5 min.
Trądzik na plecach – jakie są jego przyczyny? Jak pozbyć się pryszczy na plecach?

Pryszcze na plecach/ Fot. aragorik / stock.adobe.com
Trądzik na plecach może być prawdziwym utrapieniem. Żeby go pokonać, najlepiej znaleźć jego przyczynę. Sprawdź, jakie mogą być powody pojawienia się go i jak pozbyć się pryszczy na placach. To może być prostsze, niż myślisz!
Spis treści
Pryszcze na plecach to problem, który dotyczy około 33 proc. nastolatków oraz co 4 osoby dorosłej. Zazwyczaj największa ilość pryszczy zlokalizowana jest w górnej części pleców i ramion. Powstają, gdy skóra wydziela zbyt dużo sebum blokującego gruczoły potowe. W efekcie w nagromadzonym łoju namnażają się bakterie i powstaje stan zapalny, który przyjmuje postać nieestetycznego i problematycznego pryszcza.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Pryszcze na plecach: przyczyny
- Trądzik na plecach występujący u młodzieży w okresie dojrzewania pojawia się wskutek zmian hormonalnych w organizmie. Poprzez gwałtowny wzrost ilości wydzielanych hormonów, a przez to zbyt intensywną pracę gruczołów łojowych, pory skóry zwyczajnie się zatykają. Pryszcze na plecach u młodzieży są dość częstym problemem, lecz na szczęście zazwyczaj ustępują po okresie dojrzewania.
- Pryszcze na plecach mogą być również skutkiem zaniedbań higienicznych. Brak odpowiedniej higieny połączony z nadpotliwością może skutkować złuszczaniem się martwego naskórka. Mieszanina cząstek naskórka, sebum, potu, pyłów oraz kurzu, która powstaje na plecach, sprzyja rozkładowi bakterii oraz powstawaniu stanów zapalnych.
- Jeśli krosty na plecach występują tylko w tym jednym miejscu, możliwe jest, że przyczyną stanów zapalnych są źle dobrane kosmetyki albo niewłaściwa pielęgnacja.
- Pryszcze na plecach u mężczyzn mogą być spowodowane nadmiarem androgenów, czyli hormonów, odpowiadających za prawidłowy rozwój męskich cech płciowych.
- Stany zapalne na plecach mogą być wywołane przez niektóre lekarstwa, tj. leki przeciwzapalne, antydepresyjne lub preparaty na alergię.
- Trądzik na plecach lub innych częściach ciała mogą powstawać w efekcie stresu. Stres może powodować nasilenie pracy gruczołów łojowych i zwiększenie wydzielania sebum, a w konsekwencji zatykanie porów i powstawanie pryszczy na plecach.
- Kolejnym z czynników mogących powodować powstawanie wyprysków na plecach jest źle dobrana antykoncepcja.
- Trądzik na plecach u kobiet może być ściśle powiązany z cyklem menstruacyjnym. Poziom estrogenów w drugiej części cyklu miesiączkowego obniża się, a w 23 i 24 dniu gwałtownie się podnosi, powodując zwiększoną produkcję łoju, któremu trudno wydostać się na powierzchnię skóry przez wąskie ujścia gruczołów. Prowadzi to do powstania stanów zapalnych.
Jak leczyć pryszcze na plecach?
Aby poznać dokładne przyczyny pojawienia się krostek na plecach (i dobrać odpowiednie leczenie), należy zgłosić się do dermatologa. W przypadku nasilenia pryszczy na plecach zalecane są:
- antybiotyk doustny (tetracyklina, doksycyklina, erytromycyna) – w rozległych, ropnych, niereagujących na inne formy leczenia zmianach,
- antybiotyk do stosowania miejscowego (nakładany bezpośrednio na pryszcze na plecach),
- retinoidy, czyli pochodne witaminy A, które są często stosowane w terapii schorzeń dermatologicznych (do nakładania na skórę lub do stosowania doustnego),
- środki antykoncepcyjne – stosowane są w skrajnych przypadkach u kobiet pełnoletnich. Hamują one produkcję androgenów przez jajniki, a tym samym spowalniają syntezę sebum, równocześnie zmniejszając skłonność do powstawania pryszczy.
Jak pozbyć się trądziku na plecach domowymi sposobami?
Domowe sposoby na pozbycie się pryszczy:
- Wprowadź do grafiku regularne kąpiele (rano i wieczorem). Do mycia pleców używaj szczotki z długą rączką, dzięki której dokładnie oczyścisz skórę z potu i brudu.
- Jeśli masz dużo pryszczy na plecach, unikaj peelingów mechanicznych z drobinkami ścierającymi. Tego typu kosmetyki mogą podrażniać skórę. Do mycia stosuj specjalistyczne żele przeciwtrądzikowe, które mają w składzie substancje antybakteryjne.
- Wybieraj koszulki i topy z naturalnych, przewiewnych materiałów (np. bawełna).
- Kąpiele ziołowe – wystarczy wlać do kąpieli napar z szałwii, bratka czy rumianku, by odświeżyć i odkazić skórę pleców.
- Czosnek ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze jest jednym z bardziej skutecznych, naturalnych sposobów na pozbycie się pryszczy na plecach. Jak zaaplikować czosnkową terapię na plecy? Zgnieć główkę czosnku i nałóż miejscowo na pryszcze na plecach. Po ok. 10 minutach zmyj dokładnie czosnek i wytrzyj plecy ręcznikiem.
Pryszcze na plecach a dieta – co jeść?
Produktami powodującymi występowanie trądziku najczęściej są słodycze, słodkie gazowane napoje czy tłuste mięsa. Nadmierne ilości węglowodanów prostych i tłuszczów negatywnie odbijają się na stanie skóry. Zatem pierwszym złym nawykiem, który należy wyeliminować, jest nadmierne spożywanie słodyczy.
Unikaj też restauracji typu fast food i przetworzonej żywności. Wprowadź do diety produkty bogate w witaminę A, która znajduje się w większości dermatologicznych preparatów na trądzik. W walce z pryszczami na plecach pomocne będą również produkty zawierające witaminy B2, B6, B12, D, niacynę, jod, cynk oraz brom.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Udostępnij
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023