Przejdź do treści

Jedna grupa krwi chroni przed zakażeniem COVID-19? Znamy wyniki nowych badań

Grupa krwi a COVID-19 / istock
Grupa krwi a COVID-19 / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Która grupa krwi zmniejsza prawdopodobieństwo zakażenia się COVID-19 oraz ciężkiego przebiegu choroby? Tematem tym zajął się prof. Jacques Le Pendu z uniwersytetu w Nantes (zachodnia Francja). Obserwacje trwały 2 lata. W tym czasie odkryto też, w jakich sytuacjach zwiększa się ryzyko zakażenia koronawirusem u par mieszkających razem.

Grupa krwi a zakażenie COVID-19

Prof. Jacques Le Pendu wraz ze swoim zespołem naukowców przez 2 lata badał, która grupa krwi zmniejsza prawdopodobieństwo zakażenia się COVID-19 oraz ciężkiego przebiegu choroby. Celem badaczy było sprawdzenie, czy grupa krwi „0” daje efekt ochronny przed zakażeniem się koronawirusem oraz przed jego ciężkim przebiegiem. Naukowcy w dużej mierze potwierdzili tę hipotezę.

W obserwacji brały udział pary mieszkające razem i posiadające różne grupy krwi. W większości przypadków naukowcy otrzymali informację, który z partnerów jako pierwszy zakaził się koronawirusem. Dzięki temu mogli oni określić kierunek transmisji COVID-19.

Potwierdzono, że posiadacze grupy krwi „0” mają najmniejszą podatność na zakażenie się koronawirusem od drugiej osoby.

Grupa krwi w związku

Prof. Le Pendu zauważył także, że lepiej jest, gdy dwie osoby mieszkające razem mają inną grupę krwi. Na podstawie obserwacji mieszkańców Francji oszacowano, że ryzyko transmisji COVID-19 u par posiadających różną grupę krwi jest aż o 41 proc. niższe niż u tych, którzy mają identyczną.

„Osoby z grupą krwi „0” są nieco mniej podatne na zakrzepicę i wady krzepnięcia krwi. Jednak i w tych przypadkach efekt ochronny jest minimalny i w bardzo dużym stopniu zależny od innych czynników zdrowotnych pacjenta” – pisze na ten temat dla „Gazety Wyborczej” Jacek Kubiak, profesor biologii.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „Frontiers in Microbiology”.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.