2 min.
Jedna grupa krwi chroni przed zakażeniem COVID-19? Znamy wyniki nowych badań

Grupa krwi a COVID-19 / istock
Która grupa krwi zmniejsza prawdopodobieństwo zakażenia się COVID-19 oraz ciężkiego przebiegu choroby? Tematem tym zajął się prof. Jacques Le Pendu z uniwersytetu w Nantes (zachodnia Francja). Obserwacje trwały 2 lata. W tym czasie odkryto też, w jakich sytuacjach zwiększa się ryzyko zakażenia koronawirusem u par mieszkających razem.
Grupa krwi a zakażenie COVID-19
Prof. Jacques Le Pendu wraz ze swoim zespołem naukowców przez 2 lata badał, która grupa krwi zmniejsza prawdopodobieństwo zakażenia się COVID-19 oraz ciężkiego przebiegu choroby. Celem badaczy było sprawdzenie, czy grupa krwi „0” daje efekt ochronny przed zakażeniem się koronawirusem oraz przed jego ciężkim przebiegiem. Naukowcy w dużej mierze potwierdzili tę hipotezę.
W obserwacji brały udział pary mieszkające razem i posiadające różne grupy krwi. W większości przypadków naukowcy otrzymali informację, który z partnerów jako pierwszy zakaził się koronawirusem. Dzięki temu mogli oni określić kierunek transmisji COVID-19.
Potwierdzono, że posiadacze grupy krwi „0” mają najmniejszą podatność na zakażenie się koronawirusem od drugiej osoby.
Grupa krwi w związku
Prof. Le Pendu zauważył także, że lepiej jest, gdy dwie osoby mieszkające razem mają inną grupę krwi. Na podstawie obserwacji mieszkańców Francji oszacowano, że ryzyko transmisji COVID-19 u par posiadających różną grupę krwi jest aż o 41 proc. niższe niż u tych, którzy mają identyczną.
„Osoby z grupą krwi „0” są nieco mniej podatne na zakrzepicę i wady krzepnięcia krwi. Jednak i w tych przypadkach efekt ochronny jest minimalny i w bardzo dużym stopniu zależny od innych czynników zdrowotnych pacjenta” – pisze na ten temat dla „Gazety Wyborczej” Jacek Kubiak, profesor biologii.
Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „Frontiers in Microbiology”.
ℹ️ Wykonaliśmy 52 280 338 szczepień
1️⃣ dawką wykonano 22 399 095 szczepień
✅ w pełni zaszczepionych jest 21 890 527 osób (zaszczepieni preparatem J&J oraz 2 dawką innych preparatów)
Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na stronie⤵️: https://t.co/5vH2ASrpdE pic.twitter.com/wpszfMUPme
— #SzczepimySię (@szczepimysie) February 8, 2022
Źródło: Gazeta Wyborcza
Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023