3 min.
Groźny wirus Lassa wykryty w Europie. To pierwsze przypadki od ponad dziesięciu lat

Groźny wirus Lassa wykryty w Europie. To pierwsze przypadki od ponad dziesięciu lat/ iStock
W Wielkiej Brytanii potwierdzono dwa nowe przypadki zakażenia wirusem Lassa, przenoszonego głównie przez szczury. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia poinformowała, że chorzy pochodzą z tej samej rodziny i niedawno podróżowali do Afryki Zachodniej. To pierwsze przypadki gorączki krwotocznej wykryte w Europie od ponad dekady.
Wirus Lassa w Europie
Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) potwierdziła, że u dwóch osób w Wielkiej Brytanii wykryto potencjalnie śmiertelną chorobę zakaźną wywołaną wirusem Lassa. Pacjenci pochodzą z tej samej rodziny i niedawno wrócili z Afryki Zachodniej, gdzie gorączka krwotoczna Lassa występuje endemicznie. Jak podała Agencja, jedna z zakażonych osób wyzdrowiała, a druga otrzyma specjalistyczną opiekę w Royal Free London NHS Foundation Trust. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) śmiertelność z powodu choroby nazywanej kuzynką Eboli wynosi 1 proc., a około 80 proc. zarażonych nie wykazuje żadnych objawów. U niektórych jednak rozwija się ciężka choroba z towarzyszącym krwawieniem z nosa, ust i innych części ciała.
To pierwsze przypadki potencjalnie śmiertelnej choroby zakaźnej zidentyfikowane w Wielkiej Brytanii od ponad dekady. Od 1980 roku w tym kraju wykryto osiem przypadków, w tym ostatnie dwa w 2009 roku.
„Przypadki gorączki Lassa są rzadkie w Wielkiej Brytanii, a wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi. Ogólne ryzyko dla społeczeństwa jest bardzo niskie. Kontaktujemy się z osobami, które miały bliski kontakt z chorymi przed potwierdzeniem infekcji, aby zapewnić odpowiednią ocenę, wsparcie i poradę” – mówiła dr Susan Hopkins, główna doradczyni UKHSA.
Podejrzewa się, że została również zakażona trzecia osoba, jednak wciąż oczekuje na wynik testu.
Wirus Lassa – jak się objawia zakażenie?
Gorączka krwotoczna Lassa to choroba wirusowa wywoływana przez wirusa Lassa, która występuje głównie w krajach Afryki Zachodniej, w tym w Nigerii, Sierra Leone, Mali, Liberii i Gwinei. Najbardziej narażeni na wirusa są ludzie żyjący na obszarach, na których występuje duża populacja gryzoni, a choroba ma charakter endemiczny. Przypadki importowane rzadko występują w innych rejonach na świecie.
Wirus przenosi się na ludzi najczęściej przez żywność lub artykuły gospodarstwa domowego skażone moczem i kałem zakażonych szczurów. Może być również przenoszony przez kontakt z płynami ustrojowymi (krew, ślina, mocz lub nasienie) zarażonych osób.
Według WHO najczęstsze objawy choroby to stopniowe pojawienie się gorączki, złe samopoczucie i ogólne osłabienie, które mogą prowadzić do bólów głowy, wymiotów i biegunki. W ciężkich przypadkach może wystąpić obrzęk twarzy, płyn w jamie płucnej, krwawienie z ust, nosa, pochwy lub przewodu pokarmowego oraz niskie ciśnienie krwi. U 25 proc. wyleczonych choroba powoduje również głuchotę.
Źródło: The Guardian, The Independent
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023