Przejdź do treści

Jak pocałunki wpływają na naszą mikrobiotę? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna Emilia Cesarek

Co mają pocałunki do mikrobioty? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna Emilia Cesarek
Co mają pocałunki do mikrobioty? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna Emilia Cesarek / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Mikrobiota jamy ustnej, a także zapobieganie chorobom przyzębia to ogromnie ważne kwestie w kontekście zdrowia reszty przewodu pokarmowego czy powstawania chorób autoimmunologicznych” – podkreśla Emilia Cesarek, dietetyczka kliniczna i autorka profilu na Instagramie @keepfitinstyle_dietetyk, która wyjaśnia, jaki jest związek pomiędzy pocałunkami i bakteriami w jamie ustnej.

Jeden pocałunek, 80 mln bakterii

Czasem mówi się, że całując się, przenosimy na siebie nawzajem swoje bakterie. Jak to wpływa na nasz mikrobiom? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna Emilia Cesarek.

„W jamie ustnej istnieje specyficzny dla tego rejonu mikrobiom. Szacuje się, że występuje tam około 700 gatunków bakterii. Około 80 milionów bakterii miesza się ze sobą podczas pocałunku trwającego 10 sekund!” – pisze ekspertka.

Jak wyjaśnia Cesarek, im częściej dwie osoby się ze sobą całują, tym bardziej upodabniają się do siebie pod względem kształtu mikrobioty w jamie ustnej. Dodaje, że takie wnioski odnotowano w przypadku osób całujących się co najmniej 9 razy dziennie.

Zmiany utrzymują się około 1,5 godziny od ostatniego pocałunku, chociaż niektóre z nich mogą zostać z nami już na stałe.

„Mikrobiota jamy ustnej, a także zapobieganie chorobom przyzębia, to ogromnie ważne kwestie w kontekście zdrowia reszty przewodu pokarmowego czy powstawania chorób autoimmunologicznych” – podkreśla dietetyczka.

Emilia Cesarek, czyli „Keep fit in style”

Emilia Cesarek, jak sama o sobie mówi, jest dietetyczką kliniczną z pasją. Zajmuje się przede wszystkim chorobami jelit, hormonami i pracą tarczycy. Profil na Instagramie @keepfitinstyle_dietetyk obserwuje ponad 56 tys. osób. Oba profile w mediach społecznościowych dietetyczki (zarówno na Instagramie, jak i na Facebooku) pełne są merytorycznych postów, które w zrozumiały sposób wyjaśniają zagadnienia związane z żywieniem.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.