Jak wykonywać ćwiczenia na mięśnie Kegla u mężczyzn?
Ćwiczenia mięśni Kegla dla mężczyzn to ćwiczenia mięśni dna miednicy wpływające na pracę układu moczowego, trawiennego i rozrodczego. Do ćwiczenia mięśni Kegla wykorzystuje się wiele metod treningowych. Jak wyglądają ćwiczenia mięśni Kegla dla mężczyzn?
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Aby poznać sekret ćwiczenia Kegla dla mężczyzn, należy zapoznać się z anatomią mięśnia Kegla i funkcjami, jakie pełni on w organizmie mężczyzny. Skuteczne ćwiczenia Kegla to świadoma i wymagająca pełnego skupienia praca nad jego strukturami.
Mięsień Kegla nie tylko u kobiet
Mięsień łonowo-guziczny, zwany mięśniem Kegla, wyścieła dno miednicy i rozciąga się między kością guziczną a łonową. Warstwę zewnętrzną mięśnia tworzy mięsień zwieracz odbytu, warstwa środkowa to mięsień poprzeczny głęboki krocza, a warstwę zewnętrzną tworzy mięsień dźwigacz odbytu. Wiedza na temat tego, że ćwiczenia Kegla dla kobiet w ciąży przygotowują do sprawnego porodu, a po porodzie przyspieszają regenerację rozciągniętych i przeciążonych tkanek dna miednicy, jest powszechna. Silne i sprężyste mięśnie Kegla ułatwiają nie tylko wydostanie się dziecka z łona matki, ale też zwiększają doznania podczas stosunku seksualnego. Jednak – co może nie dla wszystkich oczywiste – mięśnie Kegla istnieją również u mężczyzn. Męski mięsień Kegla otacza cewkę moczową, odbytnicę i podstawę penisa. Jego podstawową funkcją jest kontrola świadomego oddawania moczu i wydalania, pracy jelit oraz podtrzymywanie narządów jamy miednicy. Ćwiczenia Kegla dla mężczyzn mają na celu wzmocnienie struktur i usprawnienie pracy narządów, za których funkcje odpowiada mięsień łonowo-guziczny.
Ćwiczenia Kegla – skąd się wzięły
Ćwiczenia Kegla zostały opracowane w latach 40. XX w. przez amerykańskiego ginekologa Arnolda Kegla w trosce o pacjentki cierpiące na inkontynencję moczową. Ćwiczenia polegały na kurczeniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy przez kobietę, podczas których stosowane były aparatury dopochwowe umożliwiające obserwację zmian wychyleń słupa rtęci w miarę pracy mięśnia guziczno-łonowego. Aktualnie wykorzystuje się różne metody ćwiczenia mięśni Kegla do obserwacji zmian pracy jego struktur oraz wzmocnienia włókien mięśniowych. Ćwiczenia Kegla wymagają pełnego skupienia. Można wykonywać je w dowolnym miejscu i dowolnej pozycji, a czas ich trwania waha się od kilku do kilkudziesięciu sekund.
Jak nauczyć się ćwiczenia mięśni Kegla dla mężczyzn?
Praca nad wzmocnieniem mięśni Kegla mężczyzn wymaga cierpliwości i samodyscypliny. Skuteczny trening skupia się na jednoczesnym zaciskaniu podstawy penisa i odbytu. Dla ułatwienia ćwiczeń Kegla warto zobrazować sobie potrzebę oddania moczu lub chęci wypuszczenia gazów i wykorzystać umiejętność świadomego napinania mięśni Kegla do powstrzymania tych odruchów. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla u mężczyzn można wykonywać o każdej porze dnia, a po 2–3 tygodniach można zaobserwować pierwsze efekty swoich wysiłków.
Zobacz także
Ćwiczenia mięśnia Kegla u mężczyzn – fazy treningu
Skuteczne ćwiczenia mięśni Kegla dla mężczyzn dzielą się na trzy fazy zaawansowania treningu:
- etap aktywizacji krocza, czyli rozluźnienie napiętych i przykurczonych mięśni stawów biodrowych oraz kręgosłupa, powstałych w wyniku siedzącego i stresującego trybu życia; ćwiczenia Kegla tej fazy polegają na napinaniu mięśni dna miednicy przez 5 sekund i rozluźnieniu na kolejne 5 sekund w pozycji leżącej na plecach; praca Kegla widoczna jest jako ruch unoszenia i opadania środka ścięgnistego krocza, wyniki ćwiczenia można obserwować w lusterku;
- etap wzmocnienia mięśni miednicy, czyli powtarzanie i utrzymywanie coraz dłuższych napięć mięśni Kegla, np. napięcie 8 sekund, rozluźnienie 8 sekund itd.; poleca się zmianę pozycji z leżenia do siadu, stania w rozkroku aż do dowolnej, złożonej pozycji;
- etap umiejętnego wykorzystania mięśni Kegla w codziennych sytuacjach, czyli wyrobienie nawyku napinania mięśni Kegla, np. podczas podnoszenia cięższych przedmiotów.
W trakcie ćwiczeń ważna jest kontrola oddechu, tzn. mięśnie Kegla należy napinać w trakcie wdechu, a rozluźniać podczas wydechu. Podczas ćwiczeń należy skupić się wyłącznie na mięśniach dna miednicy, nie napinać mięśni brzucha ani pośladków i ud.
Metody wspierające ćwiczenia mięśni Kegla
W sytuacjach, kiedy nie ma pewności co do efektywności ćwiczeń mięśni Kegla, warto skorzystać z innych metod, np.:
- biofeedback. Jest to metoda przyspieszająca naukę napinania i rozluźniania mięśni Kegla polegająca na komputerowym monitorowaniu fizjologicznych skurczów mięśnia Kegla z dźwiękową i obrazową informacją zwrotną o zachodzących zmianach;
- kulki do ćwiczenia mięśnia Kegla. Jest to przyrząd do ćwiczenia mięśnia Kegla, który po umieszczeniu w odbycie wprawia mięśnie Kegla w drgania, powodując ich mimowolne zaciskanie;
- elektrostymulator do ćwiczenia mięśni Kegla. To urządzenie do ćwiczenia mięśni Kegla działające w podobny sposób co kulki. Elektrostymulator pobudza do pracy fizycznej mięsień Kegla u mężczyzny, powodując jego wzmocnienie.
Ćwiczenia mięśni Kegla – efekty
Ćwiczenia Kegla dla mężczyzn poprawiają siłę i elastyczność mięśnia łonowo-guzicznego, co przekłada się na efekty zdrowotne i jakość funkcjonowania organizmu mężczyzny. Kondycja mięśni Kegla mężczyzny ma wpływ na jego sprawność seksualną, tzn. ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla wzmacniają również siłę erekcji, poprawiają kontrolę ejakulacji, intensyfikacji orgazmu oraz zwiększają satysfakcję seksualną partnerki. Ponadto niwelują zaburzenia nietrzymania moczu i stabilność pęcherza moczowego, a także usprawniają perystaltykę jelit i zapobiegają powstawaniu hemoroidów.
Najnowsze w naszym serwisie
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Celiakia u dzieci. Co to za choroba i jak ją rozpoznać?
Celiakia: objawy to nie tylko problemy gastryczne i symptomy skórne
Leczenie SIBO farmakoterapią i dietą. Jakie daje rezultaty?
Polecamy
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
Czym jest hepatologia i kiedy zgłosić się do specjalisty?
się ten artykuł?