Przejdź do treści

Hymenotomia, czyli zabieg usunięcia błony dziewiczej

Hymenotomia – definicja, opis zabiegu, koszt Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pragniesz usunąć błonę dziewiczą? A może jest to w twoim przypadku konieczne? W takim razie zainteresuje cię hymenotomia. Mimo że ta medyczna procedura wywołuje spore kontrowersje, w wielu sytuacjach może zmniejszać bóle podbrzusza oraz umożliwić przeprowadzenie pierwszego badania ginekologicznego. 

Czym jest hymenotomia? 

Hymenotomia to zabieg, w ramach którego usuwa się błonę dziewiczą. U niektórych kobiet jest ona zbyt twarda lub przerośnięta i sprawia, że odbycie stosunku seksualnego jest niemożliwe lub bardzo bolesne. Niekiedy występuje również zarośnięcie pochwy, co może powodować dolegliwości bólowe podbrzusza, zaburzenia menstruacji oraz parcie na pęcherz. Co więcej, przeszkadza ono często w przeprowadzaniu badania ginekologicznego. Dzięki zabiegowi niweluje się wyżej wymienione objawy, pacjentki zyskują również pełną sprawność seksualną. 

Na czym polega hymenotomia? Jak wygląda zabieg? 

Jeśli zastawiasz się, czy hymenotomia boli, odpowiedź brzmi: nie, nie musisz się tego obawiać. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – laserowo lub chirurgicznie. Następie lekarz pozbywa się błony całkowicie (poprzez wycięcie), jeżeli fałd śluzówki doprowadził do powstania zastoju. Jeśli do tego nie doszło, nacina się błonę i usuwa jedynie jej fragment.  

Rany zszywa się przy użyciu szwów wchłanialnych. Dodajmy, że najlepiej przeprowadzić zabieg w pierwszej fazie cyklu, a najpóźniej na tydzień przed menstruacją. Całość trwa od 10 do 90 minut, przy czym szybciej przeprowadza się laserowe usunięcie błony dziewiczej (10-30 minut) niż chirurgiczne (60-90 minut). 

Żeński układ rozrodczy i jego anatomia oraz fizjologia

Hymenotomia – wskazania 

Najważniejszym wskazaniem do hymenotomii jest obecność zbyt twardej lub zarośniętej błony dziewiczej, pod wpływem której może dojść do gromadzenia się krwi menstruacyjnej oraz śluzu wewnątrz pochwy. Niektóre pacjentki obawiają się również bólu i dyskomfortu podczas pierwszego stosunku seksualnego – wówczas również mogą zdecydować się na taki zabieg. Zdarza się, że kobiety mają problem z wprowadzaniem tamponów, a hymenotomia może tę trudność skutecznie wyeliminować. 

Przeciwwskazania do zabiegu nacinania błony dziewiczej 

Nie zawsze istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu nacinania błony dziewiczej. Jest to przede wszystkim niemożliwe podczas menstruacji. W przypadku infekcji okołowaginalnej przekłada się procedurę do czasu, aż zostanie ona wyleczona. Nie można wykonywać jej również przy: 

  • nowotworach (zwłaszcza sromu), 
  • problemach z krzepnięciem krwi, 
  • ciąży, 
  • nieuregulowanej cukrzycy, 
  • nieuregulowanym nadciśnieniu tętniczym, 
  • innych chorobach ogólnoustrojowych.
Ginekologia estetyczna - co to, rodzaje zabiegów, kto korzysta, urologia estetyczna

Przygotowania do hymenotomii 

Zanim hymenotomia zostanie wykonana, wymagana jest konsultacja z ginekologiem. Może on zlecić dodatkowe badania, takie jak:  

  • badanie ogólne moczu,  
  • wskaźnik krzepnięcia krwi, 
  • morfologię krwi (z oznaczeniem jej grupy).  

W ramach przygotowań nie powinnaś jeść przez 6 godzin przed przeprowadzeniem zabiegu. Na 2 tygodnie przed nim nie należy też przyjmować leków z aspiryną ani jej pochodnych, często zaleca się również rezygnację z przyjmowania preparatów z witaminą E. Na 3-4 dni należy zaprzestać również palenia tytoniu oraz picia alkoholu. 

Rekonwalescencja po zabiegu usuwania błony dziewiczej 

Po przeprowadzeniu hymenotomii nie można współżyć przez 4 tygodnie, a więc do momentu, w którym rany się zagoją – w przeciwnym wypadku może dojść do ich zakażenia. Należy przez ten czas zrezygnować również z tamponów oraz aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że przez kilka dni po zabiegu mogą pojawiać się plamienia, bóle podbrzusza oraz obrzęki w okolicach sromu. Nie wolno również zapominać o odpowiedniej higienie okolic intymnych. Pełną sprawność odzyskuje się po około 6. tygodniach. 

Hymenotomia na NFZ i prywatnie 

W niektórych przypadkach można wykonać zabieg usuwania błony dziewiczej na NFZ. Jest to możliwe, gdy do zabiegu istnieją wskazania medyczne, a więc pojawiają się np. wspomniane bóle podbrzusza. Gdy ich nie ma, można go przeprowadzić prywatnie. Wówczas jego cena wynosi zwykle od 1000 do 2500 zł. 

 

Bibliografia: 

  1. Darwish A. M., A Novel Technique for the Reconstructive Formation of an Annular Hymen in Cases of Postpubertal Imperforate Hymen, Sultan Qaboos University Medical Journal 2021, 21(1), s. 110-115. 
  2. Ghadian A., Heidari F., Hymenotomy Enough for Treatment of Imperforated Hymen?, Nephro-Urology Monthly 2013, 5(5), s. 1012. 
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560576/ [dostęp 12.05.24]. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.