Przejdź do treści

Hiszpania, jako pierwszy kraj w Europie, wprowadza urlop menstruacyjny! Kobiety otrzymają 3 dni wolnego w miesiącu

Urlop menstruacyjny w Hiszpanii / unsplash
Urlop menstruacyjny w Hiszpanii / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Już nie tylko Japonia, Zambia, Korea Południowa czy Indonezja stosują politykę urlopów menstruacyjnych. Teraz dodatkowe wolne dni w miesiącu wprowadza, jako pierwszy kraj w Europie, Hiszpania. 

Urlop menstruacyjny

Urlop menstruacyjny staje się coraz bardziej popularny. I bardzo się z tego cieszymy! W Polsce takie rozwiązania nie są wprowadzone systemowo, a jedynie przez kilka prywatnych firm. Podobne działania wdrażane są w innych krajach europejskich.

„Do tej pory zapewniony prawnie urlop miesiączkowy w Europie w ogóle nie istniał. Jednak już wkrótce się to zmieni. Wszystko dzięki przełomowej decyzji, która zapewni kobietom trzy dni wolne dni w miesiącu ze względu na dolegliwości związane z okresem” – pisze Aleksandra Hirszfeld, założycielka profilu @entuzjastki na Instagramie.

Pierwszym krajem w Europie, który wprowadza urlop menstruacyjny, jest Hiszpania!

Polska firma wprowadza urlop menstruacyjny

Hiszpania z urlopem menstruacyjnym

Według Hiszpańskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Położniczego nawet jedna trzecia kobiet cierpi na dolegliwości określane jako wyjątkowo silne bóle miesiączkowe. Objawy, jakie im towarzyszą, to m.in.: ostry ból w podbrzuszu, bóle głowy, gorączka i biegunka. Trzy dni wolnego w miesiącu z pewnością ułatwią kobietom przeżycie tych ciężkich dni.

„Jeśli ktoś ma chorobę z takimi objawami, przyznaje się mu czasową niedyspozycyjność, to z menstruacją powinno być to samo, czyli że kobieta z bardzo bolesnym okresem może pozostać w domu” – powiedziała w rozmowie z gazetą El Periodico Angela Rodriguez, sekretarz stanu ds. równości.

Jak dodaje autorka profilu @entuzjastki, w przyszłym tygodniu hiszpański rząd ma przyjąć nowe zalecenia w zakresie ochrony zdrowia.

„Cena tamponów sprzedawanych w hiszpańskich supermarketach zostanie obniżona o podatek VAT, a kobiety, które z przyczyn finansowych nie mogą pozwolić sobie na zakup środków higienicznych, otrzymają je bezpłatnie.

Zniesiony zostanie również wymóg uzyskania przez 16-17-latki zgody rodziców na aborcję, co ma pomóc w poprawie zdrowia reprodukcyjnego. Zgodnie z pakietem reform, który ma zostać przyjęty na najbliższym posiedzeniu hiszpańskiego rządu, szkoły będą musiały zapewnić dziewczynkom środki higieniczne” – pisze Aleksandra Hirszfeld.

Autorka profilu @entuzjastki dodaje, że pakiet środków gwarantujących zdrowie menstruacyjne i odzyskanie zdrowia reprodukcyjnego ma obejmować także przyznanie urlopu kobietom, które poddały się aborcji oraz wspomniany już wcześniej trzydniowy „urlop menstruacyjny” w każdym miesiącu.

„Hiszpania ma także stać się liderem, który opracuję pigułkę antykoncepcyjną dla mężczyzn, oraz przyjąć ustawę wymierzoną w handel kobietami” – komentuje Hirszfeld.

Urlop menstruacyjny to fikcja?

Niestety, nawet w krajach, w których urlop menstruacyjny jest prawnie wprowadzony, nie wszystkie kobiety chętnie z niego korzystają.

„W większości miejsc pracy na świecie urlop miesiączkowy to wciąż fikcja” – pisze założycielka profilu @entuzjastki. I dodaje, że nie korzystają z niego nawet kobiety mieszkające w krajach, które całe dekady temu prawnie wprowadziły to rozwiązanie.

„Mowa m.in. o Japonii, gdzie urlop miesiączkowy funkcjonuje już od 1947 roku. Mimo to wciąż niewielki odsetek Japonek korzysta z tego przywileju, ponieważ okres pozostaje tam tematem tabu” – dodaje.

Entuzjastki – kto stoi za tym profilem?

Za profilem @entuzjastki na Instagramie stoi Aleksandra Hirszfeld – autorka i producentka projektów artystyczno-społecznych, w których skupia się na analizowaniu i budowaniu świadomości społecznej w wybranych obszarach, takich jak np. kryzys uchodźczy, seksualność, prawa człowieka czy liderstwo przyszłości. „Piszę o projektowaniu lepszej przyszłości, kobiecej mocy sprawczej, aktywizmie, radykalnej trosce i empatii. Dobro wraca!” – pisze sama o sobie ekspertka.

Obecnie profil @entuzjastki obserwuje 36,5 tysięcy osób. 

 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.