3 min.
„Jest częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet”. Dr Łukasz Paluch o „żylakach miednicy”

"Jest częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet" - tak o PCS mówi dr Łukasz Paluch / Pexels.com
03.07.2022
Ignoruj zagrożenia, pamiętaj o lansie, nadużywaj słońca…Sposobów na zepsuty urlop jest znacznie więcej!
03.07.2022
Orgazm pochwowy bez tabu
03.07.2022
Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?
03.07.2022
Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi? Podpowiadamy!
02.07.2022
5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku
Męczą cię bóle w podbrzuszu i ból po stosunku? Sprawdź, czy to nie zespół przekrwienia biernego miednicy mniejszej, znany szerzej jako PCS (z ang. pelvic congestion syndrome). O objawach i metodach diagnozy choroby pisze na swoim profilu na Instagramie flebolog, dr n. med. Łukasz Paluch.
„Niespecyficzny ból w podbrzuszu”
Zespół przekrwienia biernego miednicy mniejszej, zwany czasem „żylakami miednicy”, a częściej: PCS, to choroba, która może być bardzo uciążliwa. Jak wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie dr Łukasz Paluch:
„Jest bardzo częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet. Może być przyczyną ostrych i przewlekłych bólów podbrzusza oraz bólów po stosunku czy podczas uprawiania sportu”.
Ekspert wyjaśnia, że najbardziej charakterystycznym objawem PCS jest niespecyficzny ból w podbrzuszu, który często związany jest z aktywnością seksualną. Opisywany jest przez pacjentki jako zaleganie, ucisk albo uczucie obrzęku dolnych partii podbrzusza.
Inne objawy podane przez lekarza to:
- przewlekły, tępy, ciągły ból w podbrzuszu i okolicy krocza;
- uczucie ciężkości w okolicy krocza;
- zmniejszone libido;
- poszerzenie żył miejsc intymnych oraz okolic odbytu;
- obniżone samopoczucie i odczuwalny spadek komfortu życia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Skąd bierze się ból?
Zastanawiasz się, co jest przyczyną bólu u pacjentek z zespołem przekrwienia biernego miednicy mniejszej? Jak tłumaczy dr Łukasz Paluch, za jedną z przyczyn uważa się brak zastawek w żyłach jajnikowych i żyłach przymacicza.
„Prowadzi to do przepływu wstecznego krwi, jej zalegania i poszerzania żył. Doprowadza to do powstania żylaków miednicy. Skutkuje przewlekłym stanem zapalnym tych okolic” – pisze ekspert.
Jeśli obserwujesz u siebie objawy typowe dla PCS, lekarz poleca wykonanie badania żył miednicy, które według niego powinno być elementem każdego badania USG żył kończyn dolnych.
„Aby ocenić możliwość wystąpienia PCS zaczynamy od badania USG Doppler. W uzasadnionych przypadkach może wystąpić konieczność rozszerzenia diagnostyki o rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową (venografię)” – wyjaśnia dr Paluch.
Dr Paluch – kim jest?
Dr n. med. Łukasz Paluch jest flebologiem, który – jak sam o sobie mówi – usuwa pajączki oraz większe naczynia. Ekspert w swoich postach na Instagramie stara się przybliżać temat żylaków, tętnic, limfologii. Profil specjalisty obserwują już 82 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

03.07.2022
„Budzę się i jem, by móc znowu zasnąć”, czyli czym jest zespół nocnego jedzenia (NES). Rozmowa z psycholożką zdrowia Agnieszką Węgiel

01.07.2022
„Nie jesteśmy w stanie odróżnić klinicznie depresji poporodowej od fazy niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy” – mówi dr Dorota Wakuła

29.06.2022
„W 93,5 proc. byłam osobą nieżyjącą. W jednej chwili straciłam wszystko. Ale po stracie też jest życie” – mówi Aleksandra Cymerman, która pomaga osobom dotkniętym traumą

28.06.2022