Przejdź do treści

Jakie są największe naukowe odkrycia 2021 roku? Wymienia biotechnolog Dawid Polak

Kobieta w laboratorium
Jakie są największe naukowe odkrycia 2021 roku? Wymienia biotechnolog Dawid Polak/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Chubby chasing i feedersi, czyli z czym spotykają się kobiety plus size [WIDEO]
W ciąży mózg kobiety się… kurczy. Poznaj 5 zaskakujących faktów dotyczących kobiecego ciała
Trening – 12 sygnałów, że przesadzasz!
Brak ci pewności siebie? Popracuj z ciałem!
Nie lekceważ tych objawów. To może być serce

„Mam dla was subiektywne zestawienie największych odkryć naukowych 2021 roku. Jak się okazuje miniony rok wcale nie był taki zły!” – napisał na swoim profilu na Instagramie Dawid Polak, biotechnolog, znany w mediach społecznościowych jako „biotech.geek”. I wymienił siedem najważniejszych, które według niego zmienią świat. 

Naukowe podsumowanie 2021 roku

Kilka dni temu pożegnaliśmy stary rok a media społecznościowe zalała fala podsumowań 2021. I choć ostatnie miesiące minęły nam pod znakiem koronawirusa SARS-CoV- 2 i wywołanej nim pandemii, to nieraz w świat płynęły również pozytywne wieści o nowych odkryciach naukowców, które mogą zmienić bieg historii. Podsumował je na swoim profilu na Instagramie biotechnolog Dawid Polak.

„Mam dla was subiektywne zestawienie największych odkryć naukowych 2021 roku. Jak się okazuje miniony rok wcale nie był taki zły!” – napisał.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Najważniejsze odkrycia naukowe 2021roku

Ekspert, znany w mediach społecznościowych jako „biotech.geek”, wymienił siedem najważniejszych jego zdaniem odkryć, których dokonano w ubiegłym roku. Mogą one mieć znaczny wpływ na nasze życie (i zdrowie!) w przyszłości. O czym warto pamiętać?

1. Ludzkie komórki wszczepione do zarodków małpy

„Kontrowersyjne badanie opublikowane w kwietniowym czasopiśmie „Cell” doniosło, że naukowcy z Instytutu  Salk w San Diego wprowadzili ludzkie komórki macierzyste do zarodków małp. Zarodki przeżyły w laboratorium poza organizmem zwierzęcia do 20 dni dłużej niż w jakimkolwiek podobnym eksperymencie. Naukowcy zauważyli również, że tworzą się ścieżki komunikacyjne, które mogą wyjaśnić, w jaki sposób komórki ludzkie mogą lepiej integrować się z komórkami innymi niż ludzkie, co może być przydatne w przyszłych eksperymentach” – napisał.

2. Edycja genetyczna CRISPR bezpośrednio w organizmie pacjenta

„W „The New England Journal of Medicine” przedstawiono badanie, które udowadnia, że możliwe jest skuteczne i bezpieczne modyfikowanie genów z użyciem systemu CRISPR/Cas9 w organizmie człowieka. Badanie kliniczne I fazy sprawdzało nową terapię przeciwko genetycznej chorobie – amyloidozie wrodzonej typu ATIR. W wątrobach osób z wrodzoną amyloidozą produkowane jest uszkodzone białko, które potem niszczy układ nerwowy i serce. To pierwszy projekt, w którym udało się z powodzeniem zaaplikować dożylnie system inżynierii genetycznej CRISPR/Cas9, aby zmodyfikować tylko komórki w wybranej tkance. Podane do krwiobiegu cząstki wybiórczo przedostały się do komórek wątroby, gdzie wyłączyły powodujący chorobę gen” – wyjaśnił biotechnolog.

3. Nerka świni w ciele człowieka

„Historyczny przeszczep wykonano w ośrodku medycznym NYU Langone Health w Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy organizm człowieka nie odrzucił nerki, która pochodziła od świni. Udało się to dzięki temu, że geny nerki świni poddano modyfikacji, znajdujące się w niej tkanki nie zawierały już molekuły powodującej, że właściwie natychmiast dochodzi do odrzucenia narządu. Oprócz tego, że nerka świni nie została odrzucona, zauważono jeszcze inne pozytywne efekty przeszczepu. Dr Robert Montgomery, chirurg transplantolog kierujący operacją podkreślił, że nerka produkowała tyle samo moczu, co organizm człowieka, a nieprawidłowy poziom kreatyniny u pacjentki wrócił do normy” – dodał Polak.

Nerka od świni przyjęła się u człowieka. To pierwszy taki przypadek!

4. Pierwsza szczepionka przeciwko malarii

„W październiku po raz pierwszy dopuszczono szczepionkę przeciwko malarii do użytku poza próbami klinicznymi. Szczepionkę RTS,S/AS01 (RTS,S) o nazwie Mosquirix opracowała brytyjska firma po ocenie wyników badania klinicznego prowadzonego w Ghanie, Kenii i Malawi, w których uczestniczyło ponad 800 tys. dzieci. W ciągu czterech lat badań wykazano ograniczoną skuteczność szczepionko na poziomie zapobiegania 39 proc. przypadków malarii i 29 proc. ciężkich przypadków malarii wśród małych dzieci w Afryce. Ponieważ choroba ta powoduje ponad 400 tys. zgonów rocznie, opisana skuteczność jest naprawdę zadowalająca” – tłumaczył.

5. Test krwi wykrywający 50 typów nowotworów

„Test krwi, który może wykryć ponad 50 rodzajów raka, jest obecnie testowany w Anglii. Badanie krwi Galleri, opracowane przez firmę GRAIL, na ma celu wcześniejsze wykrycie nowotworów poprzez poszukiwanie nieprawidłowego DNA uwolnionego z komórek rakowych do krwi. Test Galleriego wzbudził wiele emocji, a wyniki badań nad testem są do tej pory obiecujące. Jednak zajmie trochę czasu, aby dowiedzieć się, czy Galleri może coś zmienić i jak najlepiej z niego korzystać” – napisał ekspert.

Próbki w laboratorium

6. Nowy lek na chorobę Alzheimera

„FDA zatwierdziła możliwość stosowania w leczeniu choroby Alzheimera leku o nazwie Aduhelm opracowanego przez firmę Biogen Inc. Lek Aduhelm zawiera przeciwciała, które usuwają złogi białka, zwanego amyloidem β w mózgach pacjentów we wcześniejszych stadiach choroby Alzheimera. W ten sposób powstrzymane mają być procesy neurodegeneracyjne w mózgu” – wyjaśnił.

7. Duży postęp badań nad halucynogenami w leczeniu depresji

„Świat zaczyna zmieniać zdanie na temat psychodelików. Terapeutyczne korzyści magicznych grzybów, LSD i innych halucynogenów mają coraz więcej trudnych do zignorowania dowodów, ponieważ substancje te stają się przedmiotem głównego zainteresowania badawczego. Surowe wyniki jednego z badań przeprowadzonych w Centre for Psychedelic Research w Imperial College London pokazują, że psylocybina, substancja pochodzą z grzybków halucynogennych, była co najmniej tak samo skuteczna w leczeniu depresji jak escitalopram. Wszyscy pacjenci otrzymali również wsparcie psychologiczne podczas badania. Było to randomizowane, kontrolowane, podwójnie zaślepione badanie. Sugeruje się, że psylocybina oferuje pacjentom lepszą poprawę samopoczucia niż escitalopram, który jest jednym z najczęściej przepisywanych selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny” – podsumował.

Jest zielone światło dla nowego leku na Alzheimera. To pierwszy taki przypadek od wielu lat

Dawid Polak – kim jest?

Dawid Polak jest biotechnologiem i popularyzatorem nauki, jak sam o sobie pisze. Jego profil na Instagramie @biotech.geek, na którym dzieli się wiedzą, obserwuje ponad 23 tys. internautek i internautów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Dawid Polak (@biotech.geek)

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta leży na trawie, ma zamknięte oczy

Jak spać, aby twój organizm najlepiej na tym skorzystał?

„Chłopaki nie płaczą”? Wyjaśniamy, dlaczego już nikt nigdy nie powinien tak mówić

Monika Tarnowska

Monika Tarnowska: Ekran jest dla dzieci oczywistym wyborem – bywa tam kolorowo, ciekawie, dynamicznie i nie ma pandemii

Dzieci z klas I-III wracają do szkoły po feriach. "Przeważyła opinia, że ryzyko nakręcenia epidemii nie jest tak duże"

Dzieci z klas I-III wracają do szkoły po feriach. „Przeważyła opinia, że ryzyko nakręcenia epidemii nie jest tak duże”

Kawa wypłukuje magnez? Fakty i mity dotyczące kawy

Zakochana para na tle morza

Zakochanie a miłość. Na czym polega różnica?

Świadomy sen

Świadomy sen – jak kontrolować sen, jak świadomie śnić?

Kobieta pracuje w laboratorium

Polscy naukowcy opracowali test na koronawirusa, którego wynik otrzymamy po godzinie!

„Nie ma jednej definicji kobiecości”. Czego jeszcze nauczyłyśmy się od naszych nauczycielek?

Znieczulenie, czyli w oparach eteru

Eter dietylowy – co to, działanie. Inne środki znieczulające

Kobieta płacze przed lustrem

Czy płacz jest zdrowy? Z czym może być związany? Wyjaśnia psycholożka Anna Cyklińska

„Nie sądziłam, że jestem w stanie stworzyć takie miejsce w sieci. Cieszę się, że społeczność bloga tworzą osoby życzliwe, potrafiące z szacunkiem myśleć o drugim człowieku” – mówi Janina Bąk, znana jako Janina Daily

„Edukacja domowa działa, kiedy dziecko jest twoim partnerem w tej układance i jest traktowane poważnie” – mówi Olga Śmierzewska, ucząca w domu trójkę swoich dzieci

księżyc

Fazy Księżyca a sen. Przyczyny bezsenności w pełni

Noga z butem i rumiankiemm za butem

Czy na ból stawów pomagają ciepłe okłady?

Fakty i mity: Aspiryna zapobiega zawałowi serca

Fakty i mity: Aspiryna zapobiega zawałowi serca

Podzielność uwagi – domena kobiet?

Podzielność uwagi – domena kobiet?

Fibromialgia - boli nie od pogody

Fibromialgia – boli nie od pogody

Mózg jak mięsień

Mózg jak mięsień

Oparzenia słoneczne tuż, tuż

Oparzenia słoneczne tuż, tuż

Psychologiczne kity

Psychologiczne kity

Digital detox

Digital detoks

Zakręcona psychologia

Zakręcona psychologia

Szalone maszyny medyczne

Szalone maszyny medyczne

Najpopularniejsze

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Seks – 5 błędów, które popełniają kobiety

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

×