Przejdź do treści

„Jest częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet”. Dr Łukasz Paluch o „żylakach miednicy”

"Jest częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet" - tak o PCS mówi dr Łukasz Paluch
"Jest częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet" - tak o PCS mówi dr Łukasz Paluch / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Męczą cię bóle w podbrzuszu i ból po stosunku? Sprawdź, czy to nie zespół przekrwienia biernego miednicy mniejszej, znany szerzej jako PCS (z ang. pelvic congestion syndrome). O objawach i metodach diagnozy choroby pisze na swoim profilu na Instagramie flebolog, dr n. med. Łukasz Paluch.

„Niespecyficzny ból w podbrzuszu”

Zespół przekrwienia biernego miednicy mniejszej, zwany czasem „żylakami miednicy”, a częściej: PCS, to choroba, która może być bardzo uciążliwa. Jak wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie dr Łukasz Paluch:

„Jest bardzo częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet. Może być przyczyną ostrych i przewlekłych bólów podbrzusza oraz bólów po stosunku czy podczas uprawiania sportu”.

Ekspert wyjaśnia, że najbardziej charakterystycznym objawem PCS jest niespecyficzny ból w podbrzuszu, który często związany jest z aktywnością seksualną. Opisywany jest przez pacjentki jako zaleganie, ucisk albo uczucie obrzęku dolnych partii podbrzusza.

Inne objawy podane przez lekarza to:

  • przewlekły, tępy, ciągły ból w podbrzuszu i okolicy krocza;
  • uczucie ciężkości w okolicy krocza;
  • zmniejszone libido;
  • poszerzenie żył miejsc intymnych oraz okolic odbytu;
  • obniżone samopoczucie i odczuwalny spadek komfortu życia.
Badanie jamy brzusznej u flebologa? Dr n. med. Łukasz Paluch wyjaśnia, dlaczego jest ono niezbędne

Skąd bierze się ból?

Zastanawiasz się, co jest przyczyną bólu u pacjentek z zespołem przekrwienia biernego miednicy mniejszej? Jak tłumaczy dr Łukasz Paluch, za jedną z przyczyn uważa się brak zastawek w żyłach jajnikowych i żyłach przymacicza. 

„Prowadzi to do przepływu wstecznego krwi, jej zalegania i poszerzania żył. Doprowadza to do powstania żylaków miednicy. Skutkuje przewlekłym stanem zapalnym tych okolic” – pisze ekspert.

Jeśli obserwujesz u siebie objawy typowe dla PCS, lekarz poleca wykonanie badania żył miednicy, które według niego powinno być elementem każdego badania USG żył kończyn dolnych.

„Aby ocenić możliwość wystąpienia PCS zaczynamy od badania USG Doppler. W uzasadnionych przypadkach może wystąpić konieczność rozszerzenia diagnostyki o rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową (venografię)” – wyjaśnia dr Paluch.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Dr Paluch – kim jest?

Dr n. med. Łukasz Paluch jest flebologiem, który – jak sam o sobie mówi – usuwa pajączki oraz większe naczynia. Ekspert w swoich postach na Instagramie stara się przybliżać temat żylaków, tętnic, limfologii. Profil specjalisty obserwują już 82 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.