od ponad dziesięciu lat/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

W Wielkiej Brytanii potwierdzono dwa nowe przypadki zakażenia wirusem Lassa, przenoszonego głównie przez szczury. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia poinformowała, że chorzy pochodzą z tej samej rodziny i niedawno podróżowali do Afryki Zachodniej. To pierwsze przypadki gorączki krwotocznej wykryte w Europie od ponad dekady.

Wirus Lassa w Europie

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) potwierdziła, że u dwóch osób w Wielkiej Brytanii wykryto potencjalnie śmiertelną chorobę zakaźną wywołaną wirusem Lassa. Pacjenci pochodzą z tej samej rodziny i niedawno wrócili z Afryki Zachodniej, gdzie gorączka krwotoczna Lassa występuje endemicznie. Jak podała Agencja, jedna z zakażonych osób wyzdrowiała, a druga otrzyma specjalistyczną opiekę w Royal Free London NHS Foundation Trust. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) śmiertelność z powodu choroby nazywanej kuzynką Eboli wynosi 1 proc., a około 80 proc. zarażonych nie wykazuje żadnych objawów. U niektórych jednak rozwija się ciężka choroba z towarzyszącym krwawieniem z nosa, ust i innych części ciała.

To pierwsze przypadki potencjalnie śmiertelnej choroby zakaźnej zidentyfikowane w Wielkiej Brytanii  od ponad dekady. Od 1980 roku w tym kraju wykryto osiem przypadków, w tym ostatnie dwa w 2009 roku.

„Przypadki gorączki Lassa są rzadkie w Wielkiej Brytanii, a wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi. Ogólne ryzyko dla społeczeństwa jest bardzo niskie. Kontaktujemy się z osobami, które miały bliski kontakt z chorymi przed potwierdzeniem infekcji, aby zapewnić odpowiednią ocenę, wsparcie i poradę” – mówiła dr Susan Hopkins, główna doradczyni UKHSA.

Podejrzewa się, że została również zakażona trzecia osoba, jednak wciąż oczekuje na wynik testu.

Lekarz niesie dziecko na rękach

Wirus Lassa – jak się objawia zakażenie?

Gorączka krwotoczna Lassa to choroba wirusowa wywoływana przez wirusa Lassa, która występuje głównie w krajach Afryki Zachodniej, w tym w Nigerii, Sierra Leone, Mali, Liberii i Gwinei. Najbardziej narażeni na wirusa są ludzie żyjący na obszarach, na których występuje duża populacja gryzoni, a choroba ma charakter endemiczny. Przypadki importowane rzadko występują w innych rejonach na świecie.

Wirus przenosi się na ludzi najczęściej przez żywność lub artykuły gospodarstwa domowego skażone moczem i kałem zakażonych szczurów. Może być również przenoszony przez kontakt z płynami ustrojowymi (krew, ślina, mocz lub nasienie) zarażonych osób.

Według WHO najczęstsze objawy choroby to stopniowe pojawienie się gorączki, złe samopoczucie i ogólne osłabienie, które mogą prowadzić do bólów głowy, wymiotów i biegunki. W ciężkich przypadkach może wystąpić obrzęk twarzy, płyn w jamie płucnej, krwawienie z ust, nosa, pochwy lub przewodu pokarmowego oraz niskie ciśnienie krwi. U 25 proc. wyleczonych choroba powoduje również głuchotę.

Źródło: The Guardian, The Independent

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Agnieszka Hyży choruje na ospę wietrzną - na zdjęciu pozuje w złotej, cekinowej sukience.

Agnieszka Hyży zaraziła się od dzieci chorobą zakaźną. „Zawodowo, prywatnie zmiany o 180 stopni. Do odwołania”

Nietoperz

Niepokojące doniesienia o śmiertelnym wirusie Nipah. „Nikt nie jest bezpieczny. Wybuch choroby szybko dotrze do dowolnego miejsca na świecie”

„Byłam spokojna, wiedziałam, że urodzę zdrowe dzieci” – mówi Magdalena Glewicz, mama z HIV

W Holandii z powodu odry zmarło dziecko. Z powodu pandemii szczepionki przeciw odrze nie otrzymało 40 mln dzieci na całym świecie

Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

Dwie kobiety w laboratorium

Wykryto ognisko zakażeń śmiercionośnym wirusem. WHO zwołało pilne posiedzenie

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Przeziębiona kobieta siedzi pod kocem

Apogeum zachorowań na grypę. Jeden objaw jest charakterystyczny dla obecnych zakażeń

Lekarka w szpitalu

Czeka nas nowa epidemia. Naukowcy ostrzegają przed groźną bakterią

Szkarlatyna w Wielkiej Brytanii. Rodzice się boją, władze uspokajają

Dr Bartosz Szetela /fot. archiwum prywatne

Dr Bartosz Szetela: Oficjalne statystyki – tysiąc zdiagnozowanych kił, tysiąc zdiagnozowanych rzeżączek – należałoby pomnożyć razy 10 bądź 20

Eksperymentalna szczepionka przeciw HIV wywołuje odpowiedź immunologiczną we wczesnych badaniach klinicznych. „To ważny krok naprzód”

Dziennikarka myślała, że przechodzi atak paniki, w rzeczywistości miała sepsę. Teraz ostrzega inne osoby, żeby nie bagatelizowały objawów

Dziennikarka myślała, że przechodzi atak paniki, w rzeczywistości miała sepsę. Teraz ostrzega inne osoby

„Coraz częściej mamy do czynienia z gruźlicą lekooporną” – alarmuje pulmonolog lek. Anna Kazjaka-Olszewska i tłumaczy, dlaczego ta choroba jest wciąż groźna

Kobieta kaszle w łokieć

Rośnie liczba przypadków groźnej choroby zakaźnej. W Polsce odnotowano niemal 60-proc. wzrost

Strzykawki i fiolki do badania IGG przy boreliozie

Borelioza IgG – wyjaśniamy, jak interpretować wyniki badania

Czym możesz zarazić się od swojego zwierzaka i czym on może zarazić się od ciebie. „Powszechne przekonanie, że psia ślina wyleczy ludzką ranę, jest mitem”

Choroby przenoszone drogą płciową są obecnie „poza kontrolą”. Liczba zarażonych osób nieustannie rośnie / pexels

Choroby przenoszone drogą płciową są obecnie „poza kontrolą”. Liczba zarażonych osób nieustannie rośnie

Nie ma leku i szczepionek na małpią ospę

W szpitalach nie ma leku dla chorych na małpią ospę, brakuje też szczepionek dla lekarzy. Rzecznik Praw Lekarza apeluje do ministra

WHO ogłosiło epidemię cholery w Syrii. Zakażonych jest już niemal 1000 osób, 8 nie żyje

WHO ogłosiło epidemię cholery w Syrii. Zakażonych jest już niemal 1000 osób, 8 nie żyje

Szczepionka

Wirus polio wykryty w kolejnych próbkach ścieków. „Na każdy zaobserwowany przypadek paraliżu mogą przypadać setki innych zarażonych osób”

"Mimo znacznego postępu tężec wciąż zbiera śmiertelne żniwo na świecie"- podkreśla lek. Małgorzata Ponikowska i apeluje, żeby nie ignorować nawet małych ran

„Mimo znacznego postępu, tężec wciąż zbiera śmiertelne żniwo na świecie”- podkreśla lek. Małgorzata Ponikowska i apeluje, żeby nie ignorować nawet małych ran

Coraz więcej przypadków tropikalnego wirusa. Przez Gorączkę Zachodniego Nilu zmarło już 13 osób / istock

Coraz więcej przypadków tropikalnego wirusa. Tylko we Włoszech przez Gorączkę Zachodniego Nilu zmarło już 13 osób

kobieta na wakacjach

5 chorób, które możesz przywieźć z wakacji