2 min.
Jak pocałunki wpływają na naszą mikrobiotę? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna Emilia Cesarek

Co mają pocałunki do mikrobioty? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna Emilia Cesarek / Pexels.com
19.05.2022
Czy w trakcie pobytu w szpitalu trzeba mieć swoje leki, które przyjmujemy na co dzień? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober
19.05.2022
„W całym szpitalu nie było ani jednej 'państwowej’ wkładki czy tamponu”. Siostra Bożenna gorzko o ubóstwie menstruacyjnym
19.05.2022
Może nas czekać przełom w leczeniu cukrzycy i otyłości. Badania nowego leku są bardzo obiecujące
18.05.2022
Transpłciowy mężczyzna w ciąży w reklamie Calvina Kleina. Marka usuwa nienawistne komentarze
18.05.2022
„Uważaj na zgorzknienie organizmu!” – ostrzega dietetyk dr Damian Parol i podpowiada, jak do niego nie doprowadzić
„Mikrobiota jamy ustnej, a także zapobieganie chorobom przyzębia to ogromnie ważne kwestie w kontekście zdrowia reszty przewodu pokarmowego czy powstawania chorób autoimmunologicznych” – podkreśla Emilia Cesarek, dietetyczka kliniczna i autorka profilu na Instagramie @keepfitinstyle_dietetyk, która wyjaśnia, jaki jest związek pomiędzy pocałunkami i bakteriami w jamie ustnej.
Jeden pocałunek, 80 mln bakterii
Czasem mówi się, że całując się, przenosimy na siebie nawzajem swoje bakterie. Jak to wpływa na nasz mikrobiom? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna Emilia Cesarek.
„W jamie ustnej istnieje specyficzny dla tego rejonu mikrobiom. Szacuje się, że występuje tam około 700 gatunków bakterii. Około 80 milionów bakterii miesza się ze sobą podczas pocałunku trwającego 10 sekund!” – pisze ekspertka.
Jak wyjaśnia Cesarek, im częściej dwie osoby się ze sobą całują, tym bardziej upodabniają się do siebie pod względem kształtu mikrobioty w jamie ustnej. Dodaje, że takie wnioski odnotowano w przypadku osób całujących się co najmniej 9 razy dziennie.
Zmiany utrzymują się około 1,5 godziny od ostatniego pocałunku, chociaż niektóre z nich mogą zostać z nami już na stałe.
„Mikrobiota jamy ustnej, a także zapobieganie chorobom przyzębia, to ogromnie ważne kwestie w kontekście zdrowia reszty przewodu pokarmowego czy powstawania chorób autoimmunologicznych” – podkreśla dietetyczka.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Emilia Cesarek, czyli „Keep fit in style”
Emilia Cesarek, jak sama o sobie mówi, jest dietetyczką kliniczną z pasją. Zajmuje się przede wszystkim chorobami jelit, hormonami i pracą tarczycy. Profil na Instagramie @keepfitinstyle_dietetyk obserwuje ponad 56 tys. osób. Oba profile w mediach społecznościowych dietetyczki (zarówno na Instagramie, jak i na Facebooku) pełne są merytorycznych postów, które w zrozumiały sposób wyjaśniają zagadnienia związane z żywieniem.
Wyświetl ten post na Instagramie
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

17.05.2022
„Ludzie wstają zaskoczeni, bo czują irracjonalne zadowolenie, i to w całym ciele”. O tajnikach masażu twarzy, który ma zastąpić medycynę estetyczną, mówi mistrzyni Kobido

15.05.2022
„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

15.05.2022