Przejdź do treści

Jak szybko i bezpiecznie złagodzić objawy po ukąszeniu lub użądleniu? Wyjaśnia lek. Agnieszka Kobyłka-Dziki

Osa
Jak szybko i bezpieczne złagodzić objawy po ukąszeniu lub użądleniu? Wyjaśnia lek. Agnieszka Kobyłka-Dziki/ Pexels, fot. David Hablützel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Rumień i obrzęk, ból lub uczucie pieczenia, niejednokrotnie rozpierania. Objawy utrzymują się zazwyczaj do 48h. W ciągu pierwszych 24h mogą się jeszcze nasilać” – opisuje symptomy użądlenia lek. Agnieszka Kobyłka-Dziki. Ekspertka wyjaśnia, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku ukąszenia lub użądlenia przez pszczołę, trzmiela czy osę. 

„Nie zostawiajcie słodkich napojów bez kontroli”

W okresie letnim nie tylko doskwierają nam komary, ale i owady, z którymi bliższy kontakt może okazać się dla nas dość bolesny. Użądlenie pszczoły lub osy najczęściej objawia się niegroźną opuchlizną, bólem i zaczerwienieniem, które mijają po kilku godzinach lub dniach. Czasem jednak może dojść także do groźniejszych objawów, takich jak obrzęk, pokrzywka, duszności a nawet wstrząs anafilaktyczny. Jak złagodzić objawy użądlenia? Problem ten wzięła na tapet dermatolożka Agnieszka Kobyłka-Dziki.

Ekspertka znana w mediach społecznościowych jako „mama_dermatolog” wyjaśniła, kiedy najczęściej możemy narazić się na użądlenie. Zaznaczyła, by zwracać uwagę szczególnie, kiedy chodzimy boso po trawie, ponieważ, to prosta droga do natknięcia się na pszczołę czy trzmiela. Te bowiem, jak wyjaśnia lekarka, lubią nisko rosnące trawy. Jak dodaje, na terenach z wysoką trawą należy uważać na żółte osy. Poważnym zagrożeniem bywa jednak połknięcie żądlącego owada.

Owoce nisko na krzakach lub te, które serwujecie na tarasie czy w ogrodzie, przyciągają również osy pospolite. Nie zostawiajcie soków dla dzieci, słodkich napojów na zewnątrz w ciepły dzień bez kontroli – dziecko może wypić napój np. z osą w środku, która użądli już w gardle, a tam nawet niewielka opuchlizna może być bardzo niebezpieczna!” – dodała.

Zioło w misce

Reakcje na użądlenia owadów

Jak podkreśliła lekarka, reakcje na użądlenia owadów mogą być łagodne lub nasilone. Najważniejsze to obserwować ranę, by w razie zaostrzenia objawów, szybko zareagować.

Rumień i obrzęk, ból lub uczucie pieczenia, niejednokrotnie rozpierania. Objawy utrzymują się zazwyczaj do 48h. W ciągu pierwszych 24h mogą się jeszcze nasilać. U dzieci ryzyko ciężkich reakcji po użądleniach lub ukąszenia jest bardzo niskie.

Musimy złagodzić świąd, bo dziecko będzie rozdrapywać i może dojść do nadkażenia. Dlatego bardzo ważne jest aby zaraz „po” załagodzić sprawę” – tłumaczyła.

Kobyłka-Dziki wyjaśniła, że jeśli żądło zostanie w ranie, nie należy usuwać go pęsetą. W środku żądła znajduje się woreczek jadowy, który naciśnięty może zostawić więcej toksyn w ranie. W jaki sposób więc usunąć żądło?

Myjemy dokładnie ręce, odkażamy np. nóż, żyletkę lub kartę kredytową i podważając próbujemy usunąć żądło. Po usunięciu dezynfekujemy miejsce, robimy zimny kompres lub kładziemy kostkę lodu. Po chwili nakładamy żel z dimetyndenem lub preparat sterydowy o niskiej lub średniej sile działania. Obserwujemy miejsce” – dodała.

Wapno na użądlenie?

Lekarka zaznaczyła również, by nie pić wapna w formie musującej, ponieważ to jedynie mit, by pomagało w takich sytuacjach.

„Nie ma żadnych wiarygodnych danych, które mówiłyby, że zabezpiecza przed rozwojem reakcji alergicznej, a tylko może nam dać tzw. fałszywy spokój i opóźnić zgłoszenie się do lekarza” – tłumaczyła.

To szczególnie ważne, ponieważ w niektórych przypadkach konieczne będzie podanie na ranę antybiotyków. Kiedy należy zgłosić się do lekarza z użądleniem?

„Antybiotyki miejscowe podajemy, gdy zmiana jest znacznie rozdrapana lub gojenie przebiega z takimi żółtymi strupkami (nadkażenie). Jeśli zmiana nie chce się goić, lub obrzęk ma średnicę powyżej 10 cm, to zgłaszamy się do lekarza” – podsumowała.

Agnieszka Kobyłka-Dziki – kim jest?

Agnieszka Kobyłka-Dziki jest lekarką w trakcie specjalizacji z dermatologii i wenerologii. Ekspertka chętnie dzieli się wiedzą z zakresu medycyny. W mediach społecznościowych prowadzi profile edukacyjne o tematyce zdrowotnej i lifestylowej dla mam. Jej profil na Instagramie @mama_dermatolog obserwuje 21 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.