Przejdź do treści

Kiretaż dziąseł – jak przebiega oczyszczanie kieszonek dziąsłowych?

Kiretaż dziąseł – jak przebiega oczyszczanie kieszonek dziąsłowych? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Nie wystarczy powiedzieć, że boli brzuch. Lekarka Weronika Błaszczyk podpowiada, co ułatwi właściwą diagnozę
Choroby przenoszone drogą płciową są obecnie „poza kontrolą”. Liczba zarażonych osób nieustannie rośnie
Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży
Natalia Nykiel: „Normalne, że ich dotykam”. To ważny spot, który powinna obejrzeć każda nastolatka
Czujesz, że przytłaczają cię emocje? Wypróbuj technikę samoregulacji STOP

Kiretaż dziąseł jest zabiegiem, który pozwala oczyścić kieszonki dziąsłowe z bakterii, resztek pokarmowych i ziarniny zapalnej. Innymi słowy – to ratunek przed usunięciem zęba i rozwojem stanów zapalnych, który miałyby negatywny wpływ na cały organizm. Sam zabieg jest bezbolesny, ponieważ wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Niestety duży dyskomfort możesz odczuwać, gdy znieczulenie przestanie działać.

Kiretaż – co to jest?

Kiretaż zębów to metoda oczyszczania kieszonek dziąsłowych, czyli przestrzeni pomiędzy dziąsłem a zębem. W przypadku zdrowych struktur bakterie w postaci kamienia nazębnego, resztki pokarmowe i ziarnina zapalna usuwane są z głębokości nieprzekraczającej 2 mm. Wskutek zmian patologicznych – kieszonki pogłębiają się i mogą mieć głębokość nawet powyżej 5 mm. Zmiany te związane są paradontozą, czyli stanem zapalnym przyzębia. Zmaga się nią większość Polaków. Zaledwie 7 proc. ma w pełni zdrowe przyzębie.

Kiretaż może być wykonany wyłącznie przez stomatologa w gabinecie dentystycznym przy pomocy narzędzi do kiretażu nazywanych kiretami stomatologicznymi. Nie ma możliwości samodzielnego oczyszczania kieszonek zębowych, zwłaszcza gdy te są głębokie.

Kiedy warto wykonać czyszczenie kieszonek zębowych?

O tym, że rozwija się stan zapalny przyzębia, świadczą zwykle:

  • krwawienie dziąseł (podczas szczotkowanie lub niezależnie od tej czynności);
  • obrzęk, zaczerwienienie i drętwienie dziąseł;
  • rozchwianie zębów;
  • odsłonięte szyjki zębowe;
  • nadwrażliwość zębów.

Jeśli zauważasz u siebie którykolwiek z tych objawów – skontaktuj się ze stomatologiem. Nawet jeśli zaczniesz prawidłowo szczotkować i nitkować zęby – nie uda ci się oczyścić pogłębionych (powyżej 2 mm) kieszonek zębowych. Może to zrobić tylko specjalista, chroniąc cię tym samym przed groźnymi powikłaniami jak utrata zębów czy powikłania ogólnoustrojowe.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

kobieta dotyka palcem dziąsła przy dolnych zębach

Kiretaż zamknięty a kiretaż otwarty – różnice

W zależności od stopnia pogłębienia kieszonek dziąsłowych lekarz może wykonać kiretaż zamknięty lub kiretaż otwarty. Jeśli głębokość przestrzeni dzielącej ząb od dziąsła jest nie większa niż 5 mm, wówczas czyszczenie kieszonek dziąsłowych stomatolog wykonuje metodą kiretażu zamkniętego. Zabieg trwa nie dłużej niż godzinę. Przy pomocy kiretów stomatologicznych dentysta usuwa kamień nazębny i ziarninę zapalną, a następnie wykonuje płukanie, które ma na celu zminimalizowanie ryzyka rozwoju zakażenia. Po tak wykonanym zabiegu kieszonka zębową zwykle ulega spłyceniu.

Bardziej skomplikowany jest kiretaż otwarty, który jest wykonywany, gdy kieszonka  dziąsłowa ma głębokość większą niż 5 mm. Tak zaawansowane zmiany wymagają przecięcia dziąsła, aby usunąć znajdujące się pod nim kamień i ziarninę zapalną. Oczyszczony zostaje również sam korzeń oraz uzupełnione mogą być ubytki, jeśli takie zdiagnozuje specjalista. Po zabiegu konieczne jest zszycie rany nićmi chirurgicznymi.

Coraz bardziej popularny jest kiretaż laserowy. Najczęściej stanowi on uzupełnienie dla zamkniętej i otwartej metody oczyszczania kieszonek zębowych. Niekiedy jednak może stanowić odrębną metodę leczenia stomatologicznego. O wyborze decyduje każdorazowo lekarz, po zbadaniu stadium zaawansowania zmian przyzębia.

Test PET w gabinecie stomatologicznym / istock

Czy kiretaż jest bolesny?

Prawdopodobnie, słysząc z ust stomatologa zalecenie wykonania kiretażu zęba, pierwszą twoją obawą był ból, jaki może towarzyszyć oczyszczania kieszonek dziąsłowych. Bez względu na to, czy kiretaż wykonywany jest metodą zamkniętą, czy otwartą – poprzedzony jest znieczuleniem miejscowym. W czasie wizyty w gabinecie stomatologicznym jedyne co może wywołać dyskomfort to ukłucie igły w dziąsło.

Po zabiegu, a zwłaszcza po kiretażu otwartym, związanym z rozcięciem dziąsła możesz odczuwać ból przez kilka dni. W tym czasie przyjmuj środki przeciwbólowe, by zmniejszyć nieco uczucie dyskomfortu.

Co można wyczytać z zębów?

Kiretaż przed i po – zalecenia okołozabiegowe

Kiretaż nie należy do bardzo skomplikowanych zabiegów stomatologicznych. Nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Warto jednak pamiętać, by zjeść sycący posiłek, ponieważ po zakończeniu oczyszczania kieszonek zębowych przez kilka godzin nie będzie możliwe przyjmowanie pokarmów. Przez pierwsze dwie a niekiedy trzy doby zdecyduj się na płynne, łagodne i chłodne posiłki jak np. zupy, ponieważ dziąsła w okolicy poddawanej oczyszczaniu będą jeszcze wrażliwe, co może wywoływać dyskomfort podczas przeżuwania.

Pamiętaj również o przyjmowaniu leków przeciwbólowych w pierwszych dobach po zabiegu (zgodnie z zaleceniem lekarza). Kieruj się zasadą, by nie dać się rozwinąć bólowi. Pierwszą dawkę leku przyjmij więc, zanim przestanie działać znieczulenie miejscowe zaaplikowane przez stomatologa.

Po siedmiu dniach od zabiegu konieczna jest wizyta kontrolna. Stomatolog sprawdza wówczas skuteczność leczenia, a w przypadku kiretażu otwartego zdejmuje także szwy.

Kiretaż – cena zabiegu

Stomatolog zalecił ci czyszczenie kieszonek dziąsłowych? Cena za wykonanie tego typu zabiegu niekoniecznie musi być bardzo wysoka. Wszystko zależy od liczby zębów, których kieszonki wymagają oczyszczenia i od samej metody zabiegu. Planujesz wykonać kiretaż otwarty? Ceny za leczenie jednego zęba wahają się od 300 do 600 zł.  Jeśli natomiast masz zalecenie wykonania kiretażu zamkniętego – cena nie powinna przekroczyć 300 zł. Na szczęście można wykonać kiretaż na NFZ. Zwróć jednak uwagę, by placówka, w której chcesz wyleczyć zęby, miała podpisany kontrakt z NFZ.

Źródła:

  1. M. Bochniak, Zmiany patologiczne w przyzębiu jako jeden z możliwych czynników ryzyka choroby niedokrwiennej i zawału serca, Katedra i Zakład Periodontologii i Chorób Błony Śluzowej Jamy Ustnej Akademii Medycznej w Gdańsku, Gdańsk 2007.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

"Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat". Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

„Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat”. Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

Krótkie wędzidełko – co to jest, kiedy należy je podciąć i jak przebiega zabieg?

Narkoza - co warto o niej wiedzieć? / istock

Narkoza – wszystko, co chciałabyś o niej wiedzieć, ale boisz się zapytać

Zastanawiasz się nad założeniem aparatu ortodontycznego? Opowiem ci, jak to jest

Clear Aligner – od skanu 3D do pięknego uśmiechu / mat. pras.

Clear Aligner – od skanu 3D do pięknego uśmiechu

Cefalometria – co to jest, wskazania, przeciwskazania, cena

Dentystka obawiała się, że otyła kobieta popsuje jej fotel. „Nikt mnie tak nigdy nie potraktował”- mówi zszokowana pacjentka

Zębina – budowa, rodzaje. Zapalenie miazgi i nadwrażliwość zębów

Choroby przyzębia – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Leczenie stomatologiczne / pexels

Jakiego leczenia lepiej unikać? Wyjaśnia Anna Kuśnierczak, czyli „Stomatolog Dobra Rada”

Płytka nazębna, uśmiechnięta kobieta

Płytka nazębna – co to jest, jak powstaje i jak ją usunąć

Hipoplazja szkliwa

Hipoplazja szkliwa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

W czasie miesiączki nie można usuwać zębów? Anna Kuśnierczak obala mity związane ze stomatologią

W czasie miesiączki nie można usuwać zębów? Anna Kuśnierczak obala mity związane ze stomatologią

Uważaj na ilość octu jabłkowego w twojej diecie. Może zaszkodzić zębom - ostrzega lek. stom. Monika Stachowicz

Uważaj na ilość octu jabłkowego w twojej diecie. Może zaszkodzić zębom – ostrzega lek. stom. Monika Stachowicz

„Nieleczona próchnica może prowadzić do zawału serca” – mówi lek. dent. Joanna Jaklińska

Usuwanie kamienia nazębnego – przebieg i cena zabiegu

Proteza szkieletowa – cena, rodzaje, refundacja NFZ

Nakładki na zęby – czym są, kiedy stosować, jaki jest ich koszt?

projektowanie uśmiechu

„Od razu zauważam, gdy ktoś ma problem, bo mówi czy uśmiecha się, przekręcając głowę w bok, lub zasłania usta dłonią”. Lek. dent. Marcin Krupiński o projektowaniu uśmiechu

Kobieta u dentysty

Dlaczego ząb po leczeniu kanałowym boli? Wyjaśnia stomatolożka

lek. dent. Romana Markiewicz-Piotrowska

„Zęby są jak ludzie: dążą do tego, by się do siebie przytulić”. Lek. dent. Romana Markiewicz-Piotrowska wyjaśnia, dlaczego czasami jeden aparat ortodontyczny nie wystarczy

Roczne dzieck śmieje się

Próchnica wczesnego dzieciństwa – jakie są przyczyny jej powstania i jak ją leczyć? Wyjaśnia stomatolog

Kobieta myje zęby

Szczoteczka soniczna – jak działa? Co to jest? Jak używać?

kobieta zaciska zęby w uśmiechu

Zaciskanie zębów – w nocy i w dzień. Objawy, leczenie

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

×