Przejdź do treści

Hymenotomia – definicja, opis zabiegu. Kiedy hymenotomia a kiedy hymenoplastyka?

Hymenotomia – definicja, opis zabiegu, koszt Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Hymenotomia to wycięcie błony dziewiczej za pomocą skalpela lub lasera. Bardzo często zabieg usunięcia błony dziewiczej jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Wskazaniem do tego zabiegu jest między innymi zrośnięcie błony dziewiczej. Zabieg sam w sobie nie jest żadną nowością. Tak naprawdę ludzkość zna go już od bardzo wielu lat.

Czy zrośnięcie błony dziewiczej zdarza się często?

Konieczność nacięcia błony dziewiczej przez ginekologa występuje częściej, niż można by sądzić. Zrośnięcie błony dziewiczej występuje u 1 na 2000 urodzonych dziewczynek. Dochodzi do tego już w życiu płodowym. Jednak można to zdiagnozować dopiero w okresie pokwitania, gdy u dorastającej dziewczyny nie pojawi się pierwsza miesiączka.

Jednak na usunięcie błony dziewiczej czasami decydują się również kobiety normalnie miesiączkujące, które odczuwają silne dolegliwości bólowe w czasie stosunków seksualnych. Wynika to zazwyczaj z niestandardowej budowy błony dziewiczej. Jest ona zbyt gruba, bardzo mocno unerwiona i dlatego nie można jej przerwać w czasie penetracji. Przecięcie błony dziewiczej powoduje, że dolegliwości bólowe przy współżyciu znikają.

Stosunek seksualny a błona dziewicza / istock

Jak wygląda chirurgiczne przecięcie błony dziewiczej?

W czasie tego zabiegu wykonuje się promieniste nacięcie błony dziewiczej. Wtedy nie będzie już blokowała wejścia do pochwy. Po jego wykonaniu kobieta będzie mogła uprawiać klasyczny stosunek waginalny oraz przejść tradycyjne badanie ginekologiczne. Nacięcie błony u ginekologa trwa mniej więcej 40 minut. Taki zabieg można wykonać w szpitalu lub u ginekologa. Czasami błona dziewicza jest tylko częściowo zrośnięta. Wtedy wystarczy wykonanie nacięcia w kształcie krzyżyka. Natomiast, gdy twardy fałd śluzówki powoduje zastój, to wtedy niezbędne jest chirurgiczne usuwanie błony dziewiczej.

Podczas zabiegu przecięcia błony dziewiczej wykorzystuje się szwy wchłanialne. Same się rozpuszczają po jakimś czasie. Decyzja o tym, jak ma zostać przeprowadzony zabieg, zawsze zależy od lekarza.

Jak wygląda laserowe usuwanie błony dziewiczej?

W tym przypadku jedyną różnicą jest to, że do przecięcia błony dziewiczej wykorzystuje się laser zamiast skalpela.

Jakie są wskazania do hymenotomii?

Najważniejsze wskazania do wykonania zabiegu nacięcia błony dziewiczej to brak możliwości uprawiania seksu waginalnego oraz przeprowadzenia klasycznego badania ginekologicznego. Lekarz nie może również pobrać próbki do cytologii. W skrajnych przypadkach błona dziewicza nie ma żadnych dziur. Wtedy krew menstruacyjna nie może się wydostać na zewnątrz. W tej sytuacji taki zabieg powinien przeprowadzić ginekolog wieku młodzieńczego.

Ginekologia estetyczna - co to, rodzaje zabiegów, kto korzysta, urologia estetyczna

Czy zabieg przeprowadza się w znieczuleniu?

Usunięcie błony dziewiczej u ginekologa przeprowadza się tak samo, jak pozostałe zabiegi ginekologii estetycznej w znieczuleniu miejscowym. Kobieta w ustalonym wcześniej dniu musi przyjść do gabinetu. Po zabiegu nacięcia błony dziewiczej może wrócić do domu. Nie ma konieczności hospitalizacji.

Samo nacięcie błony dziewiczej nie jest bolesne. Jednak po zabiegu kobieta może odczuwać pewien dyskomfort, gdy znieczulenie miejscowe przestanie działań. Nigdy nie powinny być to silne dolegliwości bólowe. Zazwyczaj nie ma potrzeby stosowania leków przeciwbólowych.

Jakie są zalecenia po zabiegu nacięcia błony dziewiczej?

Rekonwalescencja nie trwa długo. Zazwyczaj od kilku dni do miesiąca. Przez pewien czas u kobiety może występować niewielkie plamienie. Rana po zabiegu nacięcia błony dziewiczej powinna się zagoić w ciągu dwóch tygodni. W tym czasie zabronione jest współżycie. Chroni to przed zakażeniem i stanem zapalnym dróg rodnych. Lepiej unikać intensywnego wysiłku fizycznego po zabiegu. Jeżeli lekarz zapisze leki przeciwbólowe, to należy je stosować zgodnie z zaleceniami.

Labioplastyka — dowiedz się czym jest ginekologia estetyczna

Nacięcie błony dziewiczej – cena

Koszt wykonania takiego zabiegu waha się od 500 zł do 6000 zł. Średnia cena to niewiele ponad 2000 złotych.

Usunięcie błony dziewiczej – NFZ

Zabieg może być wykonany na NFZ. Jednak czas oczekiwania jest zazwyczaj bardzo długi. Aby można było się o niego starać, to muszą występować medyczne wskazania do zabiegu nacięcia błony dziewiczej.

Hymenotomia a hymenoplastyka

Pierwszy z tych zabiegów polega na usunięciu lub nacięciu błony dziewiczej. Natomiast drugi na jej zrekonstruowaniu. Na ten drugi zabieg zazwyczaj decydują się kobiety, które straciły dziewictwo w wyniku gwałtu. Nie ma żadnych medycznych wskazań do hymenoplastyki. Przeciwwskazania to na przykład: infekcje w obrębie sromu i pochwy, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciąża, miesiączka, nowotwór oraz cukrzyca.

Źródła:

  1. Temizkan O, Kucur SK, Ağar S, Gözükara I, Akyol A, Davas I. Virginity sparing surgery for imperforate hymen: report of two cases and review of literature. J Turk Ger Gynecol Assoc. 2012 Dec 1;13(4):278-80. doi: 10.5152/jtgga.2012.46. PMID: 24592057; PMCID: PMC3881718. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24592057/ Dostęp: 22.03.2022 r.
  2. Wei SY, Li Q, Li SK, Zhou CD, Li FY, Zhou Y. A new surgical technique of hymenoplasty. Int J Gynaecol Obstet. 2015, 130 (1), 14–148. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25754141/ Dostęp: 22.03.2022 r.
  3. Raveenthiran V. Surgery of the hymen: from myth to modernisation. Indian J Surg. 2009;71(4):224-226. doi:10.1007/s12262-009-0065-9 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3452621/ Dostęp: 22.03.2022 r.
  4. Paterson-Brown S. Should doctors reconstruct the vaginal introitus of adolescent girls to mimic the virginal state? Education about the hymen is needed. BMJ. 1998, 316, 461. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2665576/ Dostęp: 22.03.2022 r.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.