Pryszcze na plecach to uciążliwy problem. Jak się ich pozbyć?
Pryszcze na plecach, podobnie jak na ramionach, dekolcie czy twarzy, są jednym z objawów trądziku. Jest to choroba skóry, która dotyka coraz większej grupy osób, niezależnie od wieku i płci. Jak powstają tego rodzaju zmiany skórne? Jakie są najlepsze maści i leki na pryszcze na plecach? Czy istnieją skuteczne domowe sposoby na tę przypadłość?
Dlaczego powstają pryszcze na plecach?
Przyczyny powstawania pryszczy na plecach są takie same jak w przypadku pryszczy na twarzy. Najczęstszą przyczyną powstawania wyprysków są zmiany hormonalne w organizmie, które są nieodłącznym elementem okresu dojrzewania, ale mogą pojawić się również w późniejszym okresie.
Testosteron i pryszcze na plecach
W dużej mierze to testosteron wpływa na funkcjonowanie gruczołów łojowych i jest odpowiedzialny za powstawanie pryszczy. Pod wpływem tego hormonu gruczoły wydzielają nadmierną ilość sebum, które zatyka pory. Z kolei one stanowią idealne miejsce do namnażania się bakterii, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych – bolesnych, ropnych pryszczy na plecach, ramionach, dekolcie oraz twarzy.
Inne przyczyny pryszczy na plecach u dorosłego
Zaburzenia hormonalne to nie jedyna przyczyna powstawania wyprysków. U osób dorosłych, po 30 r.ż., pryszcze na plecach mogą być wywołane przez czynniki takie jak:
- przyjmowanie niektórych leków (sterydowych, przeciwpadaczkowych);
- czynniki genetyczne;
- silny, przewlekły stres;
- ogólne przemęczenie;
- nietolerancja glutenu czy nabiału;
- złe nawyki żywieniowe – zbyt częste sięganie po produkty wysoko przetworzone i zawierające duże ilości cukru;
- wysuszenie skóry m.in. przez działanie promieni UV;
- szkodzące skórze kosmetyki – m.in. niektóre kolorowe żele pod prysznic zawierające sztuczne barwniki;
- noszenie ubrań ze sztucznych tkanin nieprzepuszczających powietrza.
Przyczyny pryszczy na plecach u kobiet
Za pryszcze na plecach u kobiet często odpowiadają zaburzenia hormonalne, a dokładniej nadmiar w organizmie androgenów, męskich hormonów. Poza zmianami skórnymi symptomy, które powinny skłonić do zbadania poziomu androgenów, to nieregularne miesiączki i hirsutyzm – nadmierne owłosienie.
U kobiet pryszcze na plecach i dekolcie mogą pojawić się także na skutek odstawienia doustnej antykoncepcji hormonalnej.
Czy można wyciskać pryszcze na plecach?
Wyciskanie pryszczy na plecach nie tylko jest trudne, ale może również być szkodliwe dla skóry. Próby wyciskania, wydrapywania czy wygniatania wyprysków (szczególnie pryszczy podskórnych) mogą:
- zaostrzyć zmiany – będą większe, bardziej bolesne, z większą ilością treści ropnej;
- utworzyć na skórze długo gojące się rany;
- prowadzić do powstania blizn;
- zwiększyć liczbę zmian na skórze.
Jeżeli zależy ci na mechanicznym usunięciu zmian, udaj się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego.
Jak pozbyć się pryszczy na plecach?
Skoro pryszczy na plecach nie można wyciskać, to jak je można usunąć? Skutecznym rozwiązaniem może być maść na pryszcze na plecach (zwłaszcza te podskórne) m.in. maść ichtiolowa, która zawiera sulfobituminian amonowy. Preparat ma działanie ściągające, przeciwbakteryjne, a przede wszystkim umożliwia ujście ropy. Maść nakłada się punktowo, jedynie na pojedyncze zmiany. Dostaniesz ją w każdej aptece za mniej niż 5 zł. Stosuj ją ostrożnie, ponieważ barwi odzież i pościel.
Jeśli zmiany nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza, który przepisze receptę na silniejsze leki. Są to zazwyczaj preparaty w postaci kremów, roztworów na skórę czy żeli. Skuteczne kremy i maści na pryszcze na plecach zawierają następujące składniki:
- kwas salicylowy;
- kwas azelainowy;
- nadtlenek benzoilu;
- związki siarki i cynku;
- retinoidy (izotretynoina, tretynoina).
Przy nasilonych zmianach, gdy pryszcze na plecach są duże, liczne i nie ustępują pomimo miejscowego leczenia, lekarz może zalecić leczenie doustne – izotretynoiną. Ze względu na swoje teratogenne działanie, retinoidy, w szczególności izotretynoina, nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży.
Domowe sposoby na pryszcze na plecach
Pewne nawyki higieniczne i żywieniowe mogą ograniczyć powstawanie pryszczy na plecach. Co możesz zrobić?
- pić duże ilości wody – min. 2 litry dziennie;
- ograniczyć w diecie nabiał, węglowodany proste i ostre przyprawy na rzecz warzyw i owoców, orzechów i innych źródeł nienasyconych kwasów tłuszczowych;
- myć plecy 1-2 razy dziennie i dokładnie osuszać. Przy zaostrzonej postaci zmian nie używać gąbek ani myjek;
- nie stosować do mycia pleców produktów wysuszających (np. z alkoholem w składzie), natłuszczających czy zatykających pory;
- regularnie wymieniać ręczniki, pościel, bieliznę.
Bibliografia:
- Bergler-Czop B., Brzezińska-Wcisło L., Odmienności kliniczne i leczenie trądziku zwykłego u dorosłych kobiet – badanie pilotażowe. Postępy Dermatologii i Alergologii 2006, 23(6): 258-62.
- Bergler-Czop B., Przegląd współczesnych poglądów na etiopatogenezę trądziku pospolitego. Postępy Dermatologii i Alergologii 2010, 27 (6): 467-476.
- Czarnecka-Operacz M., Jakubowicz O., Rola zabiegów pielęgnacyjnych w leczeniu trądziku, Przegląd Dermatol ogiczny2010, 97: 335-41.
Polecamy
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Nie warto się chować! Kampania „Daj Się Odkryć” wspiera osoby chore na łuszczycę
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
się ten artykuł?