Przejdź do treści

Impotencja – jak znaleźć jej przyczynę i jakie leczenie wdrożyć? Czy impotencja przekreśla szansę na normalny stosunek?

załamany mężczyzna na skraju łóżka
Fot. Syda Productions / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Impotencja może pojawić się w życiu mężczyzny z bardzo wielu przyczyn. Jej występowanie jest niezależne od wieku i ogólnej kondycji zdrowotnej. Mogą za nią odpowiadać niektóre choroby lub niezdrowy styl życia. Impotencja wymaga szerokiej diagnostyki oraz odpowiednio dopasowanego leczenia.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Impotencja to problem mężczyzn w różnym wieku. Za impotencją psychogenną w dużej mierze stoi stres, zahamowania seksualne lub problemy w związku.

Impotencja – co to jest?

Impotencja to inaczej zaburzenia erekcji. Mówi się o nich w sytuacji, kiedy mężczyzna chce osiągnąć i utrzymać wzwód członka, a z różnych przyczyn okazuje się to niemożliwe. Impotencja to sytuacja, gdy mężczyzna nie jest w stanie utrzymać wzwodu członka tak długo, aby umożliwiło mu to współżycie seksualne.

Według seksuologów aż 70% mężczyzn z tego typu problemami nie otrzymuje fachowej pomocy. Dzieje się tak głównie dlatego, że do impotencji przyznaje się zaledwie co dziesiąty cierpiący na nią mężczyzna. Impotencja jest nadal owiana społecznym tabu i mężczyźni nie są gotowi, aby przyznawać się do tego rodzaju problemów. Szacuje się, że zaburzenia erekcji mogą dotyczyć aż 40% mężczyzn po 50. roku życia. Impotencja wbrew pozorom nie jest jednak problemem wyłącznie dojrzałych mężczyzn. Problem z erekcją może mieć nawet kilkanaście procent mężczyzn przed trzydziestką.

Impotencja – przyczyny

Przyczyny impotencji mogą być bardzo różne. Może być ona następstwem różnych chorób, zmian hormonalnych, zaburzeń psychicznych. Do przyczyn impotencji zalicza się również urazy oraz niektóre zabiegi chirurgiczne (m.in. operacje urologiczne).

Ze względu na przyczyny powstawania wyróżnia się następujące rodzaje impotencji:

  • impotencja na tle krążeniowym – może ją powodować zawał mięśnia sercowego, udar, a także zmiany miażdżycowe, nadciśnienie tętnicze i schorzenia układu naczyniowego. Impotencja w tym przypadku wynika najczęściej ze zbyt małej ilości krwi docierającej do członka, co uniemożliwia erekcję;
  • impotencja psychogenna – impotencja w młodym wieku często wynika ze stresu i zahamowań na tle seksualnym;
  • impotencja neurogenna – wynika ona najczęściej z urazów, chorób kręgosłupa oraz chorób neurologicznych (neuropatia cukrzycowa, padaczka, stwardnienie rozsiane);
  • impotencja na tle hormonalnym – hipogonadyzm lub andropauza blokują pełną sprawność seksualną.

Istnieje także tzw. impotencja mieszana, czyli przypadki, w których trudno jest wskazać jedną przyczynę zaburzeń (dzieje się tak m.in. w przypadku cukrzycy).

Jak walczyć z impotencją?

Leczenie impotencji w dużej mierze wiąże się ze zmianą stylu życia mężczyzny. Przede wszystkim warto pamiętać, że sprawności seksualnej i prawidłowej erekcji nie sprzyjają różnego rodzaju nałogi. Leczenie impotencji alkoholowej to tylko jeden z możliwych przypadków. Na sprawność seksualną mają wpływ również papierosy oraz inne środki odurzające. Duże znaczenie ma również dieta i aktywność fizyczna. W walce z impotencją mogą pomóc regularne ćwiczenia, ograniczenie spożycia niezdrowych tłuszczów, eliminacja lub radykalne ograniczenie obecności cukru w diecie, rezygnacja z wysoko przetworzonych produktów. Warto postawić na posiłki bogate w składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy.

Na impotencję wpływ mają również:

  • leki na nadciśnienie,
  • leki przeciwdepresyjne,
  • środki hormonalne,
  • leki przeciwpadaczkowe,
  • leki stosowane w chorobie Parkinsona,
  • leki stosowane w leczeniu raka prostaty,
  • leki na nietrzymanie moczu,
  • steroidy anaboliczne.

Zobacz także

Impotencja – leczenie naturalne

Leczenie impotencji w pierwszej kolejności powinno obejmować poprawę jakości życia, wdrożenie odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Koniecznie należy zrezygnować z wszelkiego rodzaju używek. Warto zadbać o zlikwidowanie ewentualnej nadwagi, wzmocnienie ciała i odpowiedni relaks.

Naturalne leczenie impotencji opiera się na preparatach zwiększających sprawność seksualną. Zalicza się do nich:

  • żeń-szeń,
  • ziele macy,
  • jagody jałowca brazylijskiego,
  • wyciąg z palmy sabałowej,
  • wyciąg z damiany pustynnej,
  • liść pokrzywy,
  • miłorząb,
  • pestki dyni,
  • orzechy.

Jak leczyć impotencję?

Leczenie impotencji psychogennej opiera się najczęściej na terapii indywidualnej lub terapii razem z partnerką. Można również spróbować seansu hipnozy. W większości przypadków impotencji o przyczynie organicznej konieczne jest jednak włączenie leczenia farmakologicznego.

Przede wszystkim leczenie impotencji rozpoczyna się od wizyty u seksuologa. Nie powinno się z nią zwlekać. Ignorowanie problemu nie sprawi, że on zniknie. Rozwiązaniem nie są również substancje farmakologiczne na uzyskanie erekcji. Sięgać po nie należy jedynie w uzasadnionych przypadkach, zawsze pod kontrolą lekarza. Wzwód osiągnięty za pomocą odpowiednich środków jedynie maskuje istnienie impotencji psychogennej. Jeśli więc za problemami z erekcją stoją zaburzenia psychiczne, stres, negatywne emocje lub obawy przed stosunkiem seksualnym, konieczne jest wdrożenie odpowiedniej terapii.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.