2 min.
Próchnica – czym jest? Jakie są jej przyczyny i jak wygląda leczenie?

Próchnica
Najnowsze
16.04.2021
Wielka Brytania: Niemal 80 przypadków zarażenia groźną odmianą koronawirusa z Indii
16.04.2021
Wskaźnik R dla Polski spadł poniżej jednego – poinformował minister zdrowia. To ważny sygnał dotyczący przebiegu epidemii
16.04.2021
Punkty Szczepień Powszechnych – czym są? Gdzie się zaszczepić?
16.04.2021
Przenieś grę wstępną na inny poziom. 8 miejsc erogennych, których być może jeszcze nie odkryłaś, a warto
16.04.2021
Czy lekarz sam może wybrać, jaką szczepionkę przeciwko koronawirusowi poda pacjentowi? Minister zdrowia wyjaśnia
Próchnica zębów to choroba, która polega na demineralizacji i rozpadzie twardych tkanek zęba. W powstałym ubytku dochodzi do zakażenia miazgi zęba. Nieleczona zmiana powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych i może doprowadzić do śmierci zęba.
Rodzaje próchnicy
Ze względu na miejsce występowania wyróżnia się próchnicę szkliwa, zębiny oraz korzenia.
Co wywołuje próchnicę?
Do czynników wywołujących próchnicę zaliczamy: bakterie płytki nazębnej, cukry obecne w jamie ustnej oraz wrażliwość zęba na szkodliwe substancje. By próchnica wystąpiła, muszą zaistnieć jednocześnie wszystkie czynniki. Konieczny jest także dłuższy czas ich wspólnego oddziaływania.
Objawy próchnicy
Pierwszym objawem choroby jest początkowo biała, później ciemniejąca plamka na powierzchni zęba (bywa niewidoczna, gdy znajduje się np. w szczelinie międzyzębowej). Kwasy i bakterie uszkadzają zębinę i prowadzą do ubytków. Brak leczenia daje bakteriom możliwość żerowania na miazdze zęba. Może to prowadzić do jego całkowitej martwicy. Towarzyszące dolegliwości objawy to: wrażliwość na skrajne temperatury oraz słodki i kwaśny smak, tkliwość przy żuciu lub szczotkowaniu, przykry zapach z ust oraz ból zębów. Próchnica stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, które mogą atakować cały organizm i czasami prowadzą do chorób innych narządów, np. kości, żył lub serca.
Leczenie próchnicy
Leczenie zależy od stadium rozwoju próchnicy. Przy regularnych wizytach u dentysty możliwe jest szybkie wykrycie działania bakterii. Usuwa się wtedy chorą tkankę zęba i zastępuje ją wypełnieniem. Przy większych ubytkach należy stosować tzw. leczenie kanałowe. Zęby zbyt mocno zniszczone trzeba niestety usunąć. Najlepszą profilaktyką jest częste mycie zębów pastą z fluorem oraz odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej. Należy stosować nici dentystyczne oraz przeciwbakteryjne płyny do płukania jamy ustnej. Bardzo istotny element stanowią także regularne wizyty u dentysty.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

15.04.2021
„Przynajmniej nigdy wam nie umrze”. Karolina Jonderko i Basia Smolińska wyjaśniają, co dają kobietom lalki reborn

14.04.2021
„Wiem, że moi podopieczni na mnie czekają i to daje mi siłę do pokonania wszelkich barier” – mówi pracownica socjalna Renata Orłowska, która jeździ na wózku inwalidzkim

12.04.2021
Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną

12.04.2021