Przejdź do treści

Jak leczyć infekcję COVID-19 u kobiet w ciąży? Wyjaśnia dr Michał Strus, ginekolog

Pregnant woman holds hands on belly at home interiors. Pregnancy, parenthood, preparation and expectation concept. Close-up, copy space, indoors.
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Panie Doktorze, chyba mam koronawirusa, co mam zrobić?”. Jak pisze dr Michał Strus, ginekolog, to jedno z najczęściej zadawanych pytań od pacjentek. „To zrozumiałe, infekcja COVID-19 w dalszym ciągu budzi wiele obaw i leków, szczególnie jeżeli jej przebieg przypada na okres ciąży” – dodaje ekspert. Jak więc leczyć infekcję COVID-19 u kobiet spodziewających się dziecka? 

Jak leczyć infekcję COVID-19 u kobiet w ciąży, które nie wymagają hospitalizacji?

Jak wyjaśnia dr Michał Strus, zdecydowana większość (bo ponad 90 proc.) zakażonych ciężarnych wraca do zdrowia bez konieczności hospitalizacji.

„Pamiętajmy! Nie ma środków, które w sposób radykalny wpływają na przebieg choroby bądź pozwalają jej uniknąć. Podstawą pozostaje leczenie objawowe, które wspomaga działanie naszego układu odpornościowego w zwalczaniu choroby. Każde rozpoczęte leczenie musi być omówione z lekarzem prowadzącym ciążę. Powinno być dobrane indywidualnie do każdej pacjentki na podstawie jej wywiadu medycznego oraz zgłaszanych dolegliwości” – wyjaśnia ekspert.

Najgroźniejszy dla ciąży objaw infekcji – gorączka

Jak wyjaśnia dr Michał Strus, gorączka występowała u ok. 40 proc. kobiet w ciąży.

„Temperatura ciała powyżej 38°C ma niekorzystne działanie na płód na każdym etapie ciąży.
Szczególnie niebezpieczna jest w pierwszym trymestrze ciąży, gdzie może działać teratogennie na rozwijający się płód. Zaleca się stosowanie leków przeciwgorączkowych przy temperaturze ciała powyżej 38°C ” – dodaje ekspert.

W leczeniu infekcji COVID-19 u kobiet w ciąży stosuje się paracetamol, który wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe.

„Zgodnie ze współczesną wiedzą leczenie gorączki paracetamolem w trakcie trwania ciąży powinno być krótkotrwałe (do 3 dni) i nie może przekraczać maksymalnych dawek dozwolonych dla osoby dorosłej, czyli 4g/dobę. Odstępy między kolejnymi dawkami powinny wynosić co najmniej 4 godziny. Nie powinno się stosować preparatów złożonych, w których skład wchodzą pochodne efedryny czy kodeiny, polecanych zwykle przy przeziębieni” – wymienia dr Michał Strus.

Dr Michał Strus – kim jest?

Michał Strus to lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodnościKażdy post specjalisty jest pisany w przystępny sposób, tak by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną. Profil „Dr. Strusa” na Instagramie śledzi już niemal 30 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Michał Strus (@dr_strus)

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.