Przejdź do treści

Ból kolana od kręgosłupa – jak go uniknąć?

ból kolan podczas wędrówek
ból kolana od kręgosłupa/unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból kolana od kręgosłupa to częsta dolegliwość bólowa. Często chodzisz po górach? Na pewno wiesz, jak bolesne może być przeciążenie kolan bądź okolic kręgosłupa. Zdaje sobie z tego sprawę również Magdalena Mikołajczyk, fizjoterapeutka. Właśnie dlatego w ostatnim ze swoich postów na Instagramie podjęła temat ćwiczeń rozluźniających mięśnie, które pomogą na górskich szlakach i ułatwią zredukowanie bólu kolan od kręgosłupa.

Ból kolana od kręgosłupa – towarzysz górskich podróży

Kontuzje i przeciążenia mające miejsce na szlaku mogą skutecznie utrudnić dojście do obranego wcześniej celu. Ból mięśni może przecież spotkać każdą z nas – nie tylko amatorkę, ale i prawdziwą profesjonalistkę w chodzeniu po górach. Wystarczy krzywo stanąć czy potknąć się o wystający konar. Później, już po powrocie z wakacji, często okazuje się, że konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty, który sprawdzi czy z naszym kolanem bądź kręgosłupem wszystko jest w porządku. W okresie letnim takich konsultacji jest wiele. 

Temat kontuzji podczas górskich wspinaczek podjęła niedawno Magdalena Mikołajczyk, fizjoterapeutka prowadząca na Instagramie konto „rehab.fizjo”. Ekspertka w mediach społecznościowych zajmuje się wyjaśnianiem zagadnień związanych ze świadomym treningiem oraz pasją do zdrowia i wybitnej formy. Specjalistka chce, by każda z nas ćwiczyła – świadomie i w oparciu o zasady fizjoterapii.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Dzisiaj pogadamy o bólu, który może zaskoczyć każdego na górskim szlaku??‍♀️. Bardzo często przyjemności trekingowe zamieniają się w przykre sytuacje dla nas samych. Zbyt długie trasy, przeciążenie, brak przygotowania itd. Jak uniknąć bólu kolan i kręgosłupa podczas górskich wycieczek? Piszę o tym, ponieważ bardzo często chodzę po górach z przyjaciółmi. I można by powiedzieć super! Młodzi ludzie w pełni sił a jednak czasem ból i przeciążenia pojawiają się ! Bardzo często słyszałam skargi na ból kolana, czy okolicy kręgosłupa. Pokaże Ci jak poradzić sobie bez maty czy piłki na szlaku czy pod schroniskiem! ➡️Kolano ?rozciągnąć mięsień czworogłowy uda Stań obok czegoś za co poprostu możesz się złapać. Podciągnij piętę do pośladka i przystrzyżmaj minimum 30 sekund. Pamiętaj, aby podciągnąć spojenie łonowe do pępka. Masz czuć ból, rozciąganie na udzie i z przodu biodra. ➡️Kręgosłup ?rozluźnić biodrowo- lędźwiowy Rozciągamy go jak czworogłowy uda, który opisałam wyżej. ?rozluźnić mięsień gruszkowaty Usiądź na ziemi lub na ławce i przyciągnij kolano dłonią do brzucha na ukos. Pamiętaj o prostych plecach. Masz czuć ciągnięcie mięśnia na środku pośladka. #góry #rozciąganie #stretching #treking #spacerpogórach #rysianka #beskidy #złatna #ujsoły #przeciążenie #kontuzja #urazywgórach #fizjoterapeutka #fizjoterapeuta #biegaczka #womenpower #chwiladlasiebie #beskidżywiecki #lipowska #żyjmysportem #aktywnie #odpoczynek #regeneracja #odpoczynekdlagłowy #wolnyczas #gory #polishmountains #bólkręgosłupa #szczyt

Post udostępniony przez Magdalena Mikołajczyk (@rehab.fizjo)

„Dzisiaj pogadamy o bólu, który może zaskoczyć każdego na górskim szlaku. Bardzo często przyjemności trekingowe zamieniają się w przykre sytuacje dla nas samych. Zbyt długie trasy, przeciążenie, brak przygotowania itd. Jak uniknąć bólu kolan i kręgosłupa podczas górskich wycieczek?

Piszę o tym, ponieważ bardzo często chodzę po górach z przyjaciółmi. I można by powiedzieć super! Młodzi ludzie w pełni sił, a jednak czasem ból i przeciążenia pojawiają się! Bardzo często słyszałam skargi na ból kolana, czy okolicy kręgosłupa…” – wyjaśnia Magdalena Mikołajczyk, fizjoterapeutka.

Specjalistka w swoim ostatnim poście na Instagramie pokazała, jak poradzić sobie bez maty czy piłki na szlaku bądź pod schroniskiem.

Czy kolana mogą boleć od kręgosłupa?

Ból kolan nie zawsze kojarzony jest z problemami z kręgosłupem. A jednak – możliwe jest wystąpienie bólów kolan od kręgosłupa. Jedną z przyczyn jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – przewlekła choroba zapalna obejmująca stawy krzyżowo – biodrowe, dyski międzykręgowe oraz więzadła kręgosłupa. Bóle kolan od kręgosłupa występują także w przebiegu zmian zwyrodnieniowych lub rwy kulszowej.  Spowodowane nimi zmiany postawy sprawiają, że kolana są nadmiernie przeciążone i pojawia się ból.

Ból kolana – pozostałe przyczyny

Ból kolana od kręgosłupa to nie jedyna przyczyna bólu kolana u amatorów górskich wycieczek. Równie częste przyczyny bólu kolan to:

U młodych, aktywnych fizycznie osób może dojść do rozmiękania rzepki. Chrząstka nie ślizga się po przedniej powierzchni kolana, a przesuwa na bok i zaczyna trzeć o kość udową. Powoduje to dolegliwości bólowe oraz sztywność stawów. Kolejna przyczyna bólu kolan to nadwaga – nadmiarowe kilogramy sprzyjają przeciążeniu stawów kolanowych.

Kobieta przed komputerem

Ćwiczenia na ból kolana od kręgosłupa

Odczuwasz ból w kolanie? Fizjoterapeutka poleca, by w takiej sytuacji rozciągnąć mięsień czworogłowy uda.

„Stań obok czegoś, za co po prostu możesz się złapać. Podciągnij piętę do pośladka i przytrzymaj minimum 30 sekund. Pamiętaj, aby podciągnąć spojenie łonowe do pępka. Masz czuć ból, rozciąganie na udzie i z przodu biodra” – dodaje Magdalena Mikołajczyk.

Kolejne proponowane przez fizjoterapeutkę ćwiczenie wpłynie na zniwelowanie bólu okolic kręgosłupa. W tym celu należy rozluźnić mięsień biodrowo-lędźwiowy oraz mięsień gruszkowaty

„Mięsień biodrowo-lędźwiowy rozluźniamy, rozciągając go jak czworogłowy uda – tak jak opisałam wyżej” – pisze fizjoterapeutka.

A jak rozluźnić mięsień gruszkowaty?

„Usiądź na ziemi lub na ławce i przyciągnij kolano dłonią do brzucha na ukos. Pamiętaj o prostych plecach. Masz czuć ciągnięcie mięśnia na środku pośladka” – wyjaśnia.

Ćwiczenia na ból kolan od kręgosłupa, podawane przez specjalistkę wiele z nas może kojarzyć z rozgrzewki na lekcjach wychowania fizycznego. Są proste i nie potrzebujemy do nich żadnych przyrządów. Poświęćmy na ich wykonanie kilka minut. Naprawdę warto! Dzięki nim ilość kontuzji podczas zdobywania górskich szklaków możemy ograniczyć do minimum.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.