4 min.
Jak rozpoznać zapalenie dziąseł i jakie domowe sposoby można zastosować w leczeniu?

Stasique/ AdobeStock
Najnowsze
04.03.2021
AstraZeneca odwołała dostawę szczepionek do Polski. „To sytuacja absolutnie skandaliczna”
04.03.2021
Zwróć uwagę na oznaczenia plastikowych opakowań. Niektóre mogą wydzielać toksyny!
04.03.2021
Pierwsza indyjska szczepionka przeciw COVID-19 skuteczna w 81 proc.
04.03.2021
Dolly Parton śpiewająco szczepi się na COVID-19. „Błagam cię, nie wahaj się”
04.03.2021
O złych przeżyciach najlepiej zapomnieć. Podpowiadamy, jak przestać rozpamiętywać
Zapalenie dziąseł występuje dość powszechnie. Może pojawić się w każdym wieku, nawet u noworodków. Dolegliwości mają różny stopień nasilenia – czasami drobne zmiany zostają zauważone przypadkowo, czasami rozlane pokrywają całe dziąsła i w sposób znaczny utrudniają przyjmowanie pokarmów. Leczenie zależy od przyczyny.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Zuzanna Pujanek
dr n. med.
Zapalenie dziąseł to choroba występująca bardzo powszechnie. Może pojawić się w każdym wieku, nawet u niemowląt. Jama ustna to narząd wyjątkowo „brudny”. Ma to związek z tym, że każdego dnia wielokrotnie styka się z czynnikami pochodzenia zewnętrznego. Resztki pokarmowe zalegają w okolicach międzyzębowych i kryptach migdałkowych, tam podlegają procesom fermentacyjnym i stanowią źródło wielu patogenów. W związku z tym podstawowym czynnikiem zmniejszającym częstość zapalenia dziąseł jest właściwa higiena jamy ustnej. Choroba może mieć różny przebieg – od drobnych, pojedynczych zmian, po pełne owrzodzenie dziąseł. Zapalenie to bywa zwykle bolesne i ogranicza przyjmowanie pokarmów.
Zapalenie dziąseł – przyczyny schorzenia
Przyczyny zapalenia dziąseł można podzielić na kilka grup. Pierwszą stanowią zaniedbania higieny jamy ustnej i niewłaściwa dieta. Zaniedbania higieniczne wynikają głównie ze zbyt rzadkiego szczotkowania zębów, z nieużywania nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej. Czasami do zapalenia dziąseł dochodzi na skutek urazów mechanicznych lub termicznych, wynikających z przyjmowania zbyt gorących pokarmów i płynów oraz dużych kęsów pokarmowych, zawierających ostre fragmenty. Zapaleniu dziąseł u dorosłych sprzyjają protezy zębowe i niedostateczna dbałość o ich higienę. Zapalenie dziąseł u dziecka często wiąże się z wkładaniem wielu niesterylnych przedmiotów do jamy ustnej. Schorzenie może być też związane z chorobami ogólnoustrojowymi. Należą do nich między innymi: cukrzyca, białaczka, a czasem inne choroby nowotworowe. Z zapaleniem dziąseł spotykamy się także przy chorobach autoimmunologicznych, w których zaatakowanych jest wiele struktur organizmu. Kolejne przyczyny tego schorzenia to zaburzenia odżywiania – w postaci anoreksji czy przede wszystkim bulimii, w której liczne epizody wymiotów z zawartością kwaśnej treści żołądkowej uszkadzają szkliwo zębów i błonę śluzową dziąseł. Ważną przyczyną stanów zapalnych dziąseł jest niedobór witamin, zwłaszcza B i C. Na zapalenie dziąseł mogą wpływać także różnego rodzaju leki (np. antybiotyki, niektóre leki stosowane na nadciśnienie tętnicze).
Zapalenie dziąseł – objawy wskazujące na chorobę
Objawy zapalenia dziąseł są bardzo różne, odmienne bywa również ich nasilenie. Charakterystyczne są zmiany na dziąsłach w postaci grudek, plamek, białych nalotów, nadżerek i owrzodzeń. Zmiany w jamie ustnej zwykle są bolesne. Pojawić się może rozpulchnienie dziąseł wraz z ich zaczerwienieniem i obrzękiem. Często podczas mycia zębów zaobserwować można krwawienie, może się ono także pojawić przy jedzeniu twardszych pokarmów. Ponadto zapaleniu dziąseł niejednokrotnie towarzyszy niesmak i brzydki zapach z ust. Dochodzi do nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego, obniżają się szyjki zębów, z czasem może pojawić się ich patologiczna ruchomość.
Zobacz także
Leczenie zmian w obrębie jamy ustnej
Mając już wiedzę na temat przyczyn stanu zapalnego, możemy zadać sobie pytanie: zapalenie dziąseł – jak je leczyć? Istnieją domowe sposoby na zapalenie dziąseł, jednak czasami stan jest tak zaawansowany, że konieczny jest lek na zapalenie dziąseł. Domowe sposoby leczenia obejmują głównie zwiększenie dbałości o higienę jamy ustnej i zaprzestanie palenia papierosów. Mogą być stosowane również płukanki ziołowe o działaniu odkażającym lub płyn na zapalenie dziąseł o właściwościach antyseptycznych, a także leki bez recepty. Występują one w różnych postaciach. Najczęściej stosuje się maść na zapalenie dziąseł lub preparaty w postaci pasty, o specjalnym składzie i konsystencji. Jeżeli te sposoby nie odnoszą rezultatów, konieczna jest konsultacja stomatologiczna i lekarska. Przy zapaleniu dziąseł można stosować też antybiotyki i leki przeciwgrzybicze. Antybiotyki mają za zadanie eradykację (usunięcie bakterii chorobotwórczych z jamy ustnej). Podczas ich stosowania dobrze jest przyjmować preparaty wzmacniające odporność organizmu i przywracające równowagę flory bakteryjnej. O podaniu antybiotyku na zapalenie dziąseł i długości jego stosowania zawsze powinien decydować lekarz. Zalecanym sposobem na zapalenie dziąseł jest też zabieg stomatologiczny, polegający na usunięciu osadu i kamienia nazębnego, a czasem nawet oczyszczenie korzeni zębowych w trakcie zabiegu operacyjnego.
Najnowsze w naszym serwisie

01.03.2021
Ketokonazol – co to za lek, działanie i przeciwwskazania

01.03.2021
Rehabilitacja kardiologiczna – czym jest i jak przebiega?

27.02.2021
Masaż wirowy – rodzaje, wskazania, przygotowanie, cena

27.02.2021
Fitspiracje, które nie inspirują. Czy na pewno warto przeglądać zdjęcia szczupłych sylwetek na Instagramie?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

05.03.2021
Paulina Łopatniuk, patomorfolożka: „Wszystko, co żywe, może nowotworzyć”

03.03.2021
„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

01.03.2021
„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

28.02.2021