Przejdź do treści

Jak leczyć infekcję COVID-19 u kobiet w ciąży? Wyjaśnia dr Michał Strus, ginekolog

Pregnant woman holds hands on belly at home interiors. Pregnancy, parenthood, preparation and expectation concept. Close-up, copy space, indoors.
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Panie Doktorze, chyba mam koronawirusa, co mam zrobić?”. Jak pisze dr Michał Strus, ginekolog, to jedno z najczęściej zadawanych pytań od pacjentek. „To zrozumiałe, infekcja COVID-19 w dalszym ciągu budzi wiele obaw i leków, szczególnie jeżeli jej przebieg przypada na okres ciąży” – dodaje ekspert. Jak więc leczyć infekcję COVID-19 u kobiet spodziewających się dziecka? 

Jak leczyć infekcję COVID-19 u kobiet w ciąży, które nie wymagają hospitalizacji?

Jak wyjaśnia dr Michał Strus, zdecydowana większość (bo ponad 90 proc.) zakażonych ciężarnych wraca do zdrowia bez konieczności hospitalizacji.

„Pamiętajmy! Nie ma środków, które w sposób radykalny wpływają na przebieg choroby bądź pozwalają jej uniknąć. Podstawą pozostaje leczenie objawowe, które wspomaga działanie naszego układu odpornościowego w zwalczaniu choroby. Każde rozpoczęte leczenie musi być omówione z lekarzem prowadzącym ciążę. Powinno być dobrane indywidualnie do każdej pacjentki na podstawie jej wywiadu medycznego oraz zgłaszanych dolegliwości” – wyjaśnia ekspert.

Najgroźniejszy dla ciąży objaw infekcji – gorączka

Jak wyjaśnia dr Michał Strus, gorączka występowała u ok. 40 proc. kobiet w ciąży.

„Temperatura ciała powyżej 38°C ma niekorzystne działanie na płód na każdym etapie ciąży.
Szczególnie niebezpieczna jest w pierwszym trymestrze ciąży, gdzie może działać teratogennie na rozwijający się płód. Zaleca się stosowanie leków przeciwgorączkowych przy temperaturze ciała powyżej 38°C ” – dodaje ekspert.

W leczeniu infekcji COVID-19 u kobiet w ciąży stosuje się paracetamol, który wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe.

„Zgodnie ze współczesną wiedzą leczenie gorączki paracetamolem w trakcie trwania ciąży powinno być krótkotrwałe (do 3 dni) i nie może przekraczać maksymalnych dawek dozwolonych dla osoby dorosłej, czyli 4g/dobę. Odstępy między kolejnymi dawkami powinny wynosić co najmniej 4 godziny. Nie powinno się stosować preparatów złożonych, w których skład wchodzą pochodne efedryny czy kodeiny, polecanych zwykle przy przeziębieni” – wymienia dr Michał Strus.

Dr Michał Strus – kim jest?

Michał Strus to lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodnościKażdy post specjalisty jest pisany w przystępny sposób, tak by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną. Profil „Dr. Strusa” na Instagramie śledzi już niemal 30 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.