5 min.
Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Fot. leszekglasner / stock.adobe.com
Owsiki to małe, białe robaki pasożytnicze, które najczęściej atakują dzieci. Występują również u dorosłych, którzy nie dbają wystarczająco o higienę lub mają na co dzień kontakt z dziećmi.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Owsik ludzki to pasożyt końcowego odcinka jelita cienkiego oraz grubego. Jest malutkim, białym robakiem, którego samice osiągają rozmiary ok. 9–12 mm, a samce ok. 3–5 mm długości.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Owsiki: podstawowe informacje
Jaki jest sposób działania owsików? Pasożyty te przyczepiają się do ściany jelita i żywią się jego zawartością. Samice nocą wychodzą na zewnątrz i składają jaja na skórze w okolicy odbytu. Jajeczka owsików pokryte są lepką wydzieliną, która powoduje świąd. Dziecko drapiąc się, nieświadomie przenosi jaja na ręce, a potem na ubrania, przedmioty, a w najgorszym wypadku – do ust i przewodu pokarmowego, a cały cykl się powtarza.
W jaki sposób można zarazić się owsicą?
Owsik ludzki (Enterobius vermicularis) jest jedną z najczęstszych infekcji pasożytniczych u dzieci. Bardzo szybko mogą się przenieść na osoby znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu osoby chorej. Do zarażenia dochodzi bardzo często w rodzinach wielodzietnych, przedszkolach i żłobkach.
Cztery drogi zarażenia się owsicą:
- doustna – jaja owsików dostają się do przewodu pokarmowego wraz z pożywieniem,
- autoinwazja – drapiąc się, dziecko nieświadomie przenosi pod paznokciami jaja owsików z odbytu do ust,
- retroinwazja – larwy rozwijające się z jaj na skórze odbytu wracają przez odbytnicę do jelita grubego,
- inhalacyjna – dziecko połyka unoszące się w powietrzu jaja wraz z wyschniętymi cząsteczkami kału.
Zobacz także
Po czym poznać, czy dziecko ma owsiki?
Zdarza się, że owsiki w kale dziecka są widoczne gołym okiem. Główny objaw owsików u dziecka to świąd w okolicy odbytu. Inne symptomy, które mogą świadczyć o owsikach to:
- problemy ze snem,
- zaczerwienienie w okolicy odbytu,
- wypryski w okolicy odbytu,
- rozdrażnienie,
- zgrzytanie zębami,
- obgryzanie paznokci,
- problemy z koncentracją,
- ból głowy,
- osłabienie,
- brak apetytu,
- nudności,
- bóle brzucha.
Jak pozbyć się owsików? Domowe sposoby na pasożyty
Na szczęście owsica jest stosunkowo łatwa do wyleczenia. Poza lekami na owsiki, które zaleci lekarz, można skorzystać również z domowych sposobów na owsiki. Ze względu na łatwość rozpowszechniania się pasożyta leczeniem powinni być objęci wszyscy domownicy.
- Zadbaj o higienę w domu. Zwróć szczególną uwagę na to, czy domownicy myją ręce przed posiłkiem oraz po wyjściu z toalety. Wprowadź regularne, bardzo dokładne kąpiele do planu dnia dzieci.
- Obcinaj dzieciom paznokcie na krótko.
- Dopilnuj, żeby domownicy często zmieniali bieliznę oraz pościel.
- Jeśli to możliwe, pierz ubrania, pościel i bieliznę w wysokiej temperaturze.
- Pamiętaj, żeby zawsze myć owoce przed ich spożyciem.
Jak pozbyć się owsików za pomocą diety?
- Kwaśna dieta:
Dieta bogata w kiszonki (kiszoną kapustę, ogórki kiszone), maślankę, kwaśne mleko i jogurty naturalne to skuteczny sposób na walkę z owsikami. Skutecznym sposobem na pozbycie się owsików jest picie codziennie przez ok. 3 tygodnie soku z kiszonej kapusty lub kiszonych ogórków. Produkty te mają właściwości oczyszczające i zawierają bakterie kwasu mlekowego, pobudzające układ trawienny i ułatwiające wypróżnianie. Dzięki temu oczyszczają jelita z pasożytów. Kwaśne produkty pomagają pozbyć się owsików także poprzez zakwaszenie środowiska w układzie pokarmowym.
Wprowadź do menu produkty bogate w błonnik, tj. kasze, otręby, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe (np. fasola biała, czerwona, groch, bób), a także suszone owoce (np. suszone śliwki, morele).
- Ogranicz przyjmowanie węglowodanów:
Warto ograniczyć spożywanie produktów stanowiących źródło węglowodanów prostych, np. słodzonych napoi, białego pieczywa, białego ryżu, makaronu, słodyczy, cukru, dżemu i miodu.
- Ziołowa terapia na owsiki:
Terapia ziołowa to jeden z najstarszych domowych sposobów na owsiki. Do kuracji odrobaczającej może być użyty: rumianek, szałwia, krwawnik, dziurawiec czy tymianek. Ziołami szczególnie polecanymi przy walce z owsikami są piołun oraz wrotycz pospolity. Rośliny te pobudzają jelita do większej aktywności, przez co skutecznie odkażają organizm.
- Wprowadź do menu czosnek:
Czosnek ma działanie bakteriobójcze, pomaga usunąć owsiki bezpośrednio z jelit i niszczy jaja owsików. 1–2 ząbki dziennie na kanapce lub w sałatce skutecznie wesprą walkę z owsikami.
- Cebulowa kuracja:
Cebula jest naturalnym lekarstwem – zawiera związki siarki, które wspomagają usuwanie owsików. Warto dodać kilka plasterków cebuli do sałatki albo włożyć do kanapki. Dobrym pomysłem będzie też przygotowanie syropu z cebuli.
- Pestki dyni – zdrowa przekąska i skuteczna broń w walce z owsikami:
Wprowadź do codziennego menu dwie garście pestek z dyni. Kukurbitacyna zawarta w pestkach skutecznie uszkadza układ nerwowy owsików.
Pomimo stosowania diety, nie należy rezygnować z konsultacji lekarskich oraz leczenia farmakologicznego.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023